Testy autobusu elektrycznego w Gminie Oborniki

Arriva będzie testowała do 21 marca w Gminie Oborniki autobus elektryczny.

Operator Arriva we współpracy z  Gminą Oborniki oraz firmą Rafako rozpoczyna testy eksploatacyjne autobusu elektrycznego.  Autobus będzie realizował zadania przewozowe w Gminie Oborniki do 21 marca 2020 roku. 

Pojazd wyprodukowany przez Rafako jest to pierwszy, polski, zeroemisyjny autobus, który posiada baterie umiejscowione w podwoziu, co w połączeniu z synchronicznym wielofazowym silnikiem z magnesami trwałymi, daje gwarancje wysokiej sprawności. Nowatorska, lekka konstrukcja została zaprojektowana bezpośrednio pod napęd elektryczny, a nie zaadoptowana z autobusu zasilanego konwencjonalnie. Baterie trakcyjne będące na wyposażeniu autobusu dają możliwość przejechania do 140 km.

Autobus ma 8,5m długości i umożliwia podróż 65 pasażerom, w tym 23 na miejscach siedzących. Wyposażony jest w liczne udogodnienia takie jak klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, system monitoringu i informacji pasażerskiej oraz ładowarki USB czy Wi-Fi. Autobus dostosowany jest ponadto do potrzeb osób niepełnosprawnych, dzięki zastosowaniu niskiej podłogi na całej długości pojazdu oraz funkcji przyklęku.

Ja powiedział p.o. Burmistrza Obornik Piotr Woszczyk, autobus w pełni elektryczny na ulicach naszej gminy to nowość. W dobie walki o czyste powietrze, warto szukać alternatyw dla tradycyjnych paliw napędzających pojazdy komunikacji miejskiej, do korzystania której przecież od wielu lat zachęcamy. Jesteśmy ciekawi opinii naszych mieszkańców po tych 11 dniach testowania, jak ocenią komfort podróżowania tym niewielkim pojazdem, który sprawdziłby się jednak na niektórych trasach naszej obornickiej komunikacji. Liczymy na to, iż przewoźnik rozważy wprowadzenie tego typu pojazdów na stałe.

Cieszymy się, że mamy możliwość testowania autobusu, który powstał w trosce o czystość powietrza i redukcję hałasu z otoczenia. Będziemy monitorować jego paramenty by zweryfikować możliwości i ocenić perspektywę eksploatacji tego typu pojazdów w przyszłości. Jako nowemu przewoźnikowi w Gminie Oborniki, zależy nam na tym by pokazywać nowe rozwiązania i współpracować  z Gminą na rzecz rozwoju transportu. Mamy nadzieje, że autobus spełni też oczekiwania i spotka się z pozytywnym odbiorem mieszkańców Gminy – powiedział  Daniel Maciejak, Dyrektor Rynku Regionalnego Arriva.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież