Przejdź do głównej treści

Zaoszczędzone pieniądze zainwestują w kanalizację, parking i oświatę

| Łukasz | Lokalne

Oborniccy radni mają pomysł na wykorzystanie zaoszczędzonych środków.

Podczas ostatniej sesji 2019 roku oborniccy radni przyjęli budżet na 2020 rok. Jedną z szeroko komentowanych decyzji było wycofanie się z dopłat dla użytkowników kanalizacji sanitarnej. Przeciwko tej decyzji byli m.in. radni klubu PiS. Swoją decyzję radni z KWW Tomasza Szramy tłumaczą innymi inwestycjami. Zaoszczędzone środki mają trafić na kanalizację, parking przy Centrum Rekreacji Oborniki oraz na bieżące remontów placówek oświatowych.

Poniżej prezentujemy pytanie do radnych oraz ich odpowiedź.

Podczas ostatniej sesji w roku 2019 Rada Miejska w Obornikach uchwaliła budżet na kolejny rok. Jedną z istotniejszych decyzji była rezygnacja z dopłat do wody. Radni z klubu Prawo i Sprawiedliwość uważają, że nie powinno się tego robić. Klub radnych PiS głosował za podjęciem uchwały utrzymującej dopłaty dla użytkowników kanalizacji sanitarnej w Obornikach na 2020 rok. 
 
Dlaczego Pan/Pani zagłosował/a za zniesieniem tych dopłat?

Dotyczy: Zapytania o decyzję Radnych Rady Miejskiej w Obornikach w sprawie rezygnacji z dopłat dla użytkowników kanalizacji sanitarnej w 2020 roku.

Jako Radni Rady Miejskiej w Obornikach podejmujemy decyzje, które nie zawsze są łatwe. Ta z pewnością należała do tych trudnych, jeżeli bierzemy pod uwagę oddźwięk społeczny. Jednak mimo wszystko jesteśmy przekonani, że z perspektywy upływającego czasu mieszkańcy Gminy Oborniki docenią pozytywnie nasze stanowisko w tej sprawie.

Wpływ na naszą decyzję miało kilka bardzo istotnych czynników: przede wszystkim kondycja finansowa Gminy, która patrząc na liczbę wygląda imponująco, jednakże jeśli zwrócimy uwagę na skutki decyzyjności rządu a w szczególności partii rządzącej, która w bardzo negatywny sposób odbija się na finansach samorządowych tj. np. poprzez podniesienie stawki minimalnej wynagrodzeń, podwyżki płac dla n-li, obniżenie podatków PIT itp., co niestety w konsekwencji w znacznym stopniu uszczupla nasz budżet, należy zadać sobie pytanie: co jest ważniejsze i bardziej korzystne dla naszych mieszkańców: minimalna dopłata 1,15 zł do m3 ścieków, która jest kwotą mało znaczącą dla „ przeciętnego mieszkańca” i nie wszyscy mieszkańcy ją otrzymywali, ponieważ warto w tym miejscu zwrócić uwagę na fakt, iż 1/3 mieszkańców naszej Gminy nie ma dostępu do kanalizacji i niestety w tych gospodarstwach wywóz nieczystości jest czterokrotnie wyższy i to bez dopłaty, czy też dbanie o rozwój naszej gminy?, gdzie kwota ta ma zupełnie inny wymiar.

Dzięki tym zaoszczędzonym środkom będzie przygotowany projekt budowy kanalizacji w miejscowości: Gołębowo i Maniewo, ponadto zostanie uporządkowany teren przy obornickiej pływalni wraz z budową parkingu, jak również część tych środków będzie przeznaczona na bieżące remonty w placówkach oświatowych. Dlatego tym bardziej uważamy, że nasza decyzja była słuszna, gdyż zdajemy sobie sprawę, że niewielu mieszkańców zauważyłoby i odczułoby niewielką dopłatę, ale za to zdecydowana ich większość zauważy rozwój naszej Gminy i przede wszystkim wychodząc zawsze naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców nasza decyzja doprowadziła do sprawiedliwego i równego ich traktowania.                                                                                              

Zestawienie opłat za wodę w porównaniu do innych gmin.

 

Choć to dopiero połowa maja, ekipa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach nie czeka na pierwsze upały i już szykuje Żwirki na sezon letni!
Gmina Rogoźno ogłosiła konkurs na nadanie nazwy rondu przy skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiej i Czarnkowskiej.
W poniedziałek, 12 maja, w Urzędzie Miejskim w Obornikach podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej dla stacji uzdatniania wody, która ma powstać w miejscowości Podlesie. Umowę zawarło Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Obornikach z firmą MP Projekt Macieja Pospiesznego – wyk…
Obornicka oczyszczalnia ścieków zaszczepiła osad czynny preparatem zawierającym żywe wrotki Lecane inermis.
Sala do terapii integracji sensorycznej w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku została całkowicie odnowiona. Dzięki pracy wolontariuszy Grupy Amica oraz wsparciu Fundacji Amicis powstało miejsce dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami – przyjazne, funkcjonalne i gotowe do codziennej…
Do Wojewody Wielkopolskiej złożyliśmy wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy drogi ekspresowej S11 Oborniki - Poznań wraz z obwodnicą Obornik - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Terenowe Biuro Paszportowe (TBP) w Obornikach zaprasza od poniedziałku do piątku. Co potrzebne jest do złożenia wniosku?