
Każda inicjatywa związana z ograniczeniem ilości śmieci specjalnie lub bezmyślnie wyrzuconych do przydrożnego rowu czy lasu jest bardzo cenna. Gmina Oborniki informuje, że teraz w walce ze śmieciarzami wspierać ją będą „fotobudki”.
Przedstawiciele Gminy wyrażają zdziwienie, że po wysprzątaniu teren w okolicach Ocieszyna, przy drogach do Maniewa i Gołębowa w krótkim czasie pojawiły się nowe śmieci. Teraz w złapaniu śmieciarzy mają pomagać „fotobudki”. Skuteczne ściganie śmieciarzy na pewno pomoże w eliminowaniu tego zjawiska, ale czy weliminuje problem? Czy każda osoba może nie łamiąc przepisów pozbyć się nadgabarytów czy innych nietypowych śmieci legalnie? Sprawa nie jest taka jednak taka prosta.
Gdzie można pozbyć się niestandardowych śmieci?
Podstawowy sposób to tzw. wystawki, niestety w Gminie Oborniki dla wielu posesji zaplanowano je tylko raz w roku i to np. w luty, co jest całkowitym nieporozumieniem!
Kolejny sposób na pozbycie się problematycznych śmieci to darmowe odstawienie ich do PSZOK-u, mieszczącego się w Obornikach przy ulicy Lipowej. PSZOK jest czynny:
- w poniedziałki, środy, piątki w godzinach od 7:00 do 17:00
- w soboty w godzinach od 7:00 do 14:00
- we wtorki, czwartki, niedziele i dni ustawowo wolne od pracy - PSZOK nieczynny.
Aby dostarczyć odpady do PSZOK trzeba dysponować własnym środkiem transportu lub wynajętym, co juz może wpływac na ograniczenie dostępu tej usługi!
Jakie odpady można dostarczyć do PSZOK?
W ramach wnoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi bezpłatnie można oddawać:
- papier
- metal
- tworzywa sztuczne
- szkło
- odpady opakowaniowe wielomateriałowe
- bioodpady
- zużyte baterie i akumulatory
- zużyty sprzęt pochodzący z gospodarstw domowych
- meble i inne odpady wielkogabarytowe
- zużyte opony, z zastrzeżeniem, że limit roczny opon wynosi 8 opon na rok
- odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne(tylko niezanieczyszczone frakcje odpadów budowlanych, np. ceramika, czysty gruz ceglany i betonowy)
- odpady niebezpieczne
- przeterminowane leki i chemikalia
- odpady wytworzone podczas iniekcji domowych (zużyte igły, strzykawki)
- odzież i tekstylia
- oleje i tłuszcze jadalne
- opakowania z drewna
Do PSZOK nie oddajemy:
- niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych
- odpadów zawierających azbest
- części samochodowych (np. szyby, zderzaki, reflektory, elementy karoserii)
- opon z pojazdów ciężarowych i maszyn rolniczych
- sprzętu budowlanego
- zmieszanych odpadów budowlanych
- urządzeń przemysłowych
- odpadów poprodukcyjnych
- odpadów w nieszczelnych opakowaniach (dotyczy odpadów wymagających opakowań)
- odpadów nieoznaczonych, bez możliwości ich identyfikacji (bez etykiet)
- butli gazowych
- papy
- okien plastikowych
- gaśnic
- waty szklanej
Informacja o możliwościach odstawienia śmieci dostępna jest powszechnie. Dlaczego więc poszczególne osoby, po załadowaniu pojazdu decydują się pozbyć śmieci w przydrożnym rowie lub w lesie, skoro można je zawieść do PSZOK-u? Czyżby godziny otwarcia stoją na przeszkodzie? Może warto wprowadzić jeden dzień w tygodniu z dłużej działającym PSZOK-em? Może lokalizacja PSZOK-u w centrum miasta jest problem?
Na ile na tą sytuacje wpłynęło zmniejszenie ilości wystawek z 2 do jednej na rok i na dodatek organizowanie ich w miesiącach zimowych? To na pewno jest istotnym problem i wyga dodatkowych wyjasnień, jak również zmiana sposobu odbioru odpadów sortowanych w Gminie Oborniki.
Niebagatelne znaczenie na wywóz śmieci „do lasu” ma również wysoka cena wynajęcia kontenerów na czas budowy czy remont, kontener trzeba jak najszybciej wypełnić odpadami i wywieść!
Trudno jednoznacznie wskazać przyczynę wyrzucania śmieci, tak samo jak trudno zrozumieć osoby, które pozostawiają po sobie w lesie, parku puszki, butelki. W naszym przekonaniu większe znaczenie ma tutaj społeczna odpowiedzialność i sprzeciw na takie działania! Niestety wiele osób po prostu akceptuje takie działania i to jest poważny problem związany z kulturą i edukacją!
Czekamy z niecierpliwością na pierwsze doniesienia o zatrzymaniu śmieciarzy dzięki działaniu „fotobudek” i wymierzenia odpowiednio wysokiej kary śmieciarzowi!