Przejdź do głównej treści

Faktoring nie tylko dla dużych firm i korporacji

| tekst sponsorowany | Finanse

Już w 2015 roku 7095 przedsiębiorstw korzystało z usług firm faktoringowych (tzw. faktorów). To przełożyło się na wartość obrotów na rynku faktoringu w Polsce wynoszącą niemal 150 zł mld rocznie! To stosunkowo nowa branża na polskim rynku, ale prężnie się rozwija i otwiera się na kolejne sektory gospodarcze.

 

Wszystko dla konkurencji – czyli o odroczonym terminie płatności

Aby utrzymać się na rynku, przedsiębiorca musi podjąć odpowiednie kroki, by jego firma była atrakcyjna na tle rywali. Szczególnie jest to ważne, jeśli przedsiębiorstwo dopiero się rozwija lub jest z segmentu mikro- i małych przedsiębiorstw. Rozwiązania mogą być różne, m.in.: reklama i inne działania wizerunkowe, niższe ceny czy program dla stałych klientów B2B.

Niebezpiecznym, choć niezwykle atrakcyjnym dla kontrahentów sposobem do przyciągnięcia klientów jest odroczony termin płatności – może zostać wyznaczony na miesiąc, kwartał albo nawet pół roku później. Płatnik faktury się cieszy, ponieważ towar czy usługą ma odebraną, a zapłacić za nią będzie mógł dużo później. Z drugiej strony przedsiębiorca już nie ma tak przyjemnej sytuacji, gdyż musi opłacić swoje wydatki. Jednak na fundusze, za których pomocą mógłby to zrobić, musi poczekać – a z pustego i Salomon nie naleje.

Rozwiązanie – faktoring

Pojawienie się faktoringu na rynku okazało się idealnym panaceum na zatory finansowe ze względu na odroczone terminy płatności. Działa to niezwykle prosto. Wystawca faktur (tzw. faktorant) zawiera umowę z faktorem o przekazywanie faktur z odroczonym terminem płatności. O tym fakcie następnie informuje swojego kontrahenta – odbiorcę faktur. W zamian za przekazanie faktur przedsiębiorca otrzymuje od firmy faktoringowej zapłatę w wysokości wartości faktur pomniejszonej o pewną jej część (zwykle 10-20%).

Od chwili przekazania faktur odpowiedzialność za odebranie należności spada na faktorze. Problem jednak może się pojawić, jeśli kontrahent nie uiści zapłaty. Wtedy wszystko zależy od umowy faktoringu – może być pełny lub z regresem. W pierwszym przypadku odpowiedzialność nadal spoczywa na faktorze, w drugim faktorant będzie zmuszony do zwrotu otrzymanych środków.

Branża faktoringu dzieli się na dwa segmenty: dla dużych i średnich firm oraz dla małych przedsiębiorstw.

Mikrofaktoring

Na rynku już jakiś czas temu pojawił się faktoring dla małych firm. Nie jest on obostrzony tak wieloma ograniczeniami jak ten standardowy, który wymaga odpowiedniej liczby kontrahentów, minimalnego poziomu obrotów i spełnienia wielu innych warunków. Dzięki temu nawet mikroprzedsiębiorstwa są w stanie skorzystać z tego typu usługi. Rzadko mikrofaktoring działa na zasadzie długoterminowych umów, a częściej w formie wykupu pojedynczych faktur. Dzięki temu małe przedsiębiorstwa nie muszą od razu podejmować długoterminowych, poważnych decyzji.

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…