Skip to main content

Wiesz przed jakim wyzwaniem stoi właśnie ludzkość?

zboze

 

Wyżywić populację rosnącą o około 200 tysięcy ludzi dziennie – oto największe wyzwanie przed jakim właśnie stoimy. Obszary rolnicze dramatycznie kurczą się, na wielu terenach brakuje wody, ziemia uprawna ulega groźnej erozji, a zasoby stają się coraz droższe. Czy grozi nam zatem światowy głód?

 

Zmienia się nasze nastawienie, zmienia się także rolnictwo

Jak się okazuje, kwestia wykarmienia świata nie jest jeszcze przesądzona. Nastawienie społeczeństwa znacząco zmienia się. Coraz bardziej rozumiemy ideę zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów naturalnych.

Nie inaczej wygląda kwestia ta w dzisiejszym rolnictwie. Sektor ten doskonale rozumie obecnie konieczność przestrzegania standardów zrównoważonego rozwoju, racjonalnego wykorzystywania zasobów oraz troski o środowisko naturalne. Świadomość, że to wydajność rolnictwa oraz nowe technologie mogą zapewnić niezbędną równowagę jest całkiem powszechna.

Skąd weźmiemy większą wydajność w rolnictwie?

Plany dla światowego rolnictwa na najbliższe lata to przede wszystkim podniesienie efektywności produkcji rolnej. Szacuje się, że niezbędny jest obecnie około 20 – procentowy wzrost, aby realne stało się zapewnienie wyżywienia mieszkańcom ziemi. Ważny jest każdy hektar oraz maksymalizacja tego, co może nam przynieść. Jak współczesna wieś osiągać będzie taki efekt? Między innymi poprzez nieustanne badania i rozwój nowych technologii, wykorzystywanych w rolnictwie. Poza tym kluczową rolę odgrywać będą mechanizacja rolnictwa oraz powszechne jego wyposażanie we wszelkiego rodzaju maszyny i sprzęt rolniczy, tj. nie tylko nowoczesne kombajny, traktory, czy ciągniki, ale także wyposażenie typu przenośnik ślimakowy, czy też osuszacze ziarna.

Ponad to na światowych rynkach rolnych  pojawiają się także nowe gatunki roślin jadalnych – bardziej odporne i wydajne w zbiorach, niż te pochodzące z tradycyjnych upraw.

Czy nowoczesne rolnictwo zagraża naturze?

Kolejne wyzwanie przed jakim stoimy to pogodzenie wzrostu wydajności światowego rolnictwa i ochrony środowiska naturalnego. Stąd też nacisk na szkolenia dedykowane rolnikom, zwłaszcza tym pochodzącym z krajów rozwijających się. Jak się okazuje bowiem, na przykład stosowanie środków ochronnych roślin i dbałość o naturę mogą iść w parze. Wystarczy tylko przestrzegać w tej kwestii kilku podstawowych zasad, a nowoczesne rolnictwo może stać się wydajne i odpowiedzialne zarazem.

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe w Polsce mogą się okazać nieopłacalne

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem e...

Różne pokolenia na rynku pracy - czym różni się każde z nich?

Czy wiesz, że aktualnie na rynku pracy spotykają się aż cztery różne pokolenia? Każde z nich ma nieco inne oczekiwania i nieco inaczej podchodzi do swoich obowiązków. Poznaj ich mocne strony i sprawdź, co jest priorytetem dla przedstawicieli poszczególnych grup!

Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao ...

Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac

Trzynaście miesięcy temu ceny rosły w tempie niemal 20 proc. rok do roku, obecnie spadły poniżej 2 proc. Ekonomiści są jednak zgodni, że w kolejnych miesiącach znowu znajdzie się powyżej celu inflacyjnego. W niewielkim stopniu wpłynie na to przywrócenie od kwietnia 5-proc. VAT-u na żywność, natom...

Potężne deficyty kadrowe w służbie zdrowia skutkują przemęczeniem lekarzy

Czterdzieści osiem godzin tygodniowo – tyle zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej może pracować lekarz. – Gdybyśmy chcieli stosować te przepisy, okazałoby się, że część placówek należy zamknąć z dnia na dzień z powodu deficytów kadrowych – ocenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Kat...

Fundusze Norweskie wspierają polskie firmy

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” to program realizowany ze środków Funduszy Norweskich, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest to kolejne źródło finansowania, które dało polskim firmom możliwość opracowywania i wdrażania na rynek innowacyjnych produktów i r...