Wielkopolski Poseł do PE dr Andrzej Grzyb z wizytą na obornickiej obwodnicy (film)

We wtorek 30 kwietnia Oborniki odwiedził po raz kolejny Poseł do Parlamentu Europejskiego – dr Andrzej Grzyb, objeżdżający wielkopolskie powiaty w ramach kampanii wyborczej przed zaplanowanymi na 26 maja wyborami do Europarlamentu.

 W konferencji prasowej, która odbyła się na placu budowy tzw. małej obwodnicy Obornik udział wzięli również Senator Jan Filip Libicki, Poseł Krzysztof Paszyk, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak, Burmistrz Tomasz Szrama oraz grono członków i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego, na czele z radnymi Andrzejem Ilskim i Małgorzatą Witek.

 Otwierając konferencję Poseł Krzysztof Paszyk wskazał budowaną za środki europejskie obwodnicę Obornik jako przykład, że Unia Europejska, to nie, jak chcieliby niektórzy, „wydumany byt”, ale doskonała okazja, by nadrabiać dystans, jaki dzieli Polskę od Europy Zachodniej. Jak mówił: „to nie są wybory o sprawach ideologicznych, a o tym jak będzie wyglądała pozycja Polski w Europie. Przede wszystkim o tym, czy my, Wielkopolanie będziemy dalej mogli liczyć na kontynuowanie inwestycji, które podnoszą nasz standard życia”. Obornicki poseł przypomniał też liczne wyjazdy studyjne mieszkańców powiatu obornickiego, którzy na zaproszenie dr Andrzeja Grzyba odwiedzili w ostatnich latach Parlament Europejski, jak również grono stażystów – mieszkańców naszego powiatu, którzy mieli możliwość zdobywać Europejskie doświadczenie pracując w biurach dr Andrzeja Grzyba w Brukseli i Strasburgu. Z Obornik pochodzi również jeden z doradców, a zarazem szef biur, z którym na stałe współpracuje  Poseł dr Andrzej Grzyb w Brukseli i Strasburgu. Współpraca Posła dr Andrzeja Grzyba z powiatem obornickim, to także udział lokalnej LGD Kraina 3 Rzek w wielu organizowanych przez posła w Polsce i w Brukseli wydarzeniach na rzecz Lokalnych Grup Działania z Wielkopolski – m.in. rok temu reprezentując powiat obornicki w Parlamencie Europejskim w Brukseli LGD Kraina 3 Rzek wzięła udział w zorganizowanym przez posła dr Andrzeja Grzyba wydarzeniu Europa Przy Wielkopolskim Stole Wielkanocnym, promującym tradycje i potencjał gospodarczy regionu. W mediach społecznościowych poseł dr Andrzej Grzyb podzielił się natomiast informacją, że już w 2011, w czasie Prezydencji Polski w UE, zorganizowane przez niego wydarzenie promujące Wielkopolskę w Brukseli, wsparł kulinarnie jeden z mistrzów kucharskich z naszego powiatu, którego kuchni można obecnie skosztować w restauracji przy Starostwie Powiatowym w Obornikach.

Poseł do PE dr Andrzej Grzyb pogratulował wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest budowa obwodnicy Obornik, samorządom miejskiemu i wojewódzkiemu. Podkreślił, że właśnie dla takich inwestycji zabiegał w Parlamencie Europejskim o obecnie przekazywany w Wielkopolsce, rekordowy budżet UE dla Polski, wspierając rząd PO PSL w negocjacjach 2009-2014. W przeddzień 15-lecia wejścia Polski do Unii Europejskiej europoseł przypomniał o tym jak ćwierć wieku wcześniej 5 kwietnia 1994 r. premier Waldemar Pawlak złożył wniosek o przystąpienie Polski do UE. Przypomniał też, że Polska w obecnym budżecie wspólnoty ma zagwarantowane ponad 106 mld euro. Dr Andrzej Grzyb aktywnie uczestniczył w przygotowaniu obecnego i bierze udział w tworzeniu kolejnego budżetu Unii na lata 2021-2027.

Pierwszy na liście Koalicji Europejskiej Wielkopolanin (wyżej są dwaj kandydaci spoza regionu), reprezentujący region w UE od ponad 10 lat, przybliżył też swoje priorytety w pracy w Parlamencie Europejskim, takie jak czyste powietrze bez smogu, czysty transport, odnawialne źródła energii, czy unijny program zwalczania chorób nowotworowych.

Senator Jan Filip Libicki podkreślił współpracę samorządowców różnych szczebli, którzy niezależnie od przynależności partyjnej, wspólnie działali na rzecz budowy obwodnicy Obornik. Jak mówił: „tak samo współpraca jest potrzebna na forum unijnym, a gwarantem tej współpracy jest poseł dr Andrzej Grzyb, który niejednokrotnie tego dowiódł w działalności między Brukselą, a swoją rodzinną Wielkopolską”.

Również Marszałek Wojciech Jankowiak odniósł się do dobrej współpracy na rzecz budowy obwodnicy Obornik, wspominając swoje wspólne działania z Burmistrzami Anną Rydzewską i Tomaszem Szramą, Przewodniczącym Sejmiku, a następnie Posłem Krzysztofem Paszykiem oraz Europosłem dr Andrzejem Grzybem, który zabiegał w Parlamencie Europejskim o środki na rozwój Wielkopolski. „Ważne byśmy jako Wielkopolanie dalej mieli w Parlamencie Europejskim swoich orędowników, takich jak dr Andrzej Grzyb” – podsumował Jankowiak.

Kończąc wtorkową konferencję, Burmistrz Obornik Tomasz Szrama zauważył, że Gmina Oborniki jest jednym z największych beneficjentów środków unijnych w Wielkopolsce, przy czym wymienił takie inwestycje jak: modernizacja linii kolejowej Poznań-Piła, budowa ścieżki pieszo rowerowej do Stobnicy, modernizacja targowiska, czy odnowa objezierskiego Domu Kultury. Burmistrz podziękował gościom za wsparcie, na jakie oborniczanie mogli z ich strony liczyć w pozyskaniu środków zewnętrznych na wymienione inwestycje. youtube.com/AndrzejGrzyb

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież