Przejdź do głównej treści

Srebrny Krzyż Zasługi dla Renaty Małyszek

| Łukasz | Lokalne

 

Renata Małyszek została odznaczona srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną i samorządową.

 

W poniedziałek, 31 maja podczas uroczystego spotkania z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Prezydent Andrzej Duda odznaczył Radną Rady Miejskiej w Obornikach Renatę Małyszek srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność społeczną i samorządową.

Według ustawy z 1992, Krzyż Zasługi jest nagrodą dla osób, które położyły zasługi dla Państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść Państwu lub obywatelom. Działalność radnej Renaty Małyszek znacząco przekracza obowiązki radnego. 

 

 

W działalność społeczną zaangażowała się już jako nastolatka. Została wówczas przewodniczącą koła Związku Młodzieży Wiejskiej w Kiszewie. Organizacja działała prężnie i zdobywało za swą działalność wyróżnienia i nagrody . Organizowane były wówczas liczne czyny społeczne (np. pomoc rolnikom przy żniwach), sadzono lasy, organizowano wyjazdy, zabawy, czy dzieciniec wiejski.
 
Radną Rady Miejskiej w Obornikach jest od 2006 r. Obecnie jest to już czwarta kadencja. Jako samorządowiec zabiegała i zabiega o rozwój infrastruktury ze szczególnym uwzględnieniem terenów wiejskich. Podczas pełnienia mandatu radnej nie ograniczała się tylko do zabiegania o inwestycje, ale wiele troski poświęciła dzieciom i dorosłym mieszkańcom wsi. Już w pierwszej kadencji organizowała we współpracy z sołtysami spotkania z okazji Dnia Kobiet, letnie wyjazdy dzieci z pobliskich wiosek do parków zabaw czy wyjazdy dorosłych do kina. Wszystko to służyło integracji lokalnej społeczności.
 
Od 2008 r. w parafii kiszewskiej z inicjatywy Renaty Małyszek odbywają się parafialne spotkania seniorów, w których uczestniczy ponad 100 seniorów z 11 wiosek. Jest współorganizatorem tych spotkań razem z księdzem miejscowej parafii i burmistrzem. Spotkania te mają na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu najstarszych mieszkańców wsi. Dla miejscowej parafii pozyskała środki unijne w wysokości 45 tyś. zł na remont dachu i utwardzenie terenu wokół kościoła.
 
Pasją radnej jest lokalna historia i zachowanie jej dla przyszłych pokoleń. Przywróciła pamięć o dawnych mieszkańcach Kiszewa i okolic, a w szczególności o Powstańcach Wielkopolskich z kompanii kiszewskich. Na jej wniosek na cmentarzu i w kościele zamontowane zostały tablice pamiątkowe o Powstaniu Wielkopolskim. Od kilku lat opiekuje się starym, nieczynnym już parafialnym cmentarzem nad Wartą, który wraz z mężem zrewitalizowała. Nekropolia ta funkcjonowała przez kilka stuleci.
 
Renata Małyszek opracowała broszury historyczne o kiszewskim kościele, a także o powstańcach wielkopolskich. Przypomina w nich o lokalnych  bohaterach - księżach, którzy zginęli za wiarę i patriotyzm. W 2018 roku wraz z koleżanką założyła w Kiszewie Koło Gospodyń Wiejskich, którego została przewodniczącą . Wraz z koleżankami z koła organizuje warsztaty tematyczne, wyjazdy integracyjne, spotkania.  Koło dodatkowo objęło opieką zabytkowy cmentarz.
 
Radna z Kiszewa od lat walczy o przywrócenie przeprawy promowej Kiszewo - Dołęga, która przez wieki łączyła mieszkańców po obu stronach Warty, należących do tej pory do tej samej kiszewskiej parafii. 
 
Wiele podjętych przeze mnie działań mogłam i mogę realizować dzięki pomocy i wsparciu mieszkańców, koleżanek i kolegów z rady a także pomocy i życzliwości pana burmistrza Tomasza Szramy i byłej pani burmistrz Anny Rydzewskiej - stwierdziła radna Małyszek.

Dziękuję za docenienie mojej wieloletniej pracy na rzecz lokalnej społeczności i samorządu. Wyróżnienie to traktuję jako wyraz uznania dla wszystkich, którzy mnie wspierają i pomagają w moich działaniach. Szczególne podziękowania składam Wojewodzie Wielkopolskiemu Michałowi Zielińskiemu oraz poseł Marcie Kubiak za rekomendację mojej osoby do tego wyróżnienia – podziękowała Renata Małyszek.

(fot: Marek Borawski/KPRP)

 

Do Wojewody Wielkopolskiej złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy drogi ekspresowej S11 Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Terenowe Biuro Paszportowe (TBP) w Obornikach zaprasza od poniedziałku do piątku. Co potrzebne jest do złożenia wniosku?
W dniu 25 kwietnia 2025 roku odbyła się w Rogoźnie Inauguracja Rogozińskiego Questu Powstańczego oraz Rajd z questem szlakiem Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie.
1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Na aktywne spędzenia majówki zaprasza Centrum Rekreacji Oborniki. Będzie otwarte przez cały weekend!
W Starostwie Powiatowym w Obornikach otwarto Terenowy Punkt Paszportowy. To ogromny sukces Powiatu Obornickiego.
25 maja odbędzie się wędrówka wzdłuż Samicy Kierskiej. To kolejna akcja pomocy dla Wiktorii Rembacz.