Przejdź do głównej treści

Jaką formę opodatkowania wybrać?

| tekst zewnętrzny | Finanse

ib 600x400 obrotomierz 1

Chcesz założyć własną firmę? Zanim dokonasz jej rejestracji, musisz wybrać odpowiednią formę opodatkowania. Sprawdź, jakie masz możliwości oraz poznaj wady i zalety poszczególnych rozwiązań.

O wybranej formie opodatkowania musisz poinformować urząd skarbowy - w momencie wypełniania wniosku CEiDG. Dlatego decyzję należy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem procesu rejestracji działalności.

  • Zasady ogólne - skala podatkowa

Jest to najczęściej wybierana przez przedsiębiorców forma opodatkowania. Opodatkowaniu ulega dochód (obliczany z różnicy między przychodem a kosztami uzyskania przychodu) zgodnie ze dwustopniową skalą (18% lub 32%).

Zaletą takiego rozwiązania jest brak uiszczenia podatku, gdy przedsiębiorca w danym okresie nie osiąga przychodu lub wysokość dochodu jest mniejsza niż 3091 zł.

  • Podatek liniowy

Jest to forma opodatkowania, w przypadku której dochód (przychody - koszty) opodatkowany jest jedną stałą stawką podatku (19%). Nie ma tutaj znaczenia wysokość dochodu.

To świetne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy osiągają wysokie dochody - w przypadku zasad ogólnych wkroczyliby już w II próg skali podatkowej.

  • Karta podatkowa

Jest to zryczałtowana forma opodatkowania, ponieważ wartość podatku nie stanowi odzwierciedlenia osiąganych przychodów. Stawka karty podatkowej zależy m.in. od: rodzaju wykonywanych usług, wielkości zatrudnienia, wieku podatnika.

  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Jest to dość specyficzna forma opodatkowania, w której nie ma możliwości pomniejszenia osiąganych przychodów o koszty ich uzyskania. Atutem takiego rozwiązania są jednak dość niskie stawki ryczałtu wynoszące: 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%, 20%. Wybór stawki uzależniony jest od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej.

Po pomoc do biura rachunkowego

Nie wiesz, jaka forma opodatkowania będzie dla ciebie najbardziej korzystna? Mimo że raz w roku możesz ją zmienić (masz czas do 20 stycznia każdego roku), warto zdać się na opinię specjalistów. Biuro prowadzące rachunkowość pomoże dobrać odpowiednią formę - dostosowaną do potrzeb oraz branży. Skorzystaj więc z usług, by mieć pewność trafnego wyboru.

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…