Spotkanie informacyjne dla Brytyjczyków ws. praw pobytowych w Polsce

We wtorek 8.10.2019 w Poznaniu odbędzie się spotkanie informacyjne dla obywateli Wielkiej Brytanii mieszkających w Polsce. Głównym tematem rozmów będą kwestie związane z przekraczaniem granicy i prawami pobytowymi Brytyjczyków po Brexicie.

Organizatorem spotkania jest Ambasada Brytyjska we współpracy z Urzędem do Spraw Cudzoziemców. Spotkanie odbędzie się we wtorek 8 października o godz. 18.00 w hotelu przy Placu Andersa 3 - restauracja. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny ale konieczna jest rejestracja i okazanie dokumentu tożsamości przy wejściu.

Urząd do Spraw Cudzoziemców przypomina, że do bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wciąż może dojść 1 listopada, a Brytyjczycy, tak jak wszyscy obywatele Unii Europejskiej zobowiązani są zarejestrować swój pobyt w Polsce jeżeli trwa on dłużej niż 3 miesiące. Członkowie ich rodzin, którzy nie są obywatelami Unii Europejskiej mają natomiast obowiązek uzyskać kartę pobytu członka rodziny obywatela UE. Realizacja tych obowiązków może być ułatwieniem dla obywateli Wielkiej Brytanii i członków ich rodzin, którzy będą chcieli pozostać w Polsce po tzw. Brexicie. 

Instytucjami właściwymi do zarejestrowania pobytu obywateli UE i wydawania dokumentów w tym zakresie są urzędy wojewódzkie (właściwe ze względu na miejsce pobytu obywatela UE). Obecnie 6,1 tys. obywateli Wielkiej Brytanii posiada zarejestrowany pobyt lub dokument potwierdzający prawo stałego pobytu w Polsce. Najwięcej Brytyjczyków zarejestrowano w województwach: mazowieckim – 2,2 tys. osób, małopolskim – 910 os., dolnośląskim – 560 os., śląskim – 470 os. oraz pomorskim – 410 os.

Informacje na temat m.in. praw pobytowych obywateli Wielkiej Brytanii w Polsce w związku z Brexitem można znaleźć na dedykowanej stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców – www.udsc.gov.pl/cudzoziemcy/brexit/ oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii – www.brexit.gov.pl.

Więcej aktualnych informacji na temat trendów migracyjnych i pracy urzędu można znaleźć na stronie udsc.gov.pl oraz kanałach w mediach społecznościowych.

  

źródło informacji: Rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież