Krew zawsze potrzebna

Krew zawsze potrzebna

W dniach 1-31 marca br. pod patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji trwa akcja krwiodawstwa pod hasłem „spoKREWnieni służbą”. Akcja ma m.in. na celu zachęcenie jak największej liczby osób do organizowania wspólnych zbiórek krwi.

„Krew ludzka to płynna tkanka ustrojowa, której mimo dużego postępu medycyny nie udało się jeszcze zastąpić żadną inną substancją. Krew od zawsze była i jest symbolem życia, poświęcenia, bohaterstwa. Tylko ludzie zdrowi i wrażliwi są jedynym źródłem krwi - taką osobą na pewno jesteś Ty. Oddając krew i osocze ratujesz zagrożone życie. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia. Oddanie krwi jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości.” Apel zamieszczony na stronie RCKiK w Poznaniu tłumaczy wszystko, jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, z tego jak ważna jest krew w ratowaniu ludzkiego życia.

W garnizonie wielkopolskim 8 marca 2017r. w godzinach 9:00-13:00 przed wejściem głównym do Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, ul. Kochanowskiego 2A będzie funkcjonował mobilny punkt poboru krwi, gdzie funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Obornikach i Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach włączą się do powyższej akcji oddając krew. 

Zachęcając mieszkańców powiatu obornickiego do udziału w zbiórce krwi podejmujemy wspólnie działania mające wzmocnić w społeczeństwie poczucie wzajemnego wsparcia wokół idei krwiodawstwa. Krew można oddać m.in. w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Oddział Terenowy w Szamotułach mieszczącego się na terenie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Szamotułach, ul. Sukiennicza 13. Oddając krew należy wskazać nr 673. Chętni mogą również zgłaszać swoją gotowość do oddania krwi osobiście w budynku Komendy Powiatowej Policji w Obornikach lub telefonicznie pod nr 612975200 celem ustalenia jego szczegółów. Przekazane informacje pozwolą na zorganizowanie wspólnych wyjazdów do Centrum Krwiodawstwa.

Oddział Terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szamotułach (na terenie SP ZOZ w Szamotułach).

Przyjmowanie dawców krwi odbywa się od poniedziałku do piątku od 7.30 do 10.00.

Ważne numery telefonów:

+48 61 29 26 509

+48 61 29 20 491

Co trzeba wiedzieć o oddawaniu krwi?

•    Krwiodawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, o masie ciała przynajmniej 50 kg

•    Musisz być zdrowy, wypoczęty i po lekkim posiłku

•    Nie możesz być po spożyciu alkoholu

•    Musisz posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zamieszkania

•    Oddanie krwi jest dla Ciebie całkowicie bezpieczne. Do pobierania krwi używamy wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku

•    Już po jednorazowym oddaniu krwi otrzymasz Książeczkę Honorowego Krwiodawcy

•    Mężczyźni mogą (ale nie muszą) oddawać krew co 8 tygodni

•    Kobiety mogą (ale nie muszą) oddawać krew co 12 tygodni

Jak przebiega oddawanie krwi?

•    Po przybyciu do punktu pobierania krwi otrzymasz kwestionariusz, który musisz sumiennie wypełnić

•    Zostaniesz zarejestrowany. Rejestracja odbywa się w systemie komputerowym, w który wpisane zostaną twoje imię i nazwisko, numer PESEL i adres zamieszkania oraz wyniki badań. Krwiodawstwo zapewnia dawcy pełną anonimowość i ochronę danych osobowych oraz wyników badań.

•    Fachowy personel pobierze od ciebie próbki krwi w celu wykonania wstępnych badań laboratoryjnych. Pobranie próbek krwi odbywa się wyłącznie przy użyciu sprzętu jednorazowego użytku

•    Spotkasz się z lekarzem. To lekarz, na podstawie wyników badań, oceny Twojego kwestionariusza, rozmowy z Tobą i badania przedmiotowego ostatecznie zdecyduje, czy możesz oddać krew czy też nie

•    Jeśli zostałeś zakwalifikowany do oddania krwi, to:

o    Jednorazowo oddasz 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika (worka) z płynem konserwującym

o    Czas trwania zabiegu pobierania krwi wynosi od 5 do 10 min

o    Po oddaniu krwi przez chwilę pozostaniesz na miejscu celem regeneracji sił

o    Łącznie spędzisz u nas ok. 1 godz.

•    Po oddaniu krwi powinieneś zastosować się do zaleceń lekarza lub personelu pobierającego krew

•    Po oddaniu krwi otrzymasz:

o    posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal

o    zwolnienie lekarskie do pracy, szkoły, uczelni

o    zwrot kosztów przejazdu.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież