Skip to main content


Powiat obornicki. Niespełna 50% deklaracji z podaniem źródła ciepła!

| MP | Lokalne

Jako największe źródło niskich emisji wpływających na zanieczyszczenie powietrza w Polsce uważa się tzw. kopciuchy, W celu zainwentaryzowania źródeł ciepła wprowadzono w Polsce powszechny obowiązek zgłoszenia źródeł ciepła w formie deklaracji zgłaszanej do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Dyskusję nad wprowadzonymi regulacjami przeprowadzono ponad rok temu, obecnie nie pozostaje zarządcom oraz właścicielom budynków mieszkalnych nic innego jak tylko wypełnienie i przekazanie deklaracji. Piec węglowy, piec gazowy, sieć ciepłownicza, pompa ciepła, kolektor słoneczny, koza, kominek i inne – wszystkie posiadane źródła ciepła trzeba zgłosić w urzędzie gminy lub miasta. Zgłoszenie deklaracji jest obowiązkiem powszechnym, co oznacza, że obejmuje wszystkich właścicieli (lub zarządców) nieruchomości. Zebrane informacje o urządzeniach grzewczych trafiają do nowej bazy danych – Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Ewidencja ta ma docelowo być jednym z podstawowych narzędzi do walki ze smogiem.

Deklaracje można również wypełnić za pośrednictwem aplikacji internetowej na stronie: https://ceeb.gov.pl/

Termin przekazania deklaracji mija 30 czerwca 2022.

Sama deklaracja jest banalnie prosta i nie powinno być problemów z jej wypełnieniem. Można mieć uwagi do klasyfikacji źródeł ciepła, jednak obecnie nie to jest najważniejsze. Mijający nieubłaganie czas i możliwość poniesienia konsekwencji w postaci kary finansowej jest podstawowym straszakiem.

Jeśli właściciel lub zarządca nie dopełni obowiązku zgłoszenia deklaracji na temat źródła ciepła, grozi mu mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa trafi do sądu, kara może wzrosnąć aż do 5000 zł . Nie przewidziano kar za podanie w deklaracji błędnych informacji. Jeśli w przyszłości urzędowa kontrola wykryje nieprawidłowości, po prostu poprawi nasze dane w CEEB. Oznacza to, że nawet osoba, która poda kompletnie nieprawdziwe dane o posiadanych źródłach ciepła, nie zostanie ukarana – liczy się wyłącznie złożenie deklaracji w terminie przed 1 lipca 2022 r.

Problem wydaje się być poważny, ponieważ spora część społeczeństwa nie zgłosiła do tej pory deklaracji, a pozostało niespełna 24 dni. W skali kraju brakuje obecnie około 1- 2 milionów deklaracji. Na dzień 1 czerwca złożono około 4 miliony deklaracji. Według informacji przekazanej agencji Newseria Biznes przez Marka Pszonka, członka zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej - docelowo w skali kraju, tych deklaracji powinno wpłynąć w sumie ok. 5–6 mln.

Jak wygląda sytuacja w Powiecie Obornickim.

Najlepiej wygląda sytuacja w Ryczywole, gdzie mamy oko 56% złożonych deklaracji, dalej Oborniki – 50% i najgorsza sytuacja w Rogoźnie, gdzie deklaracje złożono w 44% . Łącznie szacuje się, że w naszym powiecie powinno być niespełna 13 tysięcy deklaracji, tak więc w skali powiatu złożono ich tylko połowę! Co jest powodem takiej opieszałości?

Lokata w rankingu gmin z Wielkopolski (z 226 gmin)

Gmina

Liczba punktów adresowych

Liczba punktów adresowych z co najmniej 1 złożoną deklaracją

Poziom wypełnienia bazy CEEB

51

Ryczywół - gmina wiejska

1691

950

56%

97

Oborniki - gmina miejsko-wiejska

6898

3470

50%

163

Rogoźno - gmina miejsko-wiejska

4384

1954

44%

   

12973

6374

49%

 

Budowa ścieżki rowerowej Oborniki – Żerniki

Jeszcze kilkanaście lat temu rower czy motorower był podstawowym środkiem transportu mieszkańców wsi. Rowerem jeździło się na targ, do urzędu, na dworzec PKP. Obecnie jazda rowerem to głównie rekreacja, rozrywka lub aktywność sportowa.

Zuzanna Ortyl z kolejnym sukcesem

Zuzanna Ortyl wywalczyła 3 miejsce podczas Mistrzostw Okręgu Mażoretek w Kościanie.

Dawne mapy Obornik i okolic

Zapraszamy na wystawę "Dawne mapy Obornik i okolic" w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach.

Chcą poprawić bezpieczeństwo na drodze Oborniki - Murowana Goślina

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama i radny Rady Miejskiej Adam Stańko wzięli udział w spotkaniu, podczas którego podpisano list intencyjny ws. przebudowy DW187.

Wyłoniono wykonawcę obwodnicy Obornik

Konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud złożyło najkorzystniejszą ofertę na realizację 22-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S11 Oborniki – Poznań wraz z obwodnicą Obornik. Przy braku odwołań od rozstrzygnięcia i po zakończeniu kontroli uprzedniej Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, możliwe będ...

Będzie bezpieczniej na rogozińskich drogach gminnych

Gmina Rogoźno poinformowała o wyłonieniu firm, które będą odpowiadały za poprawę stanu dróg. 

II Kongres firm w Obornikach

Centrum Rekreacji Oborniki po raz drugi gościło obornickich przedsiębiorców. W kongresie wzięło udział blisko 80 osób.