fbpx

Niezbędne rozwiązania w pracy rolnika.

Kalendarz rolniczy jest istotnym elementem pracy każdego rolnika. Pomaga on podczas sadzenia i siewu różnych gatunków roślin i zbóż. Pozwoli na zoptymalizowanie zasiewów, co z kolei przełoży się na wielkości i jakość plonów.

Dlaczego warto posługiwać się kalendarzem rolniczym?

Dobry kalendarz rolniczy zawiera nie tylko informacje o odpowiednich terminach zasiewów czy sadzeń, ale też wiele cennych wskazówek odnośnie koniecznych prac polowych. W dobrze skonstruowanym kalendarzu znajdziemy informacje właściwe rozłożone dla konkretnego regionu. Warto jednak zwrócić uwagę, że terminy zasiewów zawsze są kwestią umowną, gdyż wiele zależy od warunków atmosferycznych. Warto jednak posługiwać się terminami z kalendarza w celu ułatwienia prac związanych z zasiewami.

Kiedy siać?

Zanim zaczniemy korzystać z kalendarza rolniczego, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi siewu zbóż:

  • zboża jare – przyjęło się, że jako pierwszy siany jest owies, a następnie pozostałe zboża jare takie jak jęczmień, żyto i pszenica.
  • zboża ozime – siew rozpoczyna się od jęczmienia, następnie sieje się pszenicę oraz żyto.

Tutaj z pomocą przyjdzie kalendarz w którym znajdziemy konkretne terminy zasiewów podzielone nie tylko ze względu na gatunki zbóż, ale też na regiony kraju, w których są wysiewane, gdyż różnią się one w zależności od panujących na ich terenie warunków atmosferycznych.

Czy tylko zboże?

Wydawać by się mogło, że kalendarz dla rolników skupia się jedynie na zbożach. Jest to jednak błędna opinia. Znajdziemy w nim bowiem także informacje dotyczące sadzenia ziemniaków, siewu buraka czy kukurydzy. Niektóre kalendarze poszerzone są też o cześć poświęconą roślinom uprawianym pod osłonami takich jak np. cebula, ogórek czy bakłażan. Kalendarz taki przyda się więc także przy prowadzeniu przydomowego ogródka.

Nie tylko siew i sadzenie.

Oprócz optymalnych terminów siewu i sadzenia kalendarz zawiera też informacje o tym, jakie prace polowe należy zastosować w danym okresie. Ponadto informuje też kiedy i w jaki sposób walczyć ze szkodnikami, chorobami roślin i chwastami. Rolnicy znajda w nim też szereg informacji o wartych zastosowania środkach ochrony roślin i nawozach. Ponadto niektóre kalendarze zwierają też terminy ciekawych imprez i targów rolniczych.

Kalendarz rolniczy daje wiele korzyści

Siew i sadzenie roślin w optymalnych terminach pozwala lepiej wykorzystać zasoby wody i składników pokarmowych gleby a właściwe zastosowanie nawozów i środków ochrony roślin pomaga uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci chorób czy pasożytów. Wszystko to w istotny sposób przyczynia się więc do uzyskania dobrych i satysfakcjonujących plonów. Przestrzeganie terminów zawartych w kalendarzu rolniczym z pewnością ułatwi prace polowe i ogrodnicze i po prostu uczyni pracę każdego rolnika lżejszą i przyjemniejszy.