fbpx

Poznaj zawody, na które wzrasta zapotrzebowanie

Szukasz zatrudnienia lub myślisz o zdobyciu kwalifikacji, pozwalających na zdobycie dobrego zawodu? Zanim wybierzesz ścieżkę kariery zobacz, jak możesz nią pokierować, aby nie mieć problemu z podjęciem pracy.

Medycy poszukiwani

Zapotrzebowanie na osoby pracujące w branży medycznej nie maleje. Wciąż brakuje nie tylko konkretnych lekarzy-specjalistów, ale też osób, które są technikami branży medycznej oraz opiekunami pacjentów. Przykładowo, medyczny personel pomocniczy w szpitalach, klinikach czy domach opieki jest absolutnie niezbędny. Zapewnia bezpośrednią pomoc i opiekę pacjentom w codziennych czynnościach, niejednokrotnie w sytuacji, kiedy pacjenci są niezdolni do wykonywania tych czynności samodzielnie. 

Aby zostać lekarzem, konieczne jest oczywiście ukończenie długoletnich studiów medycznych, odbycie praktyk i zdanie wszelkich lekarskich egzaminów. Istnieją jednak takie zawody, które możesz zdobyć znacznie szybciej i od razu rozpocząć swoją pracę. TEB Edukacja oferuje w swoich szkołach medycznych naukę takich zawodów jak:

 • higienistka stomatologiczna z elementami implantologii
 • protetyk słuchu
 • technik optyk
 • trycholog
 • technik elektroradiolog
 • technik farmaceutyczny 
 • terapeuta tkanek miękkich
 • ortoptysta
 • technik sterylizacji medycznej
 • opiekun medyczny
 • terapeuta zajęciowy z arteterapią

Zdobywając odpowiednie umiejętności masz szansę na pracę w szpitalach publicznych i niepublicznych, domach opieki, przychodniach, gabinetach stomatologicznych, laboratoriach.

 

Zapotrzebowanie na programistów

Zawód programisty cieszy się aktualnie niesłabnącym zainteresowaniem. Osoba, która jest programistą, najogólniej rzecz biorąc tworzy swoiste instrukcje i procedury związane z określonymi danymi, co umożliwia różnym urządzeniom, w tym komputerom, wykonywanie określonych funkcji. Wspomniane instrukcje to nic innego jak programy komputerowe, które opracowywane są na podstawie konkretnego języka programowania. Często wykorzystuje się HTML, CSS, JavaScript, PHP, Python. Jeśli myśli się o zostaniu programistą, nie trzeba znać wszystkich istniejących języków programowania, których są tysiące, a ciągle powstają nowe. Przejrzyj oferty rekruterów i zobacz, czego oczekują, jakie ogłoszenia pojawiają się najczęściej. Dzięki temu możesz zapisać się na odpowiednie kursy zawodowe, które uwzględniają najbardziej poszukiwane w branży umiejętności, w tym programowanie z wykorzystaniem danego języka kodowania. Warto wiedzieć, że zakres działań potrafi być bardzo szeroki. Możesz np. zajmować testowaniem aplikacji, np. wychwytywaniem w nich błędów, a możesz być odpowiedzialnym za interfejs programów czy stron internetowych, dbając o to by z punktu widzenia użytkownika były przyjazne i funkcjonalne. 

Fakt, że jakiś rodzaj oprogramowania towarzyszy nam niemal na każdym kroku, sugeruje, że osoby znające się na tworzeniu programów komputerowych czy aplikacji jeszcze długo nie będą narzekały na brak zatrudnienia. 

Wyzwania współczesności

Nie jest zaskoczeniem, że dzisiejszy świat już dawno opanował sieć, a specjaliści z zakresu marketingu internetowego i innych dziedzin, które dotyczą prezentowania treści online, bardzo łatwo zdobywają nowe zajęcia. Szkoły policealne wychodzą więc naprzeciw potrzebom młodych ludzi, proponując takie kształcenie, które odpowiada wyzwaniom współczesności. 

Specjalista ds. mediów społecznościowych to ktoś, kogo zatrudnia praktycznie każda marka prezentująca treści w internecie. Osoba ta odpowiada za zarządzanie kanałami w mediach społecznościowych, tworzy i publikuje treści reklamowe, komunikuje się z klientami. 

Z kolei rosnąca popularność podcastów sprawia, że zatrudnienie znajdują technicy realizacji nagrań. Wykorzystują oni w praktyce zdobytą wiedzę dotyczącą przygotowania przestrzeni akustycznej w celu poprawnej rejestracji dźwięku. Otwierają sobie również drzwi do pracy w studiach produkcyjnych i wytwórniach. Podobnie jak zawody związane z produkcją materiałów wideo: od kreacji przez produkcję, montaż i publikację.

Jeśli szukasz zawodu, który da ci duże szanse na zatrudnienie, to warto rozważyć jedną z powyższych opcji. Zarówno zawody powiązane z medycyną, jak i programowaniem oraz praca związana z publikacją treści w sieci może dać ci szansę na zainteresowanie Tobą pracodawców.