fbpx

Pojedź do Bąblina (foto)

Niewielka odległość Bąblina od Obornik może być świetnym pomysłem na rowerową wyprawę dla całej rodziny.

 Niewielki Bąblin znany jest przede wszystkim z Domu Rekolekcyjnego Misjonarzy Świętej Rodziny. Powstał on w 1935 roku i do dnia dzisiejszego przyjmuje rekolektantów. Znajduje się on na obszarze parku, który otoczony jest masywnym murem. Całość położona jest nad rzeką Wartą. Oprócz spotkania z misjonarzami w Bąbilinie warto zobaczyć budynek dworca kolejowego, czy też urokliwą aleję kasztanową. Same początki wsi związane są z rodem Nałęczów. We wsi działają  od wielu lat strażacy. Tamtejsza OSP powstała już w 1898 roku!

Przez wiele lat przez Bąblin jeździły pociągi. Miejscowość ta leżała przy linii kolejowej łączącej Oborniki z Wronkami. Dziś pozostał jedynie wspomniany wcześniej budynek dworca. Torowisko zostało rozebrane, a na jego miejscu Gmina Oborniki wybudowała piękną ścieżkę rowerową. Biegnie ona aż do Stobnicy. Asfaltowa droga gości wielu cyklistów. Przebiega przez las, co za pewnia rowerzystom większe bezpieczeństwo, a ich oczy mogą nacieszyć się naturą.

Podróżni mogą znaleźć na trasie kilka miejsc, gdzie mogą odpocząć. Jednym z nich jest Mobilna Gastronomia Przystanek. Bąblin. To tu można zatrzymać się i usiąść w cieniu drzew. Jest kilka stolików i ławek. Na zmęczonych czekają także leżaki. Można skorzystać z gastronomii. Na podróżnych czekają zarówno ciepłe napoje, jak kawa, herbata, czy też zimne (shake, kawa mrożona). Do nich można domówić gofry, lody, czy rurkę ze śmietaną. W ofercie można znależć również choćby zapiekanki. Warto pamiętać,że punkt będzie czynny przez cały długi weekend czerwcowy.

Bąblin znajduje się w niewielkiej odległości od Obornik. Można więc wybrać się na rowerową wyprawę nawet z dziećmi. Po zwiedzaniu wsi wystarczy uzupełnić kalorie w tamtejszym punkcie gastronomicznym i ruszyć dalej w trasę, tj. do Stobnicy lub do miasta.

Mobilna Gastronomia:

Dom Rekolekcyjny:

OSP Bąblin: