Skip to main content

Śmieci: Złożyłeś kliencie deklarację? Co teraz?

| eoborniki.pl za ZM GOAP | Gospodarka

W związku ze złożoną deklaracją/deklaracjami o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ZM GOAP informuje, że zadeklarowaną kwotę należy wpłacić poprzez dokonanie przelewu na indywidualnie przypisane konto bankowe w Banku Handlowym w Warszawie S.A.. Numery konta bankowego GOAP rozsyła z końcem lipca listami poleconymi, a dla klientów, którzy wyrazili zgodę na kontaktowanie się z nimi drogą e-mailową także za pomocą elektronicznych wiadomości pocztowych.

Co zrobić w przypadku zmiany liczby mieszkańców lub ilości odpadów, które powstają na terenie nieruchomości?

Zgodnie z art. 6m ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( Dz. U. 1996 Nr 132 poz. 622) w przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi (liczba mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość) lub określonej w deklaracji ilości odpadów komunalnych powstających na danej nieruchomości (liczba zadeklarowanych pojemników i częstotliwości odbioru) właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć nową (skorygowaną) deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany.

W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości opłaty należnej za gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłata w zmienionej wysokości płatna jest do ostatniego dnia miesiąca, po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.

Co się stanie jeśli nie uiszczę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Informujemy, iż zgodnie z art. 6r ust. 1b ww. ustawy Zarząd Związku Międzygminnego ,,Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” jest organem egzekucyjnym uprawnionym do stosowania wszystkich środków egzekucyjnych, z wyjątkiem egzekucji z nieruchomości, w egzekucji administracyjnej należności pieniężnych z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Kiedy uiszczamy opłaty za gospodarowanie odpadami?

Zgodnie z uchwałą Nr VI/32/2013 Zgromadzenia Związku Międzygminnego ,,Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej” z dnia 12 marca 2013 r. w sprawie określenia terminu, częstotliwości, trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi uiszcza się każdego roku, w następujących terminach:

1) do 15 lutego za styczeń i luty,

2) do 15 kwietnia za marzec i kwiecień,

3) do 15 czerwca za maj i czerwiec,

4) do 15 sierpnia za lipiec i sierpień,

5) do 15 października za wrzesień i październik,

6) do 15 grudnia za listopad i grudzień.

Dane potrzebne do prawidłowego wypełnienia druku przelewu:

• nazwa odbiorcy – ZM GOAP ul. Św. Michała 43, 61-119 POZNAŃ,

• nr rachunku odbiorcy – numer konta, które zostanie przesłane listem poleconym

• kwota – należy wpisać kwotę, która została obliczona na podstawie złożonej/złożonych deklaracji,

• nazwa zleceniodawcy – dane: imię i nazwisko/pełna nazwa, adres,

• tytuł: Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi za m-ce (w tym miejscu należy podać za jakie miesiące jest uiszczana opłata).

Wszelkie pytania dotyczące płatności należy kierować pod nr telefonu: 61 646 74 28 lub 61 646 74 34

oraz na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub bezpośrednio do Biura Obsługi Klienta w siedzibie Związku, ul. Św. Michała 43 w Poznaniu.

Co należy zrobić w przypadku problemu z odbiorem odpadów lub braku pojemnika na odpady? ZM GOAP uruchomił 2 numery, pod które należy zgłaszać wszelkie nieprawidłowości. Zgłoszenie można też wysłać za pomocą poczty elektronicznej wypełniając odpowiedni formularz. Więcej informacji znaleźć można tutaj.

Dotychczas do Związku Międzygminnego wpłynęło około 82 tys. deklaracji. Stanowi to około 60% deklaracji, które powinny zostać złożone.

Mieszkańcy, którzy do tej pory nie złożyli deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w dalszym ciągu mają możliwość ich złożenia oraz wprowadzania korekt do deklaracji, jednak w stosunku do tych właścicieli nieruchomości, którzy nie wypełnili ustawowego obowiązku ich złożenia Związek rozpoczyna wydawanie decyzji administracyjnych ustalających wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

 

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe w Polsce mogą się okazać nieopłacalne

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem e...

Różne pokolenia na rynku pracy - czym różni się każde z nich?

Czy wiesz, że aktualnie na rynku pracy spotykają się aż cztery różne pokolenia? Każde z nich ma nieco inne oczekiwania i nieco inaczej podchodzi do swoich obowiązków. Poznaj ich mocne strony i sprawdź, co jest priorytetem dla przedstawicieli poszczególnych grup!

Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao ...

Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac

Trzynaście miesięcy temu ceny rosły w tempie niemal 20 proc. rok do roku, obecnie spadły poniżej 2 proc. Ekonomiści są jednak zgodni, że w kolejnych miesiącach znowu znajdzie się powyżej celu inflacyjnego. W niewielkim stopniu wpłynie na to przywrócenie od kwietnia 5-proc. VAT-u na żywność, natom...

Potężne deficyty kadrowe w służbie zdrowia skutkują przemęczeniem lekarzy

Czterdzieści osiem godzin tygodniowo – tyle zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej może pracować lekarz. – Gdybyśmy chcieli stosować te przepisy, okazałoby się, że część placówek należy zamknąć z dnia na dzień z powodu deficytów kadrowych – ocenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Kat...

Fundusze Norweskie wspierają polskie firmy

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” to program realizowany ze środków Funduszy Norweskich, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest to kolejne źródło finansowania, które dało polskim firmom możliwość opracowywania i wdrażania na rynek innowacyjnych produktów i r...