fbpx

Piękna rocznica rogozińskiego liceum (film)

Piękna rocznica rogozińskiego liceumW 1862 roku zarząd miasta Rogoźno przejął nadzór nad prywatną szkołą E.Franckiego tworząc wielowyznaniową wyższą szkołę dla chłopców – tak rozpoczęła się 150 historia Liceum Ogólnokształcącego w Rogoźnie.

Szkoła ta jubileusz 150 lecia obchodziła 22.09.2012. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy świętej w kościele pod wezwaniem Ducha Świętego, podczas której poświęcono sztandar szkoły. Po mszy ulicami Rogoźna przeszedł korowód wszystkich uczestników jubileuszu.

Korowód prowadził Przemysław II, patron szkoły, za nim podążały bryczki z starszymi rocznikami absolwentów, pochód zamykali pozostali uczestnicy spotkania. W korowodzie maszerowały Mażoretki z zespołu PapMAr-Sze oraz Rogozińska Orkiestra Dęta.

Uroczysty korowód zakończył się przed budynkiem szkoły, gdzie odsłonięto pamiątkową tablicę: “W 150-lecie powstania tej uczelni, pokoleniom tworzącym jej wielkość dziś godnym chwały i pamięci w dowód uznania – Rada miejska i Burmistrz Rogoźna”. Symbolicznego odsłonięcia tablicy dokonali: Dyrektor Szkoły Robert Kornobis, Burmistrz Rogoźna Bogusław Janus, Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Hinz, najstarszy obecny absolwent Leon Kasperski i uczennica klasy maturalnej Justyna Smarsz. Tablica została poświęcona.

Dalsza część uroczystości odbywała się na terenie boiska szkolnego. W trakcie uroczystości doszło do oficjalnego przekazania szkole sztandaru przez Starostę Obornickiego Adama Olejnika. Oficjalne przemowy Starosty Adama Olejnika, Burmistrza Bogusława Janusa i Przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisaława Hinza pełne były pozytywnych ocen szkoły, jej roli w Rogoźnie i Powiecie.

Na uroczystościach pojawiło się około 500 absolwentów, ta liczba świadczy o tym, że cenią oni swoją szkołę i czas spędzony w niej był dla nich bardzo ważny. Wspomnienia, życzenia, uśmiech, wzruszenia – pełna gama pozytywnych emocji. “Ta szkoła dała mi coś, co stało się wykładnikiem do dalszej drogi w życiu” – powiedział nam jeden z absolwentów. Wszyscy przybyli z którymi rozmawialiśmy wspominają swoją naukę w LO bardzo dobrze. Pojawiło się mnóstwo wspomnień, które potęgowała możliwość odwiedzenia swoich starych klas, obejrzenia zdjęć, dzienników, kronik.

Uroczystość w części oficjalnej prowadzona była w podniosłej i patriotycznej atmosferze. Część artystyczna to prezentacja Rogozińskiego Chóru i uczniów szkoły. Dowcipne występy przeplatały dawne przeboje i autorskie występy obecnych uczniów przemycające szkolne dowcipy. Goście z przyjemnością uczestniczyli w występach artystycznych nie zwracając uwagi na brak oświetlenia sceny i dobrego nagłośnienia.

Uczniowie przygotowali “Kapsułę czasu” do której włożono dane statystyczne szkoły, informacje o uczniach, tarcze szkolne, przesłanie dla przyszłych pokoleń i inne materiały. Kapsuła przechowywana będzie w szkolnej izbie tradycji z informacją “Tutaj znajduje się kapsuła czasu, proszę o jej otworzenie w 175 rocznicę istnienia szkoły”. Na zapleczu szkoły wywieszono baner z listą absolwentów, na której przybyli składali swoje podpisy.

Zorganizowanie jubileuszu było ogromnym wysiłkiem organizacyjnym. Organizatorami były Dyrekcja Szkoły oraz Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół LO w Rogoźnie, należą się im słowa uznania. Obecni uczniowie szkoły również zaznaczyli swoją obecność na jubileuszu pomagając swoim starszym koleżankom i kolegom, organizując występy artystyczne, za 25 lat, to oni przyjadą tu jako goście.

Galeria zdjęć z wszystkimi zdjęciami z jubileuszu znajduje się w dziale GALERIA.