Przejdź do głównej treści

Co z tym budżetem obywatelskim?

| Łukasz | Lokalne

Co z tym budżetem obywatelskim?Informacja o wprowadzeniu Obornickiego Budżetu Obywatelskiego spotkała się z niezwykle pozytywnym odbiorem wśród mieszkańców gminy. Nadzieje z nim związane były duże, ale czy nie były one płonne?

Idea, aby to mieszkańcy zgłaszali pomysły na inwestycje jest świetna. Każdego roku do wszystkich urzędów trafiają wnioski od przysłowiowych Kowalskich oraz organizacji, które pozwalają urzędnikom spojrzeć na problemy obywateli z innej strony. Koncepcja Budżetu Obywatelskiego idealnie więc wpasowała się do tego wszystkiego. A jak wyszło?

Wiele osób jest niezadowolonych z faktu, że w tym projekcie znalazły się bardzo duże inwestycje. Kontrowersje budzi zarówno północna obwodnica, jak i rewitalizacja Rynku, czy nawet inwestycje na Os. Leśnym. Wszystkie one zostaną i tak zrealizowane. Droga przez Rudki jest oczkiem w głowie burmistrza. Sprawa jest na tyle priorytetowa, że najprawdopobniej nawet w przypadku czarnego scenariusza i nie otrzymania refundacji w ramach tzw. "schetynówki" ona i tak powstanie. O planach budowy parkingów już informowaliśmy tutaj. Wg uzyskanych przez Redakcję wiadomości w planie także jest budowa systemu monitoringu na Osiedlu Leśnym.

Zapytaliśmy się o obwodnicę rzecznika prasowego UM, Krzysztofa Nowackiego: "Ideą budżetu obywatelskiego jest to, że mieszkańcy zgłaszają swoje propozycje do budżetu. Tak właśnie było w przypadku obwodnicy przez Rudki. Pomysł realizacji tej inwestycji ma także od początku swojej kadencji burmistrz Obornik Tomasz Szrama."

Wynika z tego, że pomysł w tym przypadku się zdublował z koncepcją burmistrza. Pozostaje jednak i tak pewien niesmak. Weźmy przykład choćby propozycji Ocieszyna, aby w tej miejscowości powstał plac zabaw. Projekt walczy o poparcie z olbrzymimi przedsięwzięciami. Determinacja mieszkańców może i tak na nic się zdać.

Pomijając już zakwalifikowane do głosowania pomysły jest też kilka innych czynników, które budzą kontrowersje. Zgłaszając projekt nie jest znana kwota, która przeznaczona jest na budżet obywatelski. O tym czy projekt ostatecznie będzie zrealizowany czy nie będzie zależał od radnych miejskich. Mieszane uczucia mają mieszkańcy gminy ze względu na zasady głosowania. Żyjemy jednak w takich czasach, gdy internet jest narzędziem ogólnodostępnym, ale nie wszyscy z niego korzystają. Stąd też możliwość oddawania głosów za pomocą kuponów jest więc uzasadnione.

Warto, aby oborniccy urzędnicy przyjrzeli się nieco bliżej działaniu takich budżetów w innych samorządach, choćby w mieście Poznań. Dziś bowiem obornicka wersja "budżetu obywatelskiego" przypomina bardziej badanie sondażowe, przekazanie mieszkańcom realnego wpływu na jakąś część budżetu całej gminy. Trudno jest odszukać zastosowania lansowanego na plakacie hasła "Wreszcie mamy wpływ na decyzje władz". (MP)

Obornicki Budżet Obywatelski jest pierwszą taką inicjatywą w gminie. Warto więc potraktować to jako poligon doświadczalny, aby w przyszłym roku zasady stały się bardziej przejrzyste i dawały poczucie realnego wpływu na budżet.

Zachęcamy jeszcze do udziału w głosowaniu na pomysły zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na 2014 rok. Zostało już niewiele czasu, tylko do 30 września można oddawać swoje głosy. Zatem głosujmy tutaj!


Obornicka oczyszczalnia ścieków zaszczepiła osad czynny preparatem zawierającym żywe wrotki Lecane inermis.
Sala do terapii integracji sensorycznej w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku została całkowicie odnowiona. Dzięki pracy wolontariuszy Grupy Amica oraz wsparciu Fundacji Amicis powstało miejsce dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami – przyjazne, funkcjonalne i gotowe do codziennej…
Do Wojewody Wielkopolskiej złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy drogi ekspresowej S11 Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Terenowe Biuro Paszportowe (TBP) w Obornikach zaprasza od poniedziałku do piątku. Co potrzebne jest do złożenia wniosku?
W dniu 25 kwietnia 2025 roku odbyła się w Rogoźnie Inauguracja Rogozińskiego Questu Powstańczego oraz Rajd z questem szlakiem Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie.
1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Na aktywne spędzenia majówki zaprasza Centrum Rekreacji Oborniki. Będzie otwarte przez cały weekend!