Przejdź do głównej treści

Niezbędne rozwiązania w pracy rolnika.

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Kalendarz rolniczy jest istotnym elementem pracy każdego rolnika. Pomaga on podczas sadzenia i siewu różnych gatunków roślin i zbóż. Pozwoli na zoptymalizowanie zasiewów, co z kolei przełoży się na wielkości i jakość plonów.

Dlaczego warto posługiwać się kalendarzem rolniczym?

Dobry kalendarz rolniczy zawiera nie tylko informacje o odpowiednich terminach zasiewów czy sadzeń, ale też wiele cennych wskazówek odnośnie koniecznych prac polowych. W dobrze skonstruowanym kalendarzu znajdziemy informacje właściwe rozłożone dla konkretnego regionu. Warto jednak zwrócić uwagę, że terminy zasiewów zawsze są kwestią umowną, gdyż wiele zależy od warunków atmosferycznych. Warto jednak posługiwać się terminami z kalendarza w celu ułatwienia prac związanych z zasiewami.

Kiedy siać?

Zanim zaczniemy korzystać z kalendarza rolniczego, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi siewu zbóż:

  • zboża jare – przyjęło się, że jako pierwszy siany jest owies, a następnie pozostałe zboża jare takie jak jęczmień, żyto i pszenica.
  • zboża ozime – siew rozpoczyna się od jęczmienia, następnie sieje się pszenicę oraz żyto.

Tutaj z pomocą przyjdzie kalendarz w którym znajdziemy konkretne terminy zasiewów podzielone nie tylko ze względu na gatunki zbóż, ale też na regiony kraju, w których są wysiewane, gdyż różnią się one w zależności od panujących na ich terenie warunków atmosferycznych.

Czy tylko zboże?

Wydawać by się mogło, że kalendarz dla rolników skupia się jedynie na zbożach. Jest to jednak błędna opinia. Znajdziemy w nim bowiem także informacje dotyczące sadzenia ziemniaków, siewu buraka czy kukurydzy. Niektóre kalendarze poszerzone są też o cześć poświęconą roślinom uprawianym pod osłonami takich jak np. cebula, ogórek czy bakłażan. Kalendarz taki przyda się więc także przy prowadzeniu przydomowego ogródka.

Nie tylko siew i sadzenie.

Oprócz optymalnych terminów siewu i sadzenia kalendarz zawiera też informacje o tym, jakie prace polowe należy zastosować w danym okresie. Ponadto informuje też kiedy i w jaki sposób walczyć ze szkodnikami, chorobami roślin i chwastami. Rolnicy znajda w nim też szereg informacji o wartych zastosowania środkach ochrony roślin i nawozach. Ponadto niektóre kalendarze zwierają też terminy ciekawych imprez i targów rolniczych.

Kalendarz rolniczy daje wiele korzyści

Siew i sadzenie roślin w optymalnych terminach pozwala lepiej wykorzystać zasoby wody i składników pokarmowych gleby a właściwe zastosowanie nawozów i środków ochrony roślin pomaga uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci chorób czy pasożytów. Wszystko to w istotny sposób przyczynia się więc do uzyskania dobrych i satysfakcjonujących plonów. Przestrzeganie terminów zawartych w kalendarzu rolniczym z pewnością ułatwi prace polowe i ogrodnicze i po prostu uczyni pracę każdego rolnika lżejszą i przyjemniejszy.

 

 

 

Podczas najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 23 i 24 kwietnia, Senat ma się zająć ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Zakłada ona korzystne zmiany w składkach zdrowotnych płaconych przez przedsiębiorców. Rzecznik MŚP apeluje do izby wyższej i prezy…
W naszym powiecie powstają kolejne centra handlowe. W samych Obornikach za chwilę może ich być nawet 5. Wg. badań, w Polsce  36,4% respondentów uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej, społecznej i rynkowej w Polsce jest za dużo galerii i centrów handlowych.
Prace nad pakietami deregulacyjnymi trwają. Biznes liczy na ich sprawne przeprocesowanie, ale i tak nie spodziewa się, żeby pierwsze efekty były widoczne przed jesienią. Dziś przedsiębiorcy 40 proc. swojego czasu spędzają na wypełnianiu różnego typu wymagań, a dodatkowo wstrzymują się z inwestycjam…
Cła nakładane na UE przez administrację Trumpa mogą znacząco wpłynąć na kondycję polskiej gospodarki, mimo że bezpośredni eksport z Polski do USA ma stosunkowo niewielkie rozmiary, a sama Polska odnotowuje deficyt handlowy w wymianie z tym krajem. Stany Zjednoczone są jednak drugim po Niemczech odb…
Polska przygotowuje się do jednej z największych zmian w systemie gospodarowania odpadami – od 1 października br. zacznie obowiązywać system kaucyjny. Wprowadzenie kaucji na butelki PET, puszki aluminiowe i szklane butelki wielorazowe ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie ilości…
Komisja Europejska zapowiedziała nałożenie ceł na amerykańskie produkty w reakcji na wejście w życie ceł USA na stal i aluminium. Unijne cła o wartości 26 mld zł wejdą w życie 1 kwietnia, a w pełni zostaną wdrożone od 13 kwietnia. Donald Trump już zapowiada, że na to odpowie. – Wchodzimy w etap woj…
Według najnowszych danych Ministerstwa Finansów, od stycznia do listopada 2024 roku wpływy z tzw. podatku Belki wyniosły 10,095 mld zł.