Skip to main content


Jakich specjalistów poszukuje współczesny rynek pracy?

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Poszukiwanie satysfakcjonującej pracy może być trudnym zadaniem. Jednak odpowiednie kwalifikacje znacznie ułatwiają ten proces. Warto wiedzieć, jakie branże rozwijają się najszybciej i których specjalistów najczęściej poszukują pracodawcy. Zobacz, jakie kwalifikacje pozwolą Ci szybko znaleźć pracę!

Rynek pracy zmienia się dynamicznie. Zawody, które jeszcze do niedawna uchodziły za najbardziej prestiżowe, tracą na wartości. Pojawia się także sporo nowych stanowisk związanych np. z postępem technologii informatycznych czy wzrostem znaczenia marketingu. Warto wiedzieć np. jakie studia skończyć w Słupsku, aby przebierać w ofertach pracy. Do wielu zawodów możesz przygotować się samodzielnie, wystarczy motywacja i zaangażowanie. Jacy specjaliści są najczęściej poszukiwani?

Lokalna specyfika rynku pracy

Warto pamiętać, że nie wszędzie poszukiwani są tacy sami specjaliści. Wiele zależy od lokalnej specyfiki – tego, jakie gałęzie biznesu dominują w okolicy. Dlatego ogłoszenia od pracodawców będą różne w zależności od regionu. Warto przeanalizować np. rynek pracy w Bełchatowie – co ma do zaoferowania? Z pewnością będzie różnił się od pobliskiej Łodzi. W przypadku lokalnych rynków pracy należy zwrócić uwagę na to, jaką branżę reprezentują największe przedsiębiorstwa w okolicy.

Branża IT – zawsze w czołówce poszukiwanych zawodów

Do obszarów, które odnotowują największe zapotrzebowanie na pracowników, należy branża IT. To bardzo szeroka gama zawodów – należą do niej zarówno projektanci stron internetowych, programiści, czy administratorzy baz danych, jak i specjaliści od cyberbezpieczeństwa czy tworzenia nowych technologii. Wiele z nich uchodzi za bardzo dobrze płatne. To zdecydowanie najszybciej rozwijająca się branża, dalszego jej wzrostu można się spodziewać również w przyszłości. Warto jednak pamiętać, że praca w IT wiąże się z koniecznością nieustannego doszkalania – nowe technologie i problemy pojawiają się niemal codziennie. Praca w IT może być również dobrym pomysłem na przebranżowienie. Wiele umiejętności można zdobyć samodzielnie, korzystając z darmowych materiałów.

Zawody medyczne – czy nadal jest na nie zapotrzebowanie?

Wiele ogłoszeń o pracę dotyczy także przedstawicieli zawodów medycznych – głównie lekarzy i pielęgniarek. Poszukiwani są oni w każdym regionie Polski. Wysokość wynagrodzenia w tej branży zależy od wielu czynników – jednym z nich jest miejsce pracy. W przypadku takich specjalistów, zwłaszcza w sektorze publicznym, warunki finansowe nie zawsze są satysfakcjonujące.

Marketing – czy warto stawiać na ten kierunek?

Na współczesnym rynku pracy wciąż poszukiwani są także specjaliści od marketingu. Ta branża w ostatnim czasie przeszła bardzo dynamiczną transformację. Miała ona związek np. ze zmianą w sposobach spędzania wolnego czasu i wpływie, jaki na branżę reklamową wywierają media społecznościowe. To kierunek, który w najbliższym czasie na pewno będzie się rozwijał i stwarzał możliwości do znalezienia dobrze płatnej pracy.

Rynek mieszkań w Polsce

Rozwój rynku mieszkaniowego w Polsce jest zjawiskiem dynamicznym, podlegającym licznym zmianom i wpływom zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym.

Polska jest czempionem w wykorzystywaniu funduszy unijnych

1 maja Polska obchodzi okrągłą, 20. rocznicę członkostwa w Unii Europejskiej. Przez ten czas była największym beneficjentem unijnych środków – od 2004 roku otrzymała z unijnego budżetu aż 161,6 mld euro netto, ale też liderem w ich wdrażaniu i wykorzystywaniu. Za tym poszły błyskawiczny rozwój go...

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe w Polsce mogą się okazać nieopłacalne

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem e...

Różne pokolenia na rynku pracy - czym różni się każde z nich?

Czy wiesz, że aktualnie na rynku pracy spotykają się aż cztery różne pokolenia? Każde z nich ma nieco inne oczekiwania i nieco inaczej podchodzi do swoich obowiązków. Poznaj ich mocne strony i sprawdź, co jest priorytetem dla przedstawicieli poszczególnych grup!

Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao ...

Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac

Trzynaście miesięcy temu ceny rosły w tempie niemal 20 proc. rok do roku, obecnie spadły poniżej 2 proc. Ekonomiści są jednak zgodni, że w kolejnych miesiącach znowu znajdzie się powyżej celu inflacyjnego. W niewielkim stopniu wpłynie na to przywrócenie od kwietnia 5-proc. VAT-u na żywność, natom...