Przejdź do głównej treści

Dzięki czemu oszczędności Polaków wzrosły?

oszczednosc

Pod koniec ubiegłego roku Polacy zaoszczędzili 1 bln 104 mld zł. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że nasze oszczędności wzrosły o 6% porównując do roku 2014. Więc jak da się zauważyć, mimo niesprzyjającej sytuacji na rynku kapitałowym jak i w bankach potrafimy wygenerować wzrost naszych odłożonych pieniędzy. Gdy spojrzymy na jeszcze wcześniejsze lata można zauważyć, że co roku nasz zaoszczędzony kapitał w gotówce, bankach, akcjach i obligacjach oraz na funduszach inwestycyjnych i emerytalnych rośnie o właśnie 6%.

 

Oszczędności z lokat?

Na rynku międzybankowym odnotowujemy rekordowo niskie stopy procentowe, co oczywiście się przekłada na oprocentowanie lokat. Jednak to właśnie zainteresowanie depozytami bankowymi wzrosło najbardziej. Więc czemu banki zawdzięczają takie zaufanie konsumentów? Odpowiedź możemy znaleźć w funduszach inwestycyjnych oraz innych opcjach inwestowania. Wszystkie te produkty odnotowują spadki. To dowodzi temu, że racjonalnie podejmujemy decyzje. Mimo tego, że na lokatach nie zarobimy na razie majątku to nadal wybieramy ten produkt bankowy, ponieważ prawdziwy jest fakt, że lepiej zarobić 3 proc. na lokacie niż stracić 10 lub 15 proc. inwestując na rynkach kapitałowych.

Oszczędzajmy skutecznie

Niestety to, że na lokatach nie jesteśmy w stanie wygenerować większych odsetek wprowadza wiele osób w pewien rodzaj niepewności w co zainwestować. To często skutkuje brakiem podjęcia jakiejkolwiek decyzji o metodzie inwestowania oraz pozostawieniem pieniędzy na zwykłych rachunkach oszczędnościowych, które nie są oprocentowane. O wiele mądrzejszym posunięciem byłoby włożenie pieniędzy na konto oszczędnościowe. W tym depozycie bankowym mamy ciągły dostęp do naszych środków i przy tym są nam naliczane odsetki. Oprocentowanie, jednak będzie nieco niższe niż te, które gwarantują najlepsze lokaty. Dlatego warto jest się zastanowić czy rzeczywiście będziemy potrzebowali płynnej gotówki w najbliższym czasie i ulokować nasze pieniądze na lokacie bankowej. Oczywiście zależnie od sytuacji finansowej należy wybrać odpowiedni okres zapadalności, abyśmy nie stracili naliczonych odsetek przez przedwczesne wypłacenie pieniędzy.

Mimo wzrostu naszych oszczędności jesteśmy daleko za Europą Zachodnią. Chociażby w Holandii aktywa finansowe gospodarstw domowych odpowiadają trzykrotności rocznego PKB.

 

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej po raz drugi w tym roku obniżyła stopy procentowe, określając swój ruch mianem dostosowania. W kolejnych miesiącach można oczekiwać kolejnych obniżek, ale ich tempo i termin będą zależeć od efektów dotychczasowych decyzji i wzrostu płac. Docelowo główna stopa procen…
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Obornikach  zaprasza do udziału w cyklu spotkań informacyjnych dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Pierwsze spotkanie w temacie – Wprowadzenie o Krajowego Systemu e-Faktur - odbędzie się 14 lipca br., w godz. od 10:00 do 11:30, na platformie TEAMS.
– ​Polska należy do siedmiu krajów UE, które do tej pory nie wprowadziły jeszcze euro. 
Rozpoczyna się sezon komunijny – czas uroczystości, rodzinnych spotkań i… (często bardzo drogich) prezentów. Ale czy wręczone dzieciom upominki mogą wiązać się z obowiązkiem podatkowym? Wyjaśniamy, kiedy komunijny prezent staje się darowizną, którą trzeba zgłosić fiskusowi.
Wielu konsumentów nie zdaje sobie sprawy, że mogą znacząco obniżyć koszty swojego kredytu, a nawet odzyskać część wpłaconych pieniędzy. Wszystko dzięki instytucji prawnej znanej jako sankcja kredytu darmowego (SKD). Choć mechanizm ten istnieje w polskim prawie od lat, dopiero niedawno zaczęto z nie…
Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.