Przejdź do głównej treści

Kryzys w komunikacji zażegnany

| Łukasz | Lokalne

Władze Gminy Oborniki oraz spółki SC Transport doszły do porozumienia w kwestii obornickiej komunikacji autobusowej.

Tysiące pasażerów korzystających każdego roku z obornickiej komunikacji mogło mieć obawy co do przyszłości obornickich przewozów. Wysokie ceny paliw zagroziły realnie przyszłości operatora SC Transport z Rogoźna. Podobna sytuacja miała miejsce 4 lata temu, gdy Rosja napadła na Ukrainę. Wówczas nagłe i wysokie podwyżki cen paliw zagroziły istnieniu wielu przewoźników.

Obecnie wojna w Iranie wywołała podobną reakcję na rynku paliw. To bezpośrednio przełożyło się na sytuację firm transportowych. Tak też stało się ze spółką SC Transport. Przed weekendem doszło jednak do spotkania reprezentantów Gminy Oborniki oraz operatora komunikacji. Jak zapewnił nas Zastępca Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk rozmowa była bardzo merytoryczna. Chodziło bowiem o wyrównanie strat wynikających ze wzrostu cen paliw.

Gmina Oborniki musi w przyszłości na pewno podjąć decyzję dotyczącą biletów. Warto przypomnieć, że obowiązujące stawki zostały wprowadzone 15 lat temu! Ceny biletów są więc bardzo niskie, ale przychody dla przewoźnika spadają. Wynika to choćby z rozszerzenia na przestrzeni lat grup, które mogą z transportu publicznego korzystać bezpłatnie.

 

Powiedziałem pani Staroście, że nikt nie będzie decydował o tym, kogo zapraszam do Urzędu Miejskiego i z kim prowadzę rozmowy dotyczące spraw ważnych dla mieszkańców - to komentarz Burmistrza Rogoźna Łukasza Zaranka do ustaleń naszej Redakcji.
Błażej Pacholski otrzymał tytuł "Zasłużonego dla Ocieszyna".
W najbliższych dniach ruszy pierwszy etap modernizacji Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Rogoźnie. Powiat podpisał umowę z firmą MOBIN na 605 tys. zł. Prace obejmą zachodnią część parteru i mają potrwać do końca października.
Starosta Obornicka opublikowała 10.08.2026 r. oświadczenie dotyczące sporu wokół inwestycji drogowych w powiecie. Poinformowała o wniosku o uchylenie głosowań Zarządu Powiatu z 28 lipca i ponownym wskazaniu zadań do dofinansowania.
Na wszystkich pięciu kąpieliskach w powiecie obornickim woda jest przydatna do kąpieli. Na Jeziorze Rogozińskim ratownicy WOPR prowadzą dodatkowe patrole wspólnie z policją z powodu dużego ruchu na wodzie.
We wtorek 5 sierpnia burmistrz Rogoźna przyjechał do Ryczywołu. Powód: obie gminy chcą uzgodnić wspólne stanowisko wobec władz powiatu. Jest jasne, że dotychczasowa współpraca im nie odpowiada. Pada też pomysł, który mógłby przemeblować układ sił w powiecie – podział na trzy okręgi wyborcze zamiast…
Cisza trwała kilka dni. W końcu w sprawie drogi do Studzieńca odezwały się władze powiatu. Najpierw starosta Zofia Kotecka wyjaśniła sprawę w wywiadzie dla portalu oborniki.naszemiasto.pl, a wkrótce potem na swoim profilu głos zabrała członkini Zarządu Powiatu Katarzyna Woźniak.