Przejdź do głównej treści

Zmiany w systemie gospodarowania odpadami od 1 września 2020

| eoborniki.pl, ZM GOAP, UM Oborniki | Gospodarka

Ostatnia nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wymusiła na samorządach szereg zmian w dotychczasowych zasadach gospodarowania odpadami od 1 września. Nowe przepisy obowiązują wszystkich właścicieli nieruchomości zamieszkanych i niezamieszkanych z terenu ZM GOAP.

Zgodnie z ustawą, nieruchomości niezamieszkane to takie, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne – np. placówki oświatowe, kulturalne, medyczne, sklepy, Rodzinne Ogrody Działkowe (ROD).

Nowe przepisy dają właścicielowi nieruchomości niezamieszkanej możliwość wyboru, czy jego nieruchomość znajdzie się w zorganizowanym przez ZM GOAP systemie gospodarki odpadami, czy też poza nim. Podjęcie decyzji w tym zakresie będzie determinowało dalsze kroki, jednak prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów i wyposażenie w odpowiednie pojemniki – to obowiązki, które muszą spełnić właściciele nieruchomości niezamieszkanych niezależnie od tego, jakiego dokonają wyboru.

WAŻNE!

Nieruchomość niezamieszkana, która pozostanie w systemie ZM GOAP:

Właściciel składa stosowną zgodę na piśmie o przystąpieniu do zorganizowanego systemu gospodarki odpadami – wzór do pobrania: oświadczenie;

  • właściciel składa deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz wskazuje w niej liczbę pojemników i warianty częstotliwości dot. odbioru poszczególnych frakcji odpadów;
  • właściciel wyposaża nieruchomość w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych (odpadów zmieszanych i odpadów zbieranych selektywnie)

Nieruchomość niezamieszkana, która zdecyduje się być poza systemem ZM GOAP:

  • właściciel zawiera umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów z gminną jednostką organizacyjną lub przedsiębiorcą odbierającym odpady komunalne (wpisanym do Rejestru Działalności Regulowanej – RDR https://www.goap.poznan.pl/86,rejestrdzialalnosci-regulowanej*;
  • właściciel wyposaża nieruchomość w pojemniki do gromadzenia odpadów komunalnych (odpadów zmieszanych i odpadów zbieranych selektywnie);
  • właściciel dostosowuje zawarte umowy do zasad utrzymania czystości i porządku zawartych w znowelizowanym Regulaminie utrzymania czystości i porządku

https://www.goap.poznan.pl/684,rok2020 w ciągu 12 miesięcy od dnia jego wejścia w życie**

*w tym zakresie będą prowadzone kontrole

**podmiot odbierający odpady będzie zobowiązany do osiągnięcia wyznaczonych prawem poziomów recyklingu oraz ograniczenia składowania określonych frakcji odpadów

CO Z POJEMNIKAMI?

Właściciel nieruchomości niezamieszkanej na własny koszt wyposaża nieruchomość w pojemniki do gromadzenia odpadów zarówno zmieszanych, jak i zbieranych selektywnie. Odpady selektywne mogą być także gromadzone w pojemnikach podziemnych lub półpodziemnych, ale ich wyposażenie to również obowiązek właściciela nieruchomości. Powinny być one opatrzone chipem oraz stosowną naklejką, w które wyposaża ZM GOAP. Dlatego właściciel jest zobowiązany udostępnić pracownikom Związku pojemniki w celu ich oznakowania.

Natomiast ZM GOAP – w ramach opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi – dostarcza worki na frakcje zbierane selektywnie (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne), a ich liczba będzie wynikała ze złożonej przez właściciela deklaracji. PAMIĘTAJ! Nieruchomość niezamieszkana musi posiadać tyle pojemników, aby nie dopuścić do ich przepełnienia, przy uwzględnieniu częstotliwości odbioru odpadów co dwa tygodnie.

Informacja_dla_nieruchomości_niezamieszkanych_-_system_od_września_2020_r

Jak_prawidlowo_segregowac_odpady_komunalne

Wytyczne_dot._postepowania_w_przypadku_nieselktywnego_gromadzenia_odpadow_komunalnych

 

 

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezy…
W naszym powiecie powstają kolejne centra handlowe. W samych Obornikach za chwilę może ich być nawet 5. Wg. badań, w Polsce  36,4% respondentów uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i rynkowej w Polsce jest za dużo galerii i centrów handlowych.
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjam…
Cła nakładane na UE przez administrację Trumpa mogą znacząco wpłynąć na kondycję polskiej gospodarki, mimo że bezpośredni eksport z Polski do USA ma stosunkowo niewielkie rozmiary, a sama Polska odnotowuje deficyt handlowy w wymianie z tym krajem. Stany Zjednoczone są jednak drugim po Niemczech odb…
Polska przygotowuje się do jednej z największych zmian w systemie gospodarowania odpadami – od 1 października br. zacznie obowiązywać system kaucyjny. Wprowadzenie kaucji na butelki PET, puszki aluminiowe i szklane butelki wielorazowe ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości…
Komisja Europejska zapowiedziała nałożenie ceł na amerykańskie produkty w reakcji na wejście w życie ceł USA na stal i aluminium. Unijne cła o wartości 26 mld zł wejdą w życie 1 kwietnia, a w pełni zostaną wdrożone od 13 kwietnia. Donald Trump już zapowiada, że na to odpowie. – Wchodzimy w etap woj…
Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, od stycznia do listopada 2024 roku wpływy z tzw. podatku Belki wyniosły 10,095 mld zł.