Przejdź do głównej treści


Gmina Oborniki: Na dzień dzisiejszy nie ma zagrożenia terminowego zakończenia prac

| Łukasz | Lokalne
fot. oborniki.pl

Gmina Oborniki opublikowała komunikat w sprawie postępu prac na małym moście. Zapewnia, że nie ma na chwilę obecną zagrożenia terminowego zakończenia prac.

W piątek 19 lipca odbyła się kolejna rada modernizacji tzw. małego mostu na rzece Warcie. W radzie budowy brali udział kierownik budowy, technolog ds. spawalnictwa, inspektor nadzoru, projektant, niezależny ekspert prof. Arkadiusz Madaj, przedstawiciel dostawcy płyt kompozytowych, oraz Kierownik Wydziału Inwestycji Przemysław Mączyński.

Aktualnie trwa spawanie elementów wzmacniających konstrukcję i naprawa uszkodzonych.  Trwa remont podpory (filar), usunięto dylinę drewnianą z chodnika oraz zbędne elementy konstrukcji, montowane są nowe podłużnice pod płyty nawierzchniowe, pomalowano i zabezpieczono antykorozyjnie część konstrukcji; generalnie prace przebiegają sprawnie. Trwają także prace spawalnicze, których jest bardzo dużo (wykonywane są nawet w soboty i niedziele).

Na moście występują 4 rodzaje stali, z których dwie są trudno spawalne i wymagane jest ich podgrzewanie przed wykonywaniem spoin. Po piątkowej radzie budowy eksperci stwierdzili, że pomimo iż prac naprawczych jest dużo, to stan konstrukcji nośnej po ich wykonaniu będzie dobry. Niestety problemem jest nierówny układ istniejących podłużnic, a dla właściwego wykonania i ułożenia pomostu kompozytowego będzie konieczne dołożenie dwóch nowych podłużnic stalowych.

Aktualnie trwa  także rozbiórka nawierzchni części jezdnej mostu, gdzie będą układane nowe podłużnice pod płytę kompozytową.

Na dzień dzisiejszy nie ma zagrożenia terminowego zakończenia prac, pomimo iż zdarzają się niespodzianki i roboty nieprzewidziane we wcześniejszej specyfikacji. Dodatkowo, z uwagi na zły stan gazociągu, który podwieszony jest pod jedną z kładek dla pieszych pod mostem, spółka PSG wyłączyła go z użytkowania; w najbliższych dniach przewidziany jest jego demontaż.

Źródło, foto: oborniki.pl

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza powstała blisko 3 lata temu. W jej szeregi wstąpiło 16 przyszłych strażaków. 
27 grudnia 1918 roku wybuchło Powstanie Wielkopolskie. O tym wydarzeniu pamiętają co roku Oborniccy Fanatycy.
PKP Polskie Linie Kolejowe opublikowały nagranie z montażu potężnego przęsła dla drugiego toru kolejowego nad Wartą w Obornikach. To jeden z najbardziej efektownych momentów tej inwestycji.
W poniedziałek 22.12.2025  z niespodziewaną spontaniczną wizytą do Obornik przybył Menno / Menses Vos, Stieneke Tibbe i Fokko Tiebe z Emmen.
Rożnowo doczeka się nowoczesnej infrastruktury sportowej. Gmina Oborniki pozyskała 541 800 zł dofinansowania z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, przyznanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, na realizację inwestycji przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rożnowie. W ramach zadania powstanie bo…
Burmistrz Obornik Tomasz Szrama podpisał 23.12.2025 roku umowę z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. dotyczące realizacji kluczowych zadań komunalnych na terenie miasta i gminy Oborniki.
Zamiast wyrzucać jedzenie po świętach, warto się nim podzielić. W Obornikach przez cały rok, także w czasie Bożego Narodzenia, działa jadłodzielnia – miejsce, w którym jedzenie trafia do potrzebujących, a nie do kosza.