Zmarł zenon Begier

W ostatnią sobotę lipca zmarł Zenon Begier. 

W wieku 83 lat zmarł obornicki sportowiec Zenon Begier. Był dwukrotnym olimpijczykiem w rzucie dyskiem, choć swoją przygodę ze sportem zaczynał od gry na bramce. Ze względu na swoja posturę - 201 cm wzrostu i 108 kg wagi - nazywany był "Olbrzymem". Startował na igrzyskach w Rzymie (1960), zajmując 14. miejsce. O wiele lepiej spisał się cztery lata później w Tokio, kiedy to był szósty.

W 1965 roku ustanowił rekord Polski w rzucie dyskiem - 60,49 m. W tym samym roku zwyciężył w finale Pucharu Europy w Stuttgarcie.

W latach 1980-1990 był trenerem kadry polskich dyskoboli.

Także dwa razy brał udział w mistrzostwach Europy. W Belgradzie 1962 nie zakwalifikował się do finału, a w Budapeszcie 1966 zajął 7. miejsce. Zwyciężył w zawodach Pucharu Europy w 1965. 40 razy reprezentował Polskę w meczach międzypaństwowych (6 zwycięstw indywidualnych).
Był dwukrotnym mistrzem Polski: w 1967 i 1970, dziewięciokrotnie zdobywał srebrne medale mistrzostw kraju. Był też rekordzistą Polski w 1965 (60,49 m). Jego rekord życiowy wynosi 60,50 m (1968).
Był zawodnikiem Warty Poznań i - od 1961 - Zawiszy Bydgoszcz.

Wybitny sportowiec odszedł od nas 27 lipca.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież