Przejdź do głównej treści

Śmieciowe kontrole w ZM GOAP

| ZM GOAP | Komunikaty

Obradowal Zarzad ZM GOAP

W piątek 20.02.2015 członkowie Zarządu Związku Międzygminnego „Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” debatowali w sprawie przyjęcia nowego Regulaminu utrzymania czystości i porządku (konsultacje społeczne w tej sprawie GOAP przeprowadził już w 2014 roku) oraz wysokości stawek opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zapoznali się również z pierwszymi wynikami wzmożonych kontroli sektora I Poznań-Grunwald, na którym GOAP odnotowuje największą liczbę zgłoszeń dotyczących nieprawidłowej realizacji usług przez firmę odbierającą odpady. Pracownicy Związku (15-18 osób dziennie) od 17 lutego br. sprawdzają każdą nieruchomość po kolei, by móc odnotować wszelkie naruszenia umowy z wykonawcami. Z raportu przedstawionego Zarządowi GOAP 20 lutego br. wynika, że w ciągu pierwszych dwóch dni skontrolowano 58 ulic – dokładnie 1325 punktów adresowych. Odnotowano 309 zdarzeń, z czego blisko połowę stanowiły przepełnienia pojemników, prawie jedną trzecią uchybienia związane z harmonogramem odbioru odpadów, a pozostała, nieco mniejsza część to brak pojemników na odpady komunalne zmieszane, papier, szło lub tworzywa sztuczne. Wszystkie poszczególne raporty z kontroli są dokładnie analizowane, ponieważ to m.in. na ich podstawie będą rozliczani przedsiębiorcy odbierający odpady.

wykres goap

Również członkom Zgromadzenia Związku, którzy spotkali się tego samego dnia pracownicy Biura przedstawili kwestie nienależytego wykonywania usług przez firmy odbierające odpady komunalne z obszaru ZM GOAP. Liczba zgłoszeń napływających do Związku od mieszkańców, właścicieli i zarządców nieruchomości spada. W styczniu było ich ponad 13 400, a w lutym wpłynęło dotychczas 4 977 zgłoszeń . Szybsze interwencje firm odbierających odpady powodują, że mieszkańcy nie czują potrzeby powielania zgłoszeń co kilka dni. Omówiono aktualną sytuację finansową Związku. Do pozytywnych wiadomości należy zaliczyć fakt, że w tym roku koszty odbioru odpadów są o 20 milionów złotych niższe niż w 2014 roku. Delegaci gmin chcą poprawić skuteczność ściągalności podatku za zagospodarowanie odpadów. Zaproponowano też przeanalizowanie zmiany systemu płatności na comiesięczny, który oprócz zwiększenia płynności finansowej Związku byłby wygodniejszy dla mieszkańców.

Zgodnie z aktualnymi danymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego, we wszystkich kąpieliskach znajdujących się na terenie powiatu obornickiego woda jest obecnie zdatna do kąpieli.
Rogoziński urząd opublikował komunikat w sprawie przyznania grantu dla Stowarzyszenia Jezioro Rogozińskie. 
Dzisiaj (06.07.2025) możliwe upały z temperaturą do 31°C.
Planowane wyłączenia prądu w powiecie obornickim w terminie do 14.07.2025
Od 1 lipca rodzice będą mogli składać wnioski o wypłatę świadczenia z programu Dobry Start na wyprawkę szkolną dla dzieci. Dodatek w wysokości 300 zł przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat.
Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Ośrodek Szkolenia Poligonowego Biedrusko zawiadamiają, że od dnia 01.07.2025r. do dnia 31.07.2025r. na terenie poligonu Biedrusko odbywać będą się strzelania i ćwiczenia z użyciem amunicji bojowej, środków minerskich oraz pozoracji pola walki.
Gmina Oborniki informuje o zmianach w rozkładzie jazdy komunikacji. Dotyczą one tzw. kursów szkolnych.