fbpx

Zmarł Marek Szczęsny, były prezes holdingu Metalplast

26 listopada 2021 r. zmarł Marek Szczęsny, były prezes holdingu Metalpast oraz Stowarzyszenia Piłki Ręcznej Metalplast Oborniki.

W Obornikach pojawił się w roku 1991 i przez 11 lat zarządzał Metalplastem. Przeprowadził w nim prywatyzację i przyciągnął zagraniczny kapitał. Wśród zakładów o porównywalnym profilu Metalplast miał zdecydowaną pozycję lidera. W sezonie 1994/1995 Metalplast zaczął wspierać piłkarzy ręcznych Sparty Oborniki, a następnie utworzony został nowy klub SKF Metalplast Oborniki, który przejął po Sparcie miejsce w lidze.

To za prezesury Marka Szczęsnego obornicka piłka ręczna osiągała największe sukcesy awansując do ekstraklasy. To wówczas do Obornik przyjeżdżały najlepsze polskie drużyny piłki ręcznej. Niestety w 2002 r. Marek Szczęsny został odwołany z funkcji prezesa holdingu Metalplast. Nieoficjalnie mówiono wówczas, że powodem odwołania Marka Szczęsnego były zbyt duże koszty utrzymania zespołu w ekstraklasie, które na początku oscylowały w okolicach 700 tys. zł, a w roku 2001 kwota ta wzrosła do 900 tys. zł. Jednak biorąc pod uwagę obrót firmy, który w roku 2001 wyniósł ponad 136 mln zł wydaje się, że kwota ta nie była aż tak powalająca. Dodatkowo ze sponsorowania klubu kolejno wycofywali się sponsorzy, a Radni Rady Miejskiej w Obornikach negatywnie odnieśli się do możliwości finansowania klubu ze środków publicznych pomimo tego, że rozgrywał on najlepszy sezon w swojej historii. Po dymisji z holdingu, Marek Szczęsny złożył rezygnację także z funkcji prezesa klubu SKF Metalplast Oborniki, a zespół został wycofany z rozgrywek. Marek Szczęsny na stałe wpisał się w historię Obornik.

Rodzinie składamy wyrazy współczucia, a o terminie pogrzebu poinformujemy.

Źródło: oborniki.pl (opracowanie K. Nowacki) , fot. Wielkopolska Izba Budownictwa