Przejdź do głównej treści

Szpital w Miłowodach wystawiony na sprzedaż

| eoborniki, lutycka.pl | Lokalne

Teren po dawnym Szpitalu Rehabilitacyjnym w Miłowodach został wystawiony na sprzedaż.

Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu ogłosił przetarg na sprzedaż nieruchomości i gruntu w Kowanówku ( szczegóły na stronie www.lutycka.pl  w zakładce Przetargi). Oferta obejmuje budynek i teren po dawnym Szpitalu Rehabilitacyjnym w Miłowodach. Jednak powiedzieć, że był to szpital to nic nie powiedzieć. Bowiem historia tego obiektu jest niezwykle barwna.

Szpital pochodzi z XIX wieku. W 1857 roku wieś i folwark były własnością Józefa Żelazko, który założył tu zakład leczniczy dla alkoholików i nerwowo chorych. Terapia opierała się na wykorzystaniu wód leczniczych ze źródła św. Jakuba. Po śmierci Żelazka majątek przeszedł w ręce lekarskiej rodziny Karczewskich, która zakład rozbudowała i unowocześniła. Został on przebudowany w latach 1920-1922 przez poznańskiego architekta Adama Ballenstaedta.

W 1923 roku przejęła go Spółka Braci Miłobędzkich a cztery lata później zakład odkupiła Kasa Emerytalna Robotników Kolejowych Byłej Dzielnicy Pruskiej w Poznaniu. Rok później zakład wydzierżawił doktor Franciszek Łazarewicz i tak powstał słynny Zakład Przyrodoleczniczy Miłowody. W okresie międzywojennym placówka w Miłowodach nazywana była „Krynicą Wielkopolski”. W prywatnych pensjonatach Kowanówka oraz „Miłowodach” leczyło się i wypoczywało wiele osób należących do elity m.in. Jan Czeraszkiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński oraz gen. Józef Haller.

Po wojnie w zakładzie uruchomiono najpierw prewentorium a następnie sanatorium dla dzieci ze schorzeniami dróg oddechowych. Z czasem obiekt bardzo podupadł aż utracił swoje funkcje lecznicze.

Szpital Wojewódzki w Poznaniu przejął obiekt w bardzo złym stanie, stąd decyzja o jego sprzedaży. Po remoncie z pewnością może pełnić inne atrakcyjne funkcje, tym bardziej że jest malowniczo położony pośród pięknego parku a słynne źródło św.Jakuba bije tam do dziś…Cena wywoławcza - 4.5 mln zł. Oferty można składać do 30 września br. - czytamy na stronie poznańskiego szpitala.

Obornicka oczyszczalnia ścieków zaszczepiła osad czynny preparatem zawierającym żywe wrotki Lecane inermis.
Sala do terapii integracji sensorycznej w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku została całkowicie odnowiona. Dzięki pracy wolontariuszy Grupy Amica oraz wsparciu Fundacji Amicis powstało miejsce dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami – przyjazne, funkcjonalne i gotowe do codziennej…
Do Wojewody Wielkopolskiej złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy drogi ekspresowej S11 Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Terenowe Biuro Paszportowe (TBP) w Obornikach zaprasza od poniedziałku do piątku. Co potrzebne jest do złożenia wniosku?
W dniu 25 kwietnia 2025 roku odbyła się w Rogoźnie Inauguracja Rogozińskiego Questu Powstańczego oraz Rajd z questem szlakiem Powstania Wielkopolskiego w Rogoźnie.
1 maja odszedł Zygmunt Dyczkowski. Przez 31lat kierował Szkołą Podstawową nr 3 im. Adama Mickiewicza w Obornikach.
Na aktywne spędzenia majówki zaprasza Centrum Rekreacji Oborniki. Będzie otwarte przez cały weekend!