Skip to main content

Ustawa śmieciowa - dokąd nas zaprowadzi?

| Łukasz | Gospodarka

Im bliżej 1 lipca tym obawy związane z nową ustawą o odpadach komunalnych rosną. Przykładów absurdów zaczyna nam przybywać, co w ostatnim czasie przedstawiła nawet Gazeta Prawna.

Od początku wszyscy obawiali się zawyżonych cen za wywóz śmieci. Praktyka jednak pokazuje w tej chwili odwrotność. Firmy oferują swoje usługi na tak niskich poziomach cenowych, że graniczy to z jakąkolwiek logiką. Dochodzi w tej chwili do sytuacji, że oferenci wycofują się i rezygnują z podpisania umów z samorządami.

Trudno jednoznacznie też określić kto tak naprawdę jest mieszkańcem danej gminy. Powoduje to migrację mieszkańców do sąsiednich gmin. Oczywiście jest ona wirtualna. Osoba może wytwarzać śmieci w jednej a płacić drugiej, bo tamta ma niższą stawkę! Wystarczy, że będzie przebywała w drugim miejscu choćby weekend.

Poprawka do ustawy zezwala na składanie deklaracji internetowo. Niektóre urzędy życzą sobie bezpiecznego podpisu. To oczywiście jednak ostatecznie wymaga i tak stawienia się w urzędzie.

Aż głowa boli kiedy pochylimy się nad karami dyscyplinującymi. Samorządy muszą wg Ministerstwa Środowiska rozpisać przetargi. Gminy jednak boją się naturalnie o swoje zakłady komunalne i znalazły furtkę! Kara za niezorganizowanie przetargu wynosi od 10 do 50 tys. zł. Ponieważ sprawy w sądach się przeciągają, więc taka groźba staje się niewielką sumą.

GIODO odebrało wiele skarg na druki deklaracji. Znajdują się tam liczne informacje, które nie są niezbędne do ustalenia wysokości opłaty śmieciowej. W związku z tym wiele samorządów pomimo już nawet zebranych druków, będzie musiało zrobić to jeszcze raz, na poprawionych drukach!

Zapewne wprowadzenie wymogu zgłoszenia ilości mieszkańców przełoży się na spadek liczby mieszkańców Polski! Niejedna osoba poda zmniejszoną liczbę współmieszkańców. W skali kraju mogą to być poważne liczby. Z tym faktem też wiąże się inna kwestia. Zaniżanie może wpłynąć na liczbę donosów zazdrosnych sąsiadów.

Przygotowana na ostatnią chwilę ustawa zaczyna przypominać prawdziwe śmietnisko. Autora tego artykułu w szczególności ciekawi, ile wyniesie wg tego spisu liczba mieszkańców Polski.

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe w Polsce mogą się okazać nieopłacalne

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem e...

Różne pokolenia na rynku pracy - czym różni się każde z nich?

Czy wiesz, że aktualnie na rynku pracy spotykają się aż cztery różne pokolenia? Każde z nich ma nieco inne oczekiwania i nieco inaczej podchodzi do swoich obowiązków. Poznaj ich mocne strony i sprawdź, co jest priorytetem dla przedstawicieli poszczególnych grup!

Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao ...

Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac

Trzynaście miesięcy temu ceny rosły w tempie niemal 20 proc. rok do roku, obecnie spadły poniżej 2 proc. Ekonomiści są jednak zgodni, że w kolejnych miesiącach znowu znajdzie się powyżej celu inflacyjnego. W niewielkim stopniu wpłynie na to przywrócenie od kwietnia 5-proc. VAT-u na żywność, natom...

Potężne deficyty kadrowe w służbie zdrowia skutkują przemęczeniem lekarzy

Czterdzieści osiem godzin tygodniowo – tyle zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej może pracować lekarz. – Gdybyśmy chcieli stosować te przepisy, okazałoby się, że część placówek należy zamknąć z dnia na dzień z powodu deficytów kadrowych – ocenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Kat...

Fundusze Norweskie wspierają polskie firmy

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” to program realizowany ze środków Funduszy Norweskich, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest to kolejne źródło finansowania, które dało polskim firmom możliwość opracowywania i wdrażania na rynek innowacyjnych produktów i r...