Przejdź do głównej treści

Burmistrz Łukasz Zaranek chce zmian prawnych w przepisach dotyczących grobów polskich bohaterów

| Łukasz | Lokalne
Burmistrz Łukasz Zaranek chce zmian prawnych w przepisach dotyczących grobów polskich bohaterów

Burmistrz Rogoźna Łukasz Zaranek zgłosił propozycję zmian w przepisach dotyczących utrzymania i likwidacji grobów bohaterów walczących o wolność Polski.

O swojej inicjatywie Burmistrz Rogoźna poinformowała na stronie rogozno.pl. Decyzję o zgłoszeniu propozycji zmian w przepisach podjął po otrzymaniu sugestii od mieszkańców swojej gminy. Pismo skierowane zostało do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Treść komunikatu na stronie rogozno.pl:

Szanowni Państwo, 

w związku z licznymi sugestiami naszych Mieszkańców dot. utrzymania i likwidacji grobów Bohaterów walk o wolność naszej Ojczyzny, szczególnie w miejscach, gdzie groby i mogiły są współdzielone z członkami ich rodzin, Burmistrz Rogoźna Łukasz Zaranek wystąpił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z inicjatywą zmian w polskim systemie prawnym, które pozwolą na objęcie ochroną prawną grobów, w których spoczywają członkowie rodzin w pierwszym stopniu pokrewieństwa. Zaproponowane przez Burmistrza zmiany przyczynią się do skuteczniejszej ochrony nie tylko grobów osób o szczególnym znaczeniu dla historii Polski i naszej Małej Ojczyzny, ale również grobów rodzinnych, które mają niezastąpioną wartość dla kolejnych pokoleń. Ochrona tych miejsc pamięci pozwoli zachować szacunek dla przeszłości oraz zapewni odpowiednią opiekę nad dziedzictwem kulturowym, które jest nieodłączną częścią naszej historii.

O efektach starań Burmistrza Rogoźna poinformujemy na naszym portalu.

Powiedziałem pani Staroście, że nikt nie będzie decydował o tym, kogo zapraszam do Urzędu Miejskiego i z kim prowadzę rozmowy dotyczące spraw ważnych dla mieszkańców - to komentarz Burmistrza Rogoźna Łukasza Zaranka do ustaleń naszej Redakcji.
Błażej Pacholski otrzymał tytuł "Zasłużonego dla Ocieszyna".
W najbliższych dniach ruszy pierwszy etap modernizacji Zespołu Szkół im. H. Cegielskiego w Rogoźnie. Powiat podpisał umowę z firmą MOBIN na 605 tys. zł. Prace obejmą zachodnią część parteru i mają potrwać do końca października.
Starosta Obornicka opublikowała 10.08.2026 r. oświadczenie dotyczące sporu wokół inwestycji drogowych w powiecie. Poinformowała o wniosku o uchylenie głosowań Zarządu Powiatu z 28 lipca i ponownym wskazaniu zadań do dofinansowania.
Na wszystkich pięciu kąpieliskach w powiecie obornickim woda jest przydatna do kąpieli. Na Jeziorze Rogozińskim ratownicy WOPR prowadzą dodatkowe patrole wspólnie z policją z powodu dużego ruchu na wodzie.
We wtorek 5 sierpnia burmistrz Rogoźna przyjechał do Ryczywołu. Powód: obie gminy chcą uzgodnić wspólne stanowisko wobec władz powiatu. Jest jasne, że dotychczasowa współpraca im nie odpowiada. Pada też pomysł, który mógłby przemeblować układ sił w powiecie – podział na trzy okręgi wyborcze zamiast…
Cisza trwała kilka dni. W końcu w sprawie drogi do Studzieńca odezwały się władze powiatu. Najpierw starosta Zofia Kotecka wyjaśniła sprawę w wywiadzie dla portalu oborniki.naszemiasto.pl, a wkrótce potem na swoim profilu głos zabrała członkini Zarządu Powiatu Katarzyna Woźniak.