Oborniki. Obszar skażony ASF

W związku z stwierdzeniem u dzika odstrzelonego w rejonie Obornik zakażenia afrykańskim pomorem świń, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Obornikach wydał Decyzję i ustanowił obszar skażony ASF.
Afrykański pomór świń stwierdzono u odstrzelonego dzika w rejonie Kowanówka/Rożnowa. Powiatowy Lekarz weterynarii zgodnie ze swoimi uprawnieniami określił zasięg skażonego obszaru:
„Określa się obszar skażony afrykańskim pomorem świń u dzików, na terenie powiatu obornickiego obejmujący miejscowości: Oborniki, Łukowo, Żemiki tj. obszar na północ od drogi wojewódzkiej nr 187; obszar na wschód od linii kolejowej Poznań - Piła; Rożnowo, Marszewiec, Pacholewo tj. obszar na południe od drogi powiatowej nr 2028 i 2035; na zachód od granicy powiatu obornickiego z powiatem poznańskim oraz drogi Uchorowo”
Wszystkie zakazy i nakazy zawiera opublikowana decyzja, która została wydana w dniu 19 czerwca 2023. W 2023 roku to kolejny przypadek stwierdzenia ASF u dzika na terenie powiatu obornickiego. Wcześniejsze przypadki stwierdzono w rejonie Łukowa, Gołębowa, Gołaszyna, Świerkówek. Mapa z aktualną sytuacją związaną z ASF znajduje się na stronie internetowej.
{aridoc engine="pdfjs" width="800" height="800"}https://www.eoborniki.pl/images/stories/2023/komunikaty/2023-06/24/ASF-Oborniki-06-2023.pdf{/aridoc}
Czym jest afrykański pomór świń? *)
Afrykański pomór świń (African swine fever - ASF) to groźna, zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych, świniodzików oraz dzików. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia.
*) źródło Główny Inpektorat Wterynarii