Skip to main content

Niezbędne rozwiązania w pracy rolnika.

| Artykuł sponsorowany | Gospodarka

Kalendarz rolniczy jest istotnym elementem pracy każdego rolnika. Pomaga on podczas sadzenia i siewu różnych gatunków roślin i zbóż. Pozwoli na zoptymalizowanie zasiewów, co z kolei przełoży się na wielkości i jakość plonów.

Dlaczego warto posługiwać się kalendarzem rolniczym?

Dobry kalendarz rolniczy zawiera nie tylko informacje o odpowiednich terminach zasiewów czy sadzeń, ale też wiele cennych wskazówek odnośnie koniecznych prac polowych. W dobrze skonstruowanym kalendarzu znajdziemy informacje właściwe rozłożone dla konkretnego regionu. Warto jednak zwrócić uwagę, że terminy zasiewów zawsze są kwestią umowną, gdyż wiele zależy od warunków atmosferycznych. Warto jednak posługiwać się terminami z kalendarza w celu ułatwienia prac związanych z zasiewami.

Kiedy siać?

Zanim zaczniemy korzystać z kalendarza rolniczego, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi siewu zbóż:

  • zboża jare – przyjęło się, że jako pierwszy siany jest owies, a następnie pozostałe zboża jare takie jak jęczmień, żyto i pszenica.
  • zboża ozime – siew rozpoczyna się od jęczmienia, następnie sieje się pszenicę oraz żyto.

Tutaj z pomocą przyjdzie kalendarz w którym znajdziemy konkretne terminy zasiewów podzielone nie tylko ze względu na gatunki zbóż, ale też na regiony kraju, w których są wysiewane, gdyż różnią się one w zależności od panujących na ich terenie warunków atmosferycznych.

Czy tylko zboże?

Wydawać by się mogło, że kalendarz dla rolników skupia się jedynie na zbożach. Jest to jednak błędna opinia. Znajdziemy w nim bowiem także informacje dotyczące sadzenia ziemniaków, siewu buraka czy kukurydzy. Niektóre kalendarze poszerzone są też o cześć poświęconą roślinom uprawianym pod osłonami takich jak np. cebula, ogórek czy bakłażan. Kalendarz taki przyda się więc także przy prowadzeniu przydomowego ogródka.

Nie tylko siew i sadzenie.

Oprócz optymalnych terminów siewu i sadzenia kalendarz zawiera też informacje o tym, jakie prace polowe należy zastosować w danym okresie. Ponadto informuje też kiedy i w jaki sposób walczyć ze szkodnikami, chorobami roślin i chwastami. Rolnicy znajda w nim też szereg informacji o wartych zastosowania środkach ochrony roślin i nawozach. Ponadto niektóre kalendarze zwierają też terminy ciekawych imprez i targów rolniczych.

Kalendarz rolniczy daje wiele korzyści

Siew i sadzenie roślin w optymalnych terminach pozwala lepiej wykorzystać zasoby wody i składników pokarmowych gleby a właściwe zastosowanie nawozów i środków ochrony roślin pomaga uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci chorób czy pasożytów. Wszystko to w istotny sposób przyczynia się więc do uzyskania dobrych i satysfakcjonujących plonów. Przestrzeganie terminów zawartych w kalendarzu rolniczym z pewnością ułatwi prace polowe i ogrodnicze i po prostu uczyni pracę każdego rolnika lżejszą i przyjemniejszy.

 

 

 

Ponad 70 proc. budynków w Polsce wymaga gruntownej modernizacji

Ograniczenie zużycia energii w budynkach to jeden z najbardziej efektywnych ekonomicznie sposobów redukcji emisji dwutlenku węgla. Tymczasem w Unii Europejskiej zdecydowana większość budynków mieszkalnych wymaga poprawy efektywności energetycznej.

Inwestycje w przydomowe elektrownie wiatrowe w Polsce mogą się okazać nieopłacalne

Małe przydomowe elektrownie wiatrowe mogą być drogą pułapką – ostrzega Fundacja Instrat. Jej zdaniem koszt wytworzenia prądu z takich instalacji może być kilkukrotnie wyższy od tego z sieci. Tymczasem rząd proponuje program wsparcia dla przydomowych instalacji tego typu wart 400 mln zł. Zdaniem e...

Różne pokolenia na rynku pracy - czym różni się każde z nich?

Czy wiesz, że aktualnie na rynku pracy spotykają się aż cztery różne pokolenia? Każde z nich ma nieco inne oczekiwania i nieco inaczej podchodzi do swoich obowiązków. Poznaj ich mocne strony i sprawdź, co jest priorytetem dla przedstawicieli poszczególnych grup!

Czekolada może się stać towarem luksusowym

Błyskawicznie rosnące w tym roku ceny kakao na globalnym rynku przyciągają uwagę już nie tylko inwestorów, ale i mediów skierowanych do szerokiego grona odbiorców. Przyczyną dynamicznego wzrostu cen są niesprzyjające warunki pogodowe w Afryce Zachodniej, której kraje są głównymi dostawcami kakao ...

Inflacja spadła do najniższego od pięciu lat poziomu. Spowolnić może także wzrost płac

Trzynaście miesięcy temu ceny rosły w tempie niemal 20 proc. rok do roku, obecnie spadły poniżej 2 proc. Ekonomiści są jednak zgodni, że w kolejnych miesiącach znowu znajdzie się powyżej celu inflacyjnego. W niewielkim stopniu wpłynie na to przywrócenie od kwietnia 5-proc. VAT-u na żywność, natom...

Potężne deficyty kadrowe w służbie zdrowia skutkują przemęczeniem lekarzy

Czterdzieści osiem godzin tygodniowo – tyle zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej może pracować lekarz. – Gdybyśmy chcieli stosować te przepisy, okazałoby się, że część placówek należy zamknąć z dnia na dzień z powodu deficytów kadrowych – ocenia prof. dr hab. n. med. Łukasz Krzych, kierownik Kat...

Fundusze Norweskie wspierają polskie firmy

„Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” to program realizowany ze środków Funduszy Norweskich, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Jest to kolejne źródło finansowania, które dało polskim firmom możliwość opracowywania i wdrażania na rynek innowacyjnych produktów i r...