Przejdź do głównej treści

Okaż serce - wrzuć nakrętkę

| powiat obornicki | Lokalne
W poniedziałek, 1 czerwca przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Obornikach stanie specjalny metalowy kosz w kształcie serca, do którego będzie można wrzucać plastikowe nakrętki. Wszystko w ramach akcji „Okaż serce – wrzuć nakrętkę!”, której ideą jest długofalowa pomoc niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży z Powiatu Obornickiego.

 

– Każdego dnia wyrzucamy po kilka plastikowych nakrętek po napojach do kosza na śmieci. A można je przecież wykorzystać w znacznie lepszy sposób np. do działań charytatywnych. Nasza akcja niesie także inne, dodatkowe korzyści. Zwiększy ona wśród mieszkańców świadomość w zakresie segregacji śmieci i recyklingu, co przekłada się na poprawę naszego środowiska – tłumaczy Starosta Obornicki, Zofia Kotecka.

 

Dochód ze sprzedaży firmom recyklingowym zebranych nakrętek zostanie przekazany na rzecz obornickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Przyjaciel”. Akcja ruszy w poniedziałek. Jak wyjaśnia Wicestarosta Waldemar Cyranek, data ta nie jest przypadkowa.
– Zbiórka nakrętek rozpocznie się w Dzień Dziecka, ponieważ prowadzona jest ona właśnie z myślą o najmłodszych. Każdy z nas może się przyłączyć i pomóc podopiecznym Stowarzyszenia „Przyjaciel”. To nas nic nie kosztuje, a może pomóc wielu dzieciom.

 

Kosz w kształcie serca przeznaczony jest na wszelkie plastikowe nakrętki, bez względu na kształt czy kolor. Mogą to więc być nakrętki po napojach lub chemii gospodarczej. Gdy pojemnik zostanie zapełniony, nakrętki zostaną przekazane do firmy recyklingowej, która przerabia je na surowiec wtórny. Początkowo powstaje z nich plastikowy granulat, z którego można wyprodukować nowe nakrętki, plastikowe obudowy urządzeń elektronicznych, a także opakowania i rury PCV.

okaż serce wrzuć nakrętkę 212x300

Przejazd kolejowo-drogowy przy ul. Kowanowskiej w Obornikach zostanie zamknięty od 10 do 29 czerwca 2026 r. Utrudnienia mają związek z budową drugiego toru kolejowego realizowaną na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Przejazd kolejowy przy cmentarzu w Parkowie pozostanie zamknięty dłużej niż planowano, dlatego autobusy linii 31 i 32 nadal kursują zmienionymi trasami. Pasażerowie muszą liczyć się także z możliwymi opóźnieniami.
W Poznaniu podpisano 6.06.2026 r. porozumienie dotyczące utworzenia Wioślarskiego Centrum Treningowo-Szkoleniowego WCTS ROGOŹNO. To jedna z najważniejszych informacji dla lokalnego sportu w ostatnich latach i szansa na dalszy rozwój wioślarstwa nad Jeziorem Rogozińskim.
Od 8.06.2026 r. rozpoczną się prace związane z przebudową ulic ks. Szymańskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego i Adama Mickiewicza w Obornikach. Inwestycja obejmie budowę ronda, nowe chodniki, ścieżki rowerowe i przebudowę jezdni. Kierowcy muszą przygotować się na czasowe zamknięcia ulic i objazdy.
Powrót Bajki do centrum Obornik przestaje być jedynie zapowiedzią. Po ogłoszeniu przetargu przez PWiK zajrzeliśmy do dokumentacji projektowej i sprawdziliśmy, jak będzie wyglądał nowy obiekt, który ma powstać przy fontannie.
Od około miesiąca trwają prace na ul. Wojska Polskiego w Rogoźnie. Kierowcy wciąż muszą liczyć się z utrudnieniami i tymczasową organizacją ruchu, remont ma zakończyć się do końca czerwca.
30.05.2026 r. w Parku Niepodległości w Rogoźnie odbędzie się Dzień Dziecka. Organizatorzy przygotowali dmuchańce, pianę party, animacje i strefę relaksu dla całych rodzin.