fbpx

4 mln mniej w budżecie Gminy Oborniki

Prawdopodobnie w budżecie Gminy Oborniki zabraknie 4 mln zł. To wyliczenia na podstawie prognoz Ministerstwa Finansów dotyczących dochodów samorządów.

 

 

Pandemia, dodatkowe zadania nakładane na samorząd, które nie mają przełożenia na wpływające do niego środki powoduje uszczuplenie dochodów gminy, które przeznaczane są m.in. na realizację nowych inwestycji. Jak wylicza skarbnik Gminy Oborniki Joanna Gzyl w roku 2020 zaobserwowano znaczący spadek wpływów z podatku dochodowego od osób fizycznych. Prognozowana wpłata  do budżetu gminy z PiT – a ustalona przez Ministerstwo Finansów kwota z PITu na 2020 rok wynosiła prawie 38,5 mln zł. Tymczasem na dzień 30 czerwca 2020 r. do budżetu gminy wpłynęło tylko 42% wspomnianej kwoty. W tej chwili rada miejska obniżyła już dochody gminy o prawie 1,8 mln zł. Dodatkowo na dzień 25 listopada 2020 r. planowane prognozą przez Ministerstwo Finansów dochody gminy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych (ok 37 mln zł) zostały zrealizowane na poziomie 81,45% (ok 30 mln zł). Wszystko wskazuje więc na to, że w budżecie Gminy Oborniki do końca roku 2020 zabraknie ok 4 mln zł z prognozowanych przez Ministerstwo Finansów dochodów.

Sytuacja jest trudna dla samorządów i przekłada to się także na rozwój Gminy Oborniki. Jeżeli będą uszczuplane nasze dochody, nie będziemy mieli zdolności do finansowania kolejnych inwestycji, a jak wiemy te nakręcają gospodarkę – mówi Burmistrz Obornik Tomasz Szrama. Zdajemy sobie także sprawę z jakimi problemami borykają się w tym roku przedsiębiorcy, a przyszły też z powodu pandemii będzie dla nich ciężki, dlatego w gmina nie zamierza podnosić podatków m.in. rolnego i od środków transportu. Na tym samym poziomie zostaną także czynsze za lokale komunalne – dodaje.