Przejdź do głównej treści

Koniec z abonamentem, będzie opłata audiowizualna

| eoborniki.pl za mkidn | Gospodarka

Dni istnienia abonamentu RTV w Polsce są policzone. Ma go zastąpić opłata audiowizualna.

Minister Kultury ogłosił propozycje zmian w zakresie pozyskiwania środków na finansowanie mediów. Znienawidzony przez wielu Polaków parapodatek ma przejść do historii. Zastąpić go ma nowa danina w postaci opłaty audiowizualnej. Zmienia się też podstawa naliczania tego parapodatku. Dotychczas istotne było posiadania odbiornika w postaci radia, czy telewizora. Doszło w pewnym momencie z tego powodu do wielu absurdów. Teraz ma się to zmienić.

Nowe prawo nakładałoby obowiązek uiszczania opłaty miesięcznej każdemu gospodarstwu: Gospodarstwo domowe jest rozumiane jako zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie". Jej wysokość ma wynosić 10 zł, co na pewno byłoby niższą kwotą od obecnie obowiązującej daniny (19,30 zł). Zwolnienie z niej będą osoby, które ukończyły 67 lat (teraz 75).

Istnieje też szansa na umorzenie zobowiązań dłużników, którzy nie płacili przez wiele lat abonamentu. Dotyczy to osób najbiedniejszych. Problem stanowi to, że konieczne byłoby wprowadzenie owej opłaty audiowizualnej, a na to jeszcze trochę poczekamy (prawdopodobnie wprowadozna zostanie tuż przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi), Drugim problemem jest to, że wszyscy już dostali wezwania i rachunki do opłacenia zaległości. Machina windykacyjna ruszyła...

Województwo wielkopolskie od lat uchodzi za jeden z najlepiej rozwijających się regionów Polski, zarówno pod względem gospodarczym, jak i inwestycyjnym. Silny przemysł, rozbudowany sektor usług oraz rozwijająca się branża IT tworzą szerokie możliwości dla pracowników, ale także generują konkretne p…
Obowiązujące od początku 2025 roku nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości, choć w dużej mierze odpowiadają na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców, to wciąż pozostawiają duże pole do interpretacji, co można uznać za budynek, a co za budowlę. To z kolei rodzi duże wątpliwości, co do w…
Poprawa relacji z fiskusem i urzędnikami przeprowadzającymi kontrole to jeden z najczęściej podnoszonych postulatów przez przedsiębiorców.
W Polsce co roku oddaje się do użytku ok. 200 tys. mieszkań, co oznacza, że w ciągu dekady teoretycznie potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa mogłyby zostać zaspokojone.
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej iloś…
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami.
66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i prób…