fbpx

Ostrzeżenie o silnym wietrze.

Przed nami najtrudniejsze godziny, w czasie których mogą wystąpić niebezpieczne podmuchy wiatru.

Prognozuje się wystąpienie gwałtownego wiatru o średniej prędkości od 34 km/h do 44 km/h, w porywach do 100 km/h. W centralnej części województwa do 85 - 90km/h. Wiatr ma wiać z kierunku południowo-zachodniego lub zachodniego.

Gwałtowny wiatr może powodować wiatrołomy, uszkodzenia linii energetycznych, straty materialne, zagrożenia, opóźnienia w transporcie komunikacyjnym (PKP).

Warto zabezpieczyć przedmioty, które znajdując się w obrębie naszych posesji i balkonów, które mogą zostać porwane przez wiatr. Z uwagi na to, że najsilniejsze wiatry zapowiada się na godziny wieczorne warto mieć pod ręka latarkę. W tym czasie lepiej nie przebywać w lesie czy w parku oraz w pobliżu dużych banerów reklamowych.

Za bardzo dynamiczną pogodę odpowiedzialny jest niż wtórny, który wraz z chłodnym frontem atmosferycznym przyczynia się do załamania pogody.

Sąsiedztwo niżowego tworu barycznego wytworza sporą różnicę ciśnienia atmosferycznego (gradient baryczny), która przyczyni się do znacznego wzrostu prędkości wiatru. Ciśnienie w naszym regionie od środy do czwartku spadnie z 1016hPa do 992hPa.

Wietrzna aura (ale już nie tak dynamiczna jak w czwartek) w naszym regionie ustąpi całkowicie w sobotę wieczorem (23.10).

źródło: https://www.facebook.com/SzamotulscyLowcyBurz

https://meteo.imgw.pl/