fbpx

Zuchy zdobywały wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego (foto)

Działająca na terenie Obornik  7 Gromada Zuchowa zdobywała wiedzę na temat Powstania Wielkopolskiego.

„My zuchy, przysięgamy na pamięć Powstańców Wielkopolskich,

że będziemy, tak jak oni dzielni i odważni, sprawni i posłuszni,

będziemy też zawsze kochać naszą ojczystą Ziemie Wielkopolską”

Takimi słowami przysięgi w sobotę 16.01.2021 7 Gromada Zuchowa działająca na terenie Obornik zakończyła udział w propozycji programowej Wielkopolskiej Chorągwi „Zdobywcy Trefla”.

Głównym celem propozycji programowej było zdobycie podstawowej wiedzy na temat Powstania Wielkopolskiego i jego bohaterów. Jako potwierdzenie opanowania tejże wiedzy zuchy otrzymają „powstańczego trefla”, który jest symbolem upamiętniania przez wielkopolskich zuchów, harcerzy, harcerzystarszych, wędrowników i seniorów wydarzeń z przełomu 1918 i 1919 roku.

Z zadaniami o tematyce Powstania Wielkopolskiego zuchy zmagały się całe ferie zimowe. Jednym z nich było zdobycie sprawności zespołowej „Mały Powstaniec Wielkopolski”, która służy wychowaniu patriotycznemu, kształtowaniu gotowości do poświęceń, wyrabia odwagę, posłuszeństwo i karność.

Przygoda najmłodszych członków ZHP zaczęła się od tajemniczej depeszy, przenoszącej zuchy do roku 1918 oraz obietnicy, że wszyscy będą w ciągłej gotowości do powstańczego zrywu. Zuchy od razu zabrały się do pracy. Przygotowały powstańcze nakrycie głowy- rogatywkę czyli wojskową czapkę z daszkiem i „rogatą” kwadratową górą, orzełkiem nad otokiem i sznureczkiem ułożonym w kształcie trefla. Nauczyły się alfabetu Morse`a, zaszyfrowały ważne wiadomości oraz nadały sobie pseudonimy powstańcze. Poćwiczyły musztrę oraz zbudowały powstańcze obozowisko z pałatek, gdzie przy ognisku dumnie śpiewały „Marsyliankę Wielkopolską” oraz inne powstańcze piosenki. Nie zabrakło również treściwego posiłku w postaci grochówki, oczywiście jak na powstańca przystało podanego w wojskowych menażkach.

Zuchy pamiętały również o bohaterach powstania. Odwiedziły groby Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożyły znicze oraz minutą ciszy uczciły pamięć poległych.

Zaproponowany przez druhnę drużynową rodzinny spacer po Obornikach umożliwił członkom 7GZ odkrycie licznych miejsc związanych z Powstaniem Wielkopolskim.

Cykl zbiórek zakończył się grą terenową oraz ogniskiem, gdzie w uroczystej atmosferze złożono powstańczą przysięgę i odśpiewano „Marsyliankę Wielkopolską”.

Źróło, fot: Alicja Seredyńska