fbpx

Iwona Kamińska-Lech: Bezpieczna komunikacja publiczna to dziś standard

W czwartek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu podpisano umowy na uruchomienie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

Poznańska Kolej Metropolitalna jest wspólnym przedsięwzięciem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, Miasta Poznań, Powiatu Poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Jest to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie, współfinansowanym przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone – wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego – gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej. (UM Oborniki).

Na przełomie 2019 i 2020 roku będziemy mogli korzystać z szybkich i komfortowych połączeń do Poznania. 16 par pociągów będzie jeździło między stolicą Województwa Wielkopolskiego, a Rogoźnem. Będzie to na pewno ogormna korzyść dla mieszkańców całego powiatu obornickiego. Najwięcej z tego partnerstwa skorzystały Oborniki. Dzięki Zintegrowanym Inwestycjom Terytorialnym powstało w gminie wiele inwestycji, w tym węzły przesiadkowe w mieście, jak i w Wargowie. 

To ogromnie ważne, aby każdy z nas miał mozliwość szybkiego i komfortowego podróżowania - komentowała czwartkowe wydarzenia w UMWW liderka Kongresu Kobiet w Pile Iwona Kamińska-Lech. Świat się kurczy. Odległości przestają być przeszkodą. Istotne jest więc tworzenie takich systemów komunikacyjnych, jak Poznańska Kolej Metropolitalna. Gratuluję sukcesu Burmistrzowi Obornik i Burmistrzowi Rogoźna. 

Kamińska-Lech zwraca też uwagę na jedną rzecz:

Nie jest dla zrozumiałe dlaczego zrezygnowano z budowy drugiego toru między Obornikami i Piłą. Wiele pociągów jeździ na tej linii kolejowej. Czas jak najszybciej nadrobić ten błąd.

Z ZIT-u nie mogło korzystać Rogoźno. Urzędujące w 2011 roku władze nie przystąpiły do Metropolii Poznańskiej. Dzięki wspólnym zabiegom burmistrzów Szramy i Szuberskiego mieszkańcy Gminy Rogoźno będą mogli korzystać jednak z szybkiej kolei metropolitalnej.

 

baner Iwona 200x100 layout