fbpx

Uwaga, wycinka drzew w Rożnowie/Kowanówku

zakaz wstepu do lasu

 

Uwaga mieszkańcy Kowanówka i Rożnowa, Nadleśnictwo Oborniki rozpoczęło prace związane z pozyskaniem drewna w niedalekim sąsiedztwie wspomnianych wsi.

Od tego tygodnia trwają prace przygotowawcze a w kolejnym będą już prowadzone prace związane z wycinką. Dokładnie chodzi o las zlokalizowany wzdłuż ul. Karola Szymanowskiego w Rożnowie.

Ta leśna enklawa jest ulubionym miejscem spacerowania wielu mieszkańców, dlatego prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Prace potrwają zapewne około jednego miesiąca.

Zgodnie z prawem leśnicy w ciągu kolejnych 5 lat na miejsce starego lasu posadzą nowy, choć zazwyczaj nie czeka się aż 5 lat i już po 2 roku w miejscu starego lasu rośne młody.

W tym miejscu prowadzi się tzw. rębnię gniazdową. Polega to na tym, że około 10 lat temu wycięto małe, jak to mówią niektóre osoby, „polany”, na których posadzono gatunki liściaste, główne dęba. Po odczekaniu kilku lat, aż drzewka na wspomnianych gniazdach podrosną wycina się pozostałe drzewa.

Łatwo policzyć więc, że całkowite wycięcie lasu następuje po około 10-15 latach, czyli  jeden proces wykonywany przez leśników trwa około 15 lat J! Wszytskie obecnie wykonywane prace są zgodne z Planem Udządzania Lasu.

Lokalizację cięć doskonale widać na Google maps: