50 urodziny bloku (foto)

Blok w Ryczywole na ul. Obornickiej obchodził 10 sierpnia swoje 50 urodziny.

„Jubileusz ten nie jest tylko naszym świętem, jest to bowiem kawałek historii naszego regionu. Miejsce naszego zamieszkania nie jest przypadkowe. Ma ono ścisły związek z pracą zawodową naszych ojców, bądź tez mężów. Cofnijmy się zatem w czasie….

Na fundamentach Gminnego Ośrodka Maszynowego oraz Szkoły Rolniczo-Mechanicznej w Gorzewie powołano do życia Państwowy Ośrodek Maszynowy w Gorzewie. Był to początek lat 50 i część załogi stanowili absolwenci owej szkoły, w tym mój ojciec. Około roku 1966 POM Gorzewo stracił swą samodzielność i został przekształcony w filię POM Oborniki. Dyrektorami byli kolejno – Chorzewski i Kajetan Wołyński, który kładł duży nacisk na podnoszenie kwalifikacji przez załogę. Oprócz naprawy maszyn i ciągników wytwarzano tam na dość dużą skalę systemy podziemne do stacji paliw. Od roku 1947 w Gorzewie zaczął organizować się zalążek dyrekcji kombinatu PG, który przejął całkowicie majątek po POM w roku 1969.

Część załogi przeszła do pracy w PGR i pozostała w Gorzewie. Pozostali przeszli do nowo wybudowanej filii POM w Ryczywole. Pięcioro z nich otrzymało mieszkania w przyzakładowym bloku. Pierwszym jego mieszkańcem był Pan Jerzy Węgrzyn  - od połowy sierpnia 1969. ( pod jego kierownictwem zakład uchodził za wzorcowy – pokazowy). Pozostali – Dereżyński Czesław, Rygiel Józef, Rosól Alojzy, Stawujak Franciszek, Nowacki Jerzy – zajęli swoje lokale w połowie października. W latach późniejszych na miejscu tego ostatniego mieszkali Marek Kowalski i Bolesław Markwitz. POM w Obornikach i filia w Ryczywole stały się wkrótce znanym w kraju, i nie tylko, producentem Pogotowia Technicznego na bazie samochodu dostawczego „ŻUK”. W Ryczywole wykonywano blacharkę oraz obicia. Oborniki to lakierowanie, uzbrojenie i wyposażenie. Produkt ten był eksponowany na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz na innych wystawach krajowych i zagranicznych (wyróżniany był medalami).

We wrześniu  1973 roku majątek POM przekazany został Spółdzielni Kółek Rolniczych. Nowa firma kontynuowała zadania poprzedniczki. Członkowie tej załogi, przyzwyczajeni do rozgłosu, nie dali nam długo czekać. Tym razem na wesoło, bo kto nie słyszał o „błędnych rycerzach z SKR Ryczywół”. W 2001 r. Zarząd SKR postanowił sprzedać lokatorom zajmowane przez nich mieszkania. Wkrótce sprzedano resztę zakładu prywatnemu przedsiębiorcy.

Tak zamknął się pewien rozdział lokalnej historii. Pamiętamy jednak, że od początku istnienia zakład ten był również bardzo ważnym ośrodkiem edukacji dla mieszkańców naszego regionu. Co roku co najmniej kilku do kilkunastu młodych chłopców podejmowało w nim praktyczną naukę zawodu w kierunkach mechanicznych. Wielu z nich to późniejsi mistrzowie, samodzielnie prowadzący warsztaty naprawcze PGR w Spółdzielniach Produkcyjnych i innych zakładach na terenie Powiatu. Pozwólcie Państwo, że wspomnę chociażby jednego z nich. Będąc przed laty z ojcem na wyścigach motorowo - trawiastych w Rudkach pod Obornikami spotkaliśmy znamienitego gościa. Był nim Waldemar Iracki - czołowy działacz obornickiego motocrosu, który na chwilę pozostawił obowiązki organizatora i gospodarza tej imprezy i podszedł, by przywitać się i zamienić kilka słów ze swym "starym" mistrzem. Przykre jest, że żadna z „głów” naszych rodzin nie dożyła dzisiejszego święta. My o nich pamiętamy, niech wspomną ich również uczniowie i współpracownicy.

Niech mottem na dziś będą słowa znanej piosenki – „W życiu piękne są tylko chwile” – dlatego róbmy wszystko, aby chwil tych sobie przysporzyć jak najwięcej.

 

W imieniu mieszkańców „Bloku” przy ul. Obornickiej 1A w Ryczywole z pozdrowieniami

Dereżyński Jacek

Ryczywół, 10.08.2019 r.

Zdjęcia Paweł Kukla

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież