Skip to main content

Ile możesz zarobić na działalności nierejestrowanej?

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Działalność nierejestrowana to stosunkowo mało znana forma prowadzenia działalności gospodarczej. Wzrost znaczenia branży e-commerce sprawia, że prawdopodobnie wkrótce zyska na popularności. Na czym dokładnie polega działalność nierejestrowana i jak dużo możesz zarobić podczas jej prowadzenia?

Na czym polega działalność nierejestrowana?

Działalność nierejestrowana to najprostsza uwzględniona w polskim prawie forma prowadzenia działalności gospodarczej. Jej najważniejsza zaleta ujawnia się już w nazwie – nie wymaga rejestracji. Możesz więc zacząć prowadzić biznes bez konieczności odprowadzania miesięcznych, bądź kwartalnych zaliczek na podatek dochodowy i prowadzenia złożonej księgowości. Musisz jedynie ewidencjonować przychody.

Rozliczenie dochodu odbywa się natomiast na zasadach ogólnych w corocznej deklaracji PIT, czyli wedle stawki 12% lub 32%. Co ciekawe, prowadząc działalność nierejestrowaną, możesz nawet zatrudniać pracowników.

Dlaczego działalność nierejestrowana to dobry wybór na start sprzedaży internetowej?

Na działalność nierejestrowaną najczęściej decydują się osoby rozpoczynające handel w sieci. Na przykład na platformach marketplace lub w oparciu o prosty sklep internetowy czy media społecznościowe. W tym miejscu należy rozróżnić działalność nierejestrowaną od sprzedaży okazyjnej. Ta druga dotyczy przedmiotów, które właściciel kiedyś zakupił, a teraz pragnie się ich pozbyć. Taka transakcja nie jest opodatkowana.

 

Z kolei działalność nierejestrowana to pełnoprawny biznes. Warto wykorzystać ją pilotażowo, aby przekonać się, czy na proponowane towary istnieje popyt, a biznes ma szansę powodzenia na większą skalę, zanim działalność gospodarcza zostanie zarejestrowana. Wygodnym narzędziem dla drobnych sprzedawców jest serwis Sendit – https://www.sendit.pl/, gdzie mogą oni liczyć na atrakcyjne stawki za usługi kurierskie.

Ile można zarobić, prowadząc działalność nierejestrowaną?

Działalność nierejestrowana nie może być prowadzona w nieskończoność. Ustawodawca przewidział, że maksymalny przychód z tytułu takiej działalności gospodarczej nie może przekroczyć 75% minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie pensja minimalna to 3600 zł brutto, a więc limit dla niezarejestrowanych przedsiębiorców wynosi 2700 zł brutto miesięcznie.

Co dzieje się po przekroczeniu limitu?

Gdy tylko wspomniany limit przychodu zostanie przekroczony, początkujący przedsiębiorca jest zmuszony do zarejestrowania swojej aktywności, najczęściej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to jednak, że pomysł na biznes ma spory potencjał, więc warto pomyśleć o jego sformalizowaniu. Zresztą na startujących przedsiębiorców czekają również korzystne dofinansowania! 

Wciąż nie milkną echa po publikacji raportu byłego premiera Włoch i eksszefa Europejskiego Banku Centralnego dotyczącego konkurencyjności UE. Zdaniem byłego komisarza UE ds. budżetu Janusza Lewandowskiego jest to wyzwanie, ale i szansa dla zbliżającej się polskiej prezydencji w UE na zwiększenie ...
28 proc. Polaków spełnia kryteria WHO dotyczące aktywności fizycznej w czasie wolnym – wynika z badania Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wciąż najpopularniejsze aktywności to spacer i jazda na rowerze, ale dynamicznie przybywa użytkowników klubów fitness.
Polacy wciąż wolą posiadać mieszkanie lub dom na własność, niż wynajmować lokum. Wciąż jednak wielu z nich nie może sobie pozwolić na zakup mieszkania, a ubiegłoroczny program Bezpieczny Kredyt 2 proc. dodatkowo wywindował ceny nieruchomości.
Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na administratorów danych osobowych obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia danych wrażliwych osób zgłaszających nieprawidłowości oraz danych, które mogą służyć ich identyfikacji. Jednak nie wszystkie obowiązki dotyczące kwestii ochrony danych zostały w ustawi...
Pomalowanie dachów budynków na biało lub pokrycie ich odblaskową powłoką może się przyczynić do schłodzenia temperatury w dużych, gęsto zaludnionych miastach o ponad 1°C.
Przemysł drzewny dobija się do drzwi ministra finansów Andrzeja Domańskiego. Na razie bezskutecznie.
 Odpady powstające przy remontach dróg czy budowie nowych, którymi w świetle prawa są m.in. gruz betonowy czy kruszywo kolejowe, to w praktyce tzw. materiały staroużyteczne, które z powodzeniem mogłyby zostać wykorzystane przy nowych inwestycjach. Jednak w tej chwili większość z nich ląduje po pr...