fbpx

81. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Burmistrz Obornik Tomasz Szrama oraz Poseł na Sejm RP Jakub Rutnicki złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości.

Lato 1939 roku było wyjątkowo piękne w naszym regionie. Koniec sierpnia. Gospodarze zbierali obfite plony, uczniowie szykowali się do pójścia do szkoły – mieli już książki, mieli zeszyty i ołówki. Jedni z niecierpliwością oczekiwali spotkania ze szkolnymi przyjaciółmi, inni z niechęcią godzili się z wizją kolejnych miesięcy w szkolnych ławach. Mamy prasowały szkolne, granatowe mundurki, szykowały kokardy, które miały ozdobić fryzury dziewcząt w dniu uroczystego rozpoczęcia roku. Tę beztroskę, ten dziecięcy świat końca wakacji, tę radość – to wszystko zostało im zabrane w jednej chwili. W jednej chwili zabrano im dzieciństwo. 1 września 1939 roku oborniccy uczniowie, nie poszli do szkół. Niektórzy zaś nie dotarli do niej już nigdy…

1 września 1939 roku, napadając na Polskę faszystowskie Niemcy i ZSRR rozpętały konflikt, który z czasem przerodził się w wojnę światową. Jedną z najstraszliwszych wojen w historii ludzkości. Dla nas, Polaków, rozpoczęła się wówczas trwająca kolejne dziesięciolecia walka o zachowanie narodowej tożsamości, suwerenności i niepodległości.

Dziś, 81 lat po wybuchu wojny, pragnąc uczcić pamięć bohaterów Burmistrz Obornik Tomasz Szrama wraz z Posłem na Sejm RP Jakubem Rutnickim złożyli kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości, symbolizującym wolną, niepodległą Ojczyznę. 

Źródło: oborniki.pl