Przejdź do głównej treści

Ocieszyn. Mała wieś wielkich możliwości (foto)

| LGD Kraina Trzech Rzek | Lokalne

Ocieszyn był jednym z przystanków na trasie wizyty gości z trzech krajów w ramach idei Smart Village.

13 i 14 września LGD Kraina Trzch Rzek gościła na naszym terenie delegacje z trzech krajów. W ramach współpracy między Lokalnymi Grupami Działania z Polski, Irlandii, Hiszpanii i Finlandii, realizowane są różnorodne działania, dzięki którym będą poznawane i przybliżane mieszkańcom ideę Smart Village.

Smart Village to społeczności, które współpracują wykorzystując nowoczesne technologie w celu poprawy jakości i poziomu życia oraz zrównoważonego rozwoju.

W najbliższych latach, podejście to będzie promowane w ramach programu Leader.

Wymiana doświadczeń, poznawanie dobrych praktyk, współpraca to nasze sposoby na poznanie czym jest Smart Village i zaplanowanie wdrożenia tej idei na naszym terenie.

Przyjmując działaczy lokalnych z partnerskich LGDów, chcieliśmy pokazać im przykłady realizacji inicjatyw Smart Village.

Program był tak zaplanowany, aby pokazać różnorodne inicjatywy, realizowane zarówno przez samorząd jak i firmy czy organizacje pozarządowe.

Pierwszą odwiedzoną gminą był Suchy Las. Tu goście zapoznali się między innymi z:

  • Sucholeski Rower Gminny, dzięki któremu mieszkańcy mogą, poprzez aplikację, wypożyczyć w węzłach przesiadkowych rower, dzięki któremu mogą dotrzeć w wybrane miejsce w Gminie.
  • Projekt dotyczący odnawialnej energii, w którym Gmina Suchy Las wraz z gminą Rokietnica i Puszczykowo, umieszczały instalacje fotowoltaiczne na obiektach prywatnych. Ciekawy przykład projektu parasolowego, w którym beneficjentami końcowymi byli mieszkańcy.
  • Spółka Gminna realizująca inwestycje związane z udostępnianiem mieszkańcom szerokopasmowego internetu.
  • Rewitalizacja budynków i przywrócenie im funkcji społecznych na przykładzie Starego Baru w Chludowie i Dworca w Złotnikach

Potem zapoznano się z projektami Gminy Oborniki, w której:

  • Skosztowano specjałów kuchni wielkopolskiej w Gryszczeniówce – restauracji bazującej w swoim menu na produktach lokalnych.
  • Zapoznano się z rodzinną firmą Państwa Rembowskich, która produkuje naturalne soki. Zwiedzano tłocznię i spróbowano nowatorskich smaków produkowanych napojów.
  • Sołtys Błażej Pacholski przedstawił inicjatywy, projekty i plany mieszkańców wsi Ocieszyn, ich ciekawe formy promocji oraz edukacji ekologicznej.
  • Poznano plany rozwoju turystyki wodnej, której podstawą jest współpraca trzech sektorów – samorządu, biznesu i organizacji pozarządowych. Zwiedzano Przystań Kowale, a potem odbył się rejs galar dzięki wypożyczalni Rob-Fil.

Następnego dnia zapoznano się z projektami Gminy Ryczywół i tam:

  • Goście obejrzeli zrewitalizowany rynek.
  • Zwiedzano nowoczesne tereny rekreacyjne na stadionie wraz z muszlą koncertową i Skate Parkiem zrealizowanym na wniosek młodzieży.
  • Szkoła podstawową wraz z nowoczesną Halą i budynkami zagospodarowanymi przez Centrum Aktywności Lokalnej.
  • Park Dworski w Ludomach, który od kilku lat jest systematycznie odrestaurowywany przez Stowarzyszenie Aktywni Razem. Zwiedzano ogród sensoryczny, ścieżkę ćwiczeń i tablice edukacyjne. Zwiedzano także odrestaurowany przed Fundacje Soli Deo kościół wykorzystywany aktualnie przez wspólnotę Pomocników Matki Kościoła.

Następnie zwiedzano Leśny Zakątek, w którym goście zjedli obiad i zobaczyli nowatorskie domki na drzewach

W Gminie Murowana Goślina zwiedzono Zagrodę Szczęśliwych Zwierząt, w której łączą się biodynamiczna uprawa roślin, hodowla zwierząt, sklep z ekologicznymi produktami, zajęcia edukacyjne dla dzieci i dorosłych i agroturystyka. To innowacyjny sposób na integracje wielu funkcjo gospodarstwa.

Ostatnim punktem wizyty było spotkanie z Kołami Gospodyń Wiejskich. Panie działające w tych organizacjach opowiedziały gościom o historii powstania Kół, o swoich projektach, inicjatywach, marzeniach i planach. Spróbowano swoich sił w energetycznym tańcu prowadzonym przez przewodniczącą z Wiardunek i sensualnych wyobrażeniach Fifnej Antrejki – centrum społecznym w Golęczewie.

LGd Kraina Trzech rzek juuż w najbliższym czasie przygotuje warsztaty, na których będzie można dowiedzieć sie więcej na temat tworzenia i realizowania koncepcji Smart Village.

 Źródło: LGD Kraina Trzech Rzek

 

W dniu 25 kwietnia 2025 roku odbyła się w Rogoźnie Inauguracja Rogozińskiego Questu Powstańczego oraz Rajd z questem szlakiem Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie.
1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Na aktywne spędzenia majówki zaprasza Centrum Rekreacji Oborniki. Będzie otwarte przez cały weekend!
W Starostwie Powiatowym w Obornikach otwarto Terenowy Punkt Paszportowy. To ogromny sukces Powiatu Obornickiego.
25 maja odbędzie się wędrówka wzdłuż Samicy Kierskiej. To kolejna akcja pomocy dla Wiktorii Rembacz.
Jubileusz 745-lecia Rogoźna przyciąga liczne grono sympatyków aktywnego spędzania wolnego czasu. Za nami liczne zawody. Kolejne już niebawem.
 Od 30.04.2025 r. rozpocznie funkcjonowanie Terenowy Punkt Paszportowy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego z siedzibą w Starostwie Powiatowym w Obornikach.