Przejdź do głównej treści

Ciepła zupa dla potrzebujących

| eoborniki.pl, wikipedia.org | Lokalne

Mimo obostrzeń, Polacy starają się kultywować trwające od lat tradycje. Po kolejkach przed obornickimi cukierniami zauważyć można było, że mieszkańcy powiatu nie wyobrażają sobie Święta Odzyskania Niepodległości bez rogala z białym makiem.

Skąd w ogóle ta tradycja? Warto przypomnieć, że w Poznaniu wypiekiem „rogali świętomarcińskich” na 11 listopada zajmowano już 1860 roku, a donosiły o tym ówczesne gazety.

Popularna jest jednak późniejsza legenda, która głosi, że gdy zbliżał się dzień św. Marcina, proboszcz parafii św. Marcina ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik Józef Melzer namówił swojego szefa, aby wskrzesić starą tradycję. Bogatsi poznaniacy kupowali smakołyk, a biedni otrzymywali go za darmo, by nikt tego dnia nie był głodny. Informuje o tym wikipedia.

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Polska 2050 wpadło na pomysł, byśmy wzorem tradycji związanej z „świętomarcińśkim rogalem” podzielili się z potrzebującymi porcją zupy, która rozdawana będzie bezdomnym i samotnym w zimowe dni. Zorganizowali zbiórkę, do której zapraszają.

Jak podkreśla lider powiatowy Polska2050 Błażej Pacholski, warto wesprzeć szczytny cel i dorzucić choćby kilka złotówek, by pokazać dobre wielkopolskie serce i pomóc potrzebującym. Do zebrania jest niewiele. Ma nadzieję, że i tym razem uda się zrobić tę robotę.

Kochani! W dobie koronawirusa zagrożone jest zdrowie nas wszystkich. Szczególnie mocno doświadczyły tego siostry zakonne w Poznaniu. Niezależnie od sytuacji walczyły, by codziennie wydawać ciepłe posiłki osobom w kryzysie bezdomności. Niestety, te wspaniałe kobiety zaraziły się koronawirusem, a efektem tego jest sytuacja, że na 4 darmowe jadłodajnie funkcjonujące w Poznaniu, pozostała otwarta tylko jedna, położona ponad 5 km od centrum miasta. 

Siostry zakonne są zmuszone do wstrzymania działalności do 16 listopada.  Chcemy wesprzeć je w czynieniu dobra i zorganizować 200 porcji gorącej zupy dziennie. 

Wydawanie posiłków rozpoczęliśmy 10 listopada i zamierzamy kontynuować do 15 listopada włącznie. 

Jedna porcja zupy kosztować będzie 5 zł. Tylko tyle wystarczy, by pomóc komuś przeżyć! 

Pomagajmy! 

Zbiórka śródków na Pomagam.pl/cieplazupa

 

 

Uczniowie szkoły z Chrustowa doczekają się upragnionej sali gimnastycznej. Trwają już pierwsze prace.
Podczas obchodów Dni Obornik,  27 czerwca 2025, odbyła się uroczysta Sesja Rady Miejskiej. Ceremonia składała się z czterech części, w trakcie których wręczono wyróżnienia dla firm, instytucji i osób szczególnie zasłużonych dla Gminy Oborniki.
W tym roku ponownie w ramach Dni Obornik w piątek, 27 czerwca, odbędzie się Dzień Profilaktyki Zdrowia, pod hasłem „GO po zdrowie!”. Mieszkańcy będą mogli skorzystać z różnych darmowych badań.
Przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej w Obornikach ruszyła kolejna inwestycja wodociągowo-kanalizacyjna realizowana przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. To część szerszego programu obsługi prywatnych inwestorów, który z powodzeniem funkcjonuje na terenie gminy.
Od 2018 roku w Polsce obowiązuje prawo, nakładające na władze samorządowe obowiązek sporządzania raportu o stanie gminy. Regulacje te mają zastosowanie zarówno do gmin, powiatów, jak i województw.
Zgodnie z wnioskiem podpisanym przez Burmistrza Zaranka zwołana jest w dniu 18.06.2025 w trybie nadzwyczajnym sesja Rady Miejskiej w Rogoźnie.
Podczas XIII Sesji IX Kadencji Rady Gminy Ryczywół, radni nie udzielili wotum zaufania Wójtowi Romanowi Trzęsimiechowi za rok 2024.