Przejdź do głównej treści

Zarządzanie energią a norma ISO 50001:2018

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Zaktualizowana wersja systemu zarządzania energią ISO 50001:2018 jest normą, która określa systematyczne podejście do poprawy wydajności energetycznej w organizacji. Została ona dostosowana do potrzeb nowoczesnych przedsiębiorstw i wyzwań związanych z zanieczyszczeniem środowiska.

ISO 50001:2018 – najważniejsze założenia 

Wcześniejsza norma dotycząca energii, chociaż sprawdzała się przez wiele lat, obecnie byłaby już oderwana od realiów. Konieczne było więc stworzenie nowego dokumentu, który zapewniłby lepszą zgodność z innymi standardami i umożliwił wprowadzenie zintegrowanego systemu zarządzania, który jest zgodny nie tylko z wymogami prawnymi, ale również z potrzebami przedsiębiorstwa. 

ISO 50001:2018 normalizuje podstawowe założenia efektywności środowiskowej, określa tworzenie planu dotyczącego wykorzystywanej energii oraz daje rozwiązania, dzięki którym firma może działać skutecznie, przy jednoczesnym ograniczeniu generowanych zanieczyszczeń. 

Efektywne korzystanie z energii 

ISO 50001 pozwala organizacji działać w kierunku lepszego zarządzania energią. Przedsiębiorstwo działające zgodnie z tym standardem ma za zadanie: 

  • stworzenie planu w celu efektywnego wykorzystania energii, 
  • wdrożenie celów i założeń, 
  • analizowanie danych, na podstawie których określa się zużycie energii, 
  • mierzenie wyników, 
  • przeprowadzanie kontroli i ciągłe doskonalenie planu. 

Audytor wewnętrzny ISO 50001:2018 jest osobą, która wspiera i nakierowuje firmę, by ta mogła spełnić wymagania standardu. Osoby, które są zainteresowane szkoleniem z tego zakresu, więcej informacji znajdą na stronie https://szkolenia.bureauveritas.pl/szkolenie/audytor-wewnetrzny-iso-500012018/

Korzyści z certyfikacji ISO 50001 

Firmy każdej wielkości i z różnych sektorów mogą odnieść korzyści z wprowadzenia systemu zarządzania energią. Poprzez kompleksową analizę ilości zużywanej energii organizacje mogą szukać znacznych oszczędności w obszarach, które wcześniej generowały straty. Dodatkowo certyfikacja może stanowić przewagę konkurencyjną podczas przetargów i zwiększać zaufanie wśród klientów. 

 

 

 

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezy…
W naszym powiecie powstają kolejne centra handlowe. W samych Obornikach za chwilę może ich być nawet 5. Wg. badań, w Polsce  36,4% respondentów uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i rynkowej w Polsce jest za dużo galerii i centrów handlowych.
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjam…
Cła nakładane na UE przez administrację Trumpa mogą znacząco wpłynąć na kondycję polskiej gospodarki, mimo że bezpośredni eksport z Polski do USA ma stosunkowo niewielkie rozmiary, a sama Polska odnotowuje deficyt handlowy w wymianie z tym krajem. Stany Zjednoczone są jednak drugim po Niemczech odb…
Polska przygotowuje się do jednej z największych zmian w systemie gospodarowania odpadami – od 1 października br. zacznie obowiązywać system kaucyjny. Wprowadzenie kaucji na butelki PET, puszki aluminiowe i szklane butelki wielorazowe ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości…
Komisja Europejska zapowiedziała nałożenie ceł na amerykańskie produkty w reakcji na wejście w życie ceł USA na stal i aluminium. Unijne cła o wartości 26 mld zł wejdą w życie 1 kwietnia, a w pełni zostaną wdrożone od 13 kwietnia. Donald Trump już zapowiada, że na to odpowie. – Wchodzimy w etap woj…
Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, od stycznia do listopada 2024 roku wpływy z tzw. podatku Belki wyniosły 10,095 mld zł.