Skip to main content

Pracownicy mogą przebierać w ofertach pracy. Rośnie ilość ogłoszeń o pracę

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Liczba ofert pracy w od kilku lat rośnie. W kwietniu tego roku przekroczona została magiczna bariera 300 tysięcy ofert. Czy to znaczy, że mamy do czynienia z końcem bezrobocia? Pewne jest, że każdy, kto zechce znaleźć zatrudnienie, na pewno tego dokona.

Jak wygląda rynek pracy po lockdownie?

Początki pandemii mocno zatrzęsły rynkiem pracy. Wiele firm przeszło wymuszoną sytuacją restrukturyzację. Spowodowało to przymusowy odpływ pracowników i czasowe bezrobocie. Wydawało się, że sytuacja będzie się stałe pogarszała, tymczasem wyraźnie mamy do czynienia z odwrotnym trendem.

Z miesiąca na miesiąc przybywa ofert pracy. Jeśli spojrzymy na to w skali roku, to warto zauważyć, że w momencie rozpoczęcia lockdownu na rynku było „tylko” niespełna 250 tysięcy ofert. Wzrost do 300 tysięcy w kwietniu tego roku jest więc bardzo znaczący, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że pandemia nadal trwa.

Firmy poszukują pracowników z różnych branż, zarówno specjalistów, jak i pracowników fizycznych. Można to sprawdzić choćby tutaj. A ponieważ rąk do pracy brakuje, łatwiej wynegocjować wyższe wynagrodzenie.

Specjaliści w tych branżach znajdą zatrudnienie od ręki

Branża IT jest tą, w której rekrutacja nie ustaje. Tu stale potrzebne są nowe osoby do pracy. Przyjmowani są zarówno nowicjusze, jak i osoby z wieloletnim doświadczeniem. Zarobki w tej branży mocno zawyżają średnią krajową. Tu nawet początkujący programista może liczyć na 5000 zł brutto. Pensja programisty z doświadczeniem może być nawet czterokrotnie wyższa.

Pandemia mocno zmieniła oblicze handlu i spowodowała gwałtowny rozwój e-commerce. Tu w cenie są specjaliści od logistyki i marketingu sieciowego. To oni są najczęściej poszukiwani w branży handlu internetowego.

Swego rodzaju ciekawostką jest poszukiwanie przez firmy osób odpowiedzialnych za poszukiwanie i zatrudnianie nowych pracowników. Okazuje się, że w dobie problemów z obsadzaniem wakatów coraz bardziej w cenie są specjaliści zdolni zbudować stabilny i dobrze współpracujący zespół.

Gastronomia i hotelarstwo wstają z kolan

Dokładnie tak można to obrazowo opisać. Zamknięcie hoteli było ogromnym ciosem dla pracodawców oraz pracowników, którzy zmuszeni byli pożegnać się z miejscami pracy. Podobnie sytuacja przedstawiała się w gastronomii. Spora część pracowników przekwalifikowała się i na poprzednie stanowiska nie chce już wracać. Z tego powodu ponowne otwarcie hoteli i restauracji było i nadal jest związane z poszukiwaniem pracowników. W cenie byli zwłaszcza kucharze i pomocnicy, im oferowano bardzo lukratywne zarobki.

Wzrasta liczba ofert dla pracowników produkcyjnych

Pandemia spowodowała także konieczność zamknięcia zakładów i wstrzymania linii produkcyjnych. Niestety w tych miejscach był problem z zachowaniem obostrzeń związanych z koniecznością ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa. Od kilku miesięcy produkcje są systematycznie wznawiane, a firmy poszukują nowych pracowników. Tu, podobnie jak w gastronomii i hotelarstwie część z nich odeszła do innych pracodawców i wcale nie chce wracać na poprzednie stanowiska. Stąd liczba ofert dla pracowników produkcyjnych jest wyraźnie większa niż kilka miesięcy temu.

Warto też zauważyć, że w centralnej i wschodniej Polsce jest najwięcej firm planujących zwiększyć zatrudnienie w najbliższym czasie. Na północy i zachodzie kraju ten trend jest wyraźnie mniejszy.

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe w Polsce mogą się okazać nieopłacalne

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem e...

Różne pokolenia na rynku pracy - czym różni się każde z nich?

Czy wiesz, że aktualnie na rynku pracy spotykają się aż cztery różne pokolenia? Każde z nich ma nieco inne oczekiwania i nieco inaczej podchodzi do swoich obowiązków. Poznaj ich mocne strony i sprawdź, co jest priorytetem dla przedstawicieli poszczególnych grup!

Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao ...

Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac

Trzynaście miesięcy temu ceny rosły w tempie niemal 20 proc. rok do roku, obecnie spadły poniżej 2 proc. Ekonomiści są jednak zgodni, że w kolejnych miesiącach znowu znajdzie się powyżej celu inflacyjnego. W niewielkim stopniu wpłynie na to przywrócenie od kwietnia 5-proc. VAT-u na żywność, natom...

Potężne deficyty kadrowe w służbie zdrowia skutkują przemęczeniem lekarzy

Czterdzieści osiem godzin tygodniowo – tyle zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej może pracować lekarz. – Gdybyśmy chcieli stosować te przepisy, okazałoby się, że część placówek należy zamknąć z dnia na dzień z powodu deficytów kadrowych – ocenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Kat...

Fundusze Norweskie wspierają polskie firmy

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” to program realizowany ze środków Funduszy Norweskich, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest to kolejne źródło finansowania, które dało polskim firmom możliwość opracowywania i wdrażania na rynek innowacyjnych produktów i r...