Przejdź do głównej treści

Kolejny krok w kierunku przywrócenia linii kolejowej Czarnków-Rogoźno-Wągrowiec

| MP | Lokalne
foto: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
foto: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

15 lipca 2021 podpisano umowę dotyczącą opracowania wstępnego studium dla projektu pn.: „Rewitalizacja kolejowego ciągu komunikacyjnego na liniach kolejowych nr 390/236 Czernków – Rogoźno - Wągrowiec”.

Umowę zawarł Samorząd Województwa Wielkopolskiego z  Pełnomocnikiem Konsorcjum firm: Infra – Centrum Doradztwa Sp. z o.o. z Warszawy oraz Instytutu Kolejnictwa z siedzibą w Warszawie. Równolegle podpisano również umowę dotyczącą programu „Rewitalizacja linii kolejowej nr 369 na odcinku Śrem – Czempiń”.

Wartość obu umów wynosi blisko 2,2 mln zł. W spotkaniu uczestniczyli również Burmistrz Śremu Adam Lewandowski, Zastępca Burmistrza Czarnkowa Krzysztof Madaj, Pełnomocnik Zarządu ds. Poznańskiej Kolei Metropolitalnej Bogdan Frąckowiak oraz Dyrektor Departamentu Transportu Robert Pilarczyk.

Oba projekty realizowane są w ramach Programu Uzupełniania Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej Kolej+. To kolejny istotny krok do przywrócenia łączności kolejowej między Rogoźnem i Wągrowcem.

 

źródło, foto: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego

 

W środę, 24.06.2026 r., Dni Obornik przeniosą się na stadion przy ul. Objezierskiej i do Biblioteki Publicznej przy ul. Kopernika 10. W programie są mityng lekkoatletyczny, sztafeta 4x400 mix dla amatorów i spotkanie autorskie.
Wiosna w Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek upływa pod znakiem intensywnej pracy, inspirujących spotkań i przygotowań do kolejnych projektów wspierających lokalne społeczności.
W sobotę, 20.06.2026 r., Muzeum Młynarstwa w Jaraczu zaprasza na Dzień Młynów. Od 10:00 do 16:00 na mieszkańców czekają warsztaty, pokaz wypieku chleba, animacje, Rajd Trzech Młynów i bezpłatne zwiedzanie obiektów.
Dni Obornik 2026 rozpoczną się w sobotę, 20.06.2026 r. Mieszkańcy spotkają się na stadionie przy ul. Objezierskiej, targowisku miejskim i Obornickiej Marinie.
GPR OSP Uścikowo organizuje 20–21.06.2026 r. warsztaty „Zapach – Jak? Gdzie? Dlaczego?”. Uczestnicy będą pracować z psami w budynkach, pustostanach i terenie leśnym. Zapisy są już otwarte.
W gminie Oborniki stanęły pojemniki na odzież i tekstylia używane. Mieszkańcy mogą korzystać z 26 punktów, które obsługuje firma Wtórpol. Od 2025 r. tekstylia trzeba zbierać selektywnie.
Stare konstrukcje skateparku w Obornikach nie zostały należycie zabezpieczone. Rozpadające się elementy z wystającymi gwoździami stanowiły w weekend ogromne niebezpieczeństwo dla dzieci i młodzieży.