Przejdź do głównej treści

Rynek magazynowy w Polsce wciąż rośnie w siłę

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Liczne raporty nie pozostawiają złudzeń - polski rynek magazynowy od kilku lat rośnie w siłę. W pierwszym kwartale bieżącego roku całkowite zasoby powierzchni magazynowej w naszym kraju wzrosły do blisko 16,5 miliona mkw. Powierzchnie magazynowo-przemysłowe pojawiają się w coraz to nowszych lokalizacjach.

Stale rosnące zainteresowanie

Polski rynek magazynowy jest najdynamiczniej rozwijającym się sektorem nieruchomości w kraju. Czemu to zawdzięczamy? Przede wszystkim branżom, które napędzają popyt na tego typu obiekty. Chodzi tu głównie o e-commerce, czyli handel elektroniczny. Najprościej mówiąc, robienie zakupów w internecie z roku na rok bije rekordy popularności i stało się już znakiem naszych czasów. W efekcie stale rozwijające się firmy chcą inwestować w nowe powierzchnie magazynowe, w coraz to nowszych lokalizacjach. Dlatego też deweloperzy tak chętnie realizują tego typu inwestycje. Jak wynika z danych serwisu industrial.pl, tylko w pierwszym kwartale bieżącego roku w 22 projektach powstało 506 tys. mkw. nowoczesnych powierzchni magazynowych. Dzięki temu całkowite zasoby wzrosły do 16,3 miliona mkw. Popyt na tego rodzaju nieruchomości wyniósł 944 tys. mkw. 74% tej wartości stanowiły nowe umowy najmu i ekspansje, a 26% – renegocjacje. Gdzie powstało najwięcej obiektów? Przede wszystkim w Olsztynku, na rynku wrocławskim oraz w centralnej części naszego kraju. Dużym zainteresowaniem cieszą się też Kielce, Rzeszów, Lublin, Trójmiasto, Szczecin czy region województwa lubuskiego. Warto również wspomnieć, że na koniec czerwca bieżącego roku wciąż budowano w 70 projektach inwestycyjnych aż 2,24 miliona mkw. powierzchni magazynowych.

Taniej niż u sąsiadów

Czy w związku z tym, że zainteresowanie powierzchniami magazynowymi stale rośnie, czynsze w tego typu obiektach poszybowały w górę? Nie. W porównaniu do roku ubiegłego albo pozostały na niezmienionym poziomie, albo delikatnie wzrosły. Różnice te nie są jednak diametralne. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim lokalizację – w tych najlepszych rzeczywiście deweloperzy niechętnie negocjują ceny czynszów. Gdzie zapłacimy zatem najwięcej? Bez wątpienia w stolicy. W przypadku niewielkich powierzchni magazynowych typu SBU (small business unit) zapłacimy od 4,35 do 5,25 EUR/mkw./miesiąc. W przypadku powierzchni typu „big box” czynsze zaczynają się od 2,40-3,70 EUR/mkw./miesiąc. Warto jednak podkreślić, że nawet najwyższe krajowe stawki są wciąż niższe niż te w Czechach, Rumunii, na Słowacji czy Węgrzech. Z tego też powodu nasz kraj przyciąga coraz większą liczbę zagranicznych inwestorów.

Województwo wielkopolskie od lat uchodzi za jeden z najlepiej rozwijających się regionów Polski, zarówno pod względem gospodarczym, jak i inwestycyjnym. Silny przemysł, rozbudowany sektor usług oraz rozwijająca się branża IT tworzą szerokie możliwości dla pracowników, ale także generują konkretne p…
Obowiązujące od początku 2025 roku nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości, choć w dużej mierze odpowiadają na postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców, to wciąż pozostawiają duże pole do interpretacji, co można uznać za budynek, a co za budowlę. To z kolei rodzi duże wątpliwości, co do w…
Poprawa relacji z fiskusem i urzędnikami przeprowadzającymi kontrole to jeden z najczęściej podnoszonych postulatów przez przedsiębiorców.
W Polsce co roku oddaje się do użytku ok. 200 tys. mieszkań, co oznacza, że w ciągu dekady teoretycznie potrzeby mieszkaniowe społeczeństwa mogłyby zostać zaspokojone.
Modernizacja i cyfryzacja sieci to dziś jeden z priorytetów spółek energetycznych w Polsce. Inwestycje te wzmacniają odporność systemu elektroenergetycznego i ograniczają ryzyko blackoutu, analogicznego do tego, który niedawno miał miejsce w Hiszpanii, ale też umożliwiają przyłączenie większej iloś…
Czas, jaki Donald Trump zostawił krajom obłożonym cłami na negocjacje, zbliża się do półmetka. Umowę podpisała Wielka Brytania, ogłoszono również porozumienie z Chinami.
66 proc. konsumentów, którzy w ciągu najbliższych trzech lat chcą zmienić samochód, deklaruje zakup z drugiej ręki – wynika z badania autoDNA. W Polsce na jedno auto nowe, z salonu, przypada pięć używanych. Chociaż rynek wtórny się stopniowo profesjonalizuje, wciąż liczne są nieprawidłowości i prób…