Wiesz przed jakim wyzwaniem stoi właśnie ludzkość?

zboze

 

Wyżywić populację rosnącą o około 200 tysięcy ludzi dziennie – oto największe wyzwanie przed jakim właśnie stoimy. Obszary rolnicze dramatycznie kurczą się, na wielu terenach brakuje wody, ziemia uprawna ulega groźnej erozji, a zasoby stają się coraz droższe. Czy grozi nam zatem światowy głód?

 

Zmienia się nasze nastawienie, zmienia się także rolnictwo

Jak się okazuje, kwestia wykarmienia świata nie jest jeszcze przesądzona. Nastawienie społeczeństwa znacząco zmienia się. Coraz bardziej rozumiemy ideę zrównoważonego rozwoju i odpowiedzialnego wykorzystywania zasobów naturalnych.

Nie inaczej wygląda kwestia ta w dzisiejszym rolnictwie. Sektor ten doskonale rozumie obecnie konieczność przestrzegania standardów zrównoważonego rozwoju, racjonalnego wykorzystywania zasobów oraz troski o środowisko naturalne. Świadomość, że to wydajność rolnictwa oraz nowe technologie mogą zapewnić niezbędną równowagę jest całkiem powszechna.

Skąd weźmiemy większą wydajność w rolnictwie?

Plany dla światowego rolnictwa na najbliższe lata to przede wszystkim podniesienie efektywności produkcji rolnej. Szacuje się, że niezbędny jest obecnie około 20 – procentowy wzrost, aby realne stało się zapewnienie wyżywienia mieszkańcom ziemi. Ważny jest każdy hektar oraz maksymalizacja tego, co może nam przynieść. Jak współczesna wieś osiągać będzie taki efekt? Między innymi poprzez nieustanne badania i rozwój nowych technologii, wykorzystywanych w rolnictwie. Poza tym kluczową rolę odgrywać będą mechanizacja rolnictwa oraz powszechne jego wyposażanie we wszelkiego rodzaju maszyny i sprzęt rolniczy, tj. nie tylko nowoczesne kombajny, traktory, czy ciągniki, ale także wyposażenie typu przenośnik ślimakowy, czy też osuszacze ziarna.

Ponad to na światowych rynkach rolnych  pojawiają się także nowe gatunki roślin jadalnych – bardziej odporne i wydajne w zbiorach, niż te pochodzące z tradycyjnych upraw.

Czy nowoczesne rolnictwo zagraża naturze?

Kolejne wyzwanie przed jakim stoimy to pogodzenie wzrostu wydajności światowego rolnictwa i ochrony środowiska naturalnego. Stąd też nacisk na szkolenia dedykowane rolnikom, zwłaszcza tym pochodzącym z krajów rozwijających się. Jak się okazuje bowiem, na przykład stosowanie środków ochronnych roślin i dbałość o naturę mogą iść w parze. Wystarczy tylko przestrzegać w tej kwestii kilku podstawowych zasad, a nowoczesne rolnictwo może stać się wydajne i odpowiedzialne zarazem.

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.


Kod antyspamowy
Odśwież