fbpx

Rynek magazynowy w Polsce wciąż rośnie w siłę

Liczne raporty nie pozostawiają złudzeń - polski rynek magazynowy od kilku lat rośnie w siłę. W pierwszym kwartale bieżącego roku całkowite zasoby powierzchni magazynowej w naszym kraju wzrosły do blisko 16,5 miliona mkw. Powierzchnie magazynowo-przemysłowe pojawiają się w coraz to nowszych lokalizacjach.

Stale rosnące zainteresowanie

Polski rynek magazynowy jest najdynamiczniej rozwijającym się sektorem nieruchomości w kraju. Czemu to zawdzięczamy? Przede wszystkim branżom, które napędzają popyt na tego typu obiekty. Chodzi tu głównie o e-commerce, czyli handel elektroniczny. Najprościej mówiąc, robienie zakupów w internecie z roku na rok bije rekordy popularności i stało się już znakiem naszych czasów. W efekcie stale rozwijające się firmy chcą inwestować w nowe powierzchnie magazynowe, w coraz to nowszych lokalizacjach. Dlatego też deweloperzy tak chętnie realizują tego typu inwestycje. Jak wynika z danych serwisu industrial.pl, tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku w 22 projektach powstało 506 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych. Dzięki temu całkowite zasoby wzrosły do 16,3 miliona mkw. Popyt na tego rodzaju nieruchomości wyniósł 944 tys. mkw. 74% tej wartości stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje, a 26% – renegocjacje. Gdzie powstało najwięcej obiektów? Przede wszystkim w Olsztynku, na rynku wrocławskim oraz w centralnej części naszego kraju. Dużym zainteresowaniem cieszą się też Kielce, Rzeszów, Lublin, Trójmiasto, Szczecin czy region województwa lubuskiego. Warto również wspomnieć, że na koniec czerwca bieżącego roku wciąż budowano w 70 projektach inwestycyjnych aż 2,24 miliona mkw. powierzchni magazynowych.

Taniej niż u sąsiadów

Czy w związku z tym, że zainteresowanie powierzchniami magazynowymi stale rośnie, czynsze w tego typu obiektach poszybowały w górę? Nie. W porównaniu do roku ubiegłego albo pozostały na niezmienionym poziomie, albo delikatnie wzrosły. Różnice te nie są jednak diametralne. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim lokalizację – w tych najlepszych rzeczywiście deweloperzy niechętnie negocjują ceny czynszów. Gdzie zapłacimy zatem najwięcej? Bez wątpienia w stolicy. W przypadku niewielkich powierzchni magazynowych typu SBU (small business unit) zapłacimy od 4,35 do 5,25 EUR/mkw./miesiąc. W przypadku powierzchni typu „big box” czynsze zaczynają się od 2,40-3,70 EUR/mkw./miesiąc. Warto jednak podkreślić, że nawet najwyższe krajowe stawki są wciąż niższe niż te w Czechach, Rumunii, na Słowacji czy Węgrzech. Z tego też powodu nasz kraj przyciąga coraz większą liczbę zagranicznych inwestorów.