Przejdź do głównej treści

Dlaczego nie ma segregacji śmieci na cmentarzach?

| Łukasz | Gospodarka

Już tylko 3 tygodnie pozostały do święta Wszystkich zmarłych i na cmentarzach widać dokonywujące się prace porządkowe. A co się dzieje z ogromną ilością śmieci?

Zwróciliśmy uwagę na problem na jednym z obornickich cmentarzy. W dużym kontenerze znajdowały się wszystkie śmieci, bez jakiejkolwiek segregacji. A przecież 1 lipca weszła nowa ustawa o odpadach komunalnych. Odpowiedzi poszukaliśmy w PGKiM Oborniki.

Okazuje się, że firmy skupujące odpady nie są zainteresowane takiego typu odpadami. Samo szkło nie nadaje sie do innego zastosowania albowiem posiada w sobie ołów. Plastikowe znicze wydają się też atrakcyjnym surowcem. Nic z tego. Oklejone woskiem wymagają dużych nakładów pracy, a co za tym idzie rośnie koszt odzysku. Firmy więc także i ten typ odpadów nie chcą odkupywać. Delikatne i drobne gałązki iglaków, liście oraz trawa również nie stanowią atrakcyjnego towaru, więc wszystko trafia do jednego kontenera. Segregacja śmieci nie miałaby sensu, gdyż i tak finalnie zostałyby zmieszane.

Nie zmienia to faktu, że są cmentarze, gdzie segregacje się prowadzi. Stawiane są dodatkowe pojemniki i ludzie korzystają z nich. Wszystko zależy jednak od gospodarza obiektu.

Województwo wielkopolskie od lat uchodzi za jeden z najlepiej rozwijających się regionów Polski, zarówno pod względem gospodarczym, jak i inwestycyjnym. Silny przemysł, rozbudowany sektor usług oraz rozwijająca się branża IT tworzą szerokie możliwości dla pracowników, ale także generują konkretne p…
Obowiązujące od początku 2025 roku nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości, choć w dużej mierze odpowiadają na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców, to wciąż pozostawiają duże pole do interpretacji, co można uznać za budynek, a co za budowlę. To z kolei rodzi duże wątpliwości, co do w…
Poprawa relacji z fiskusem i urzędnikami przeprowadzającymi kontrole to jeden z najczęściej podnoszonych postulatów przez przedsiębiorców.
W Polsce co roku oddaje się do użytku ok. 200 tys. mieszkań, co oznacza, że w ciągu dekady teoretycznie potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa mogłyby zostać zaspokojone.
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej iloś…
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami.
66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i prób…