Dzięki czemu oszczędności Polaków wzrosły?

oszczednosc

Pod koniec ubiegłego roku Polacy zaoszczędzili 1 bln 104 mld zł. Jest to bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę fakt, że nasze oszczędności wzrosły o 6% porównując do roku 2014. Więc jak da się zauważyć, mimo niesprzyjającej sytuacji na rynku kapitałowym jak i w bankach potrafimy wygenerować wzrost naszych odłożonych pieniędzy. Gdy spojrzymy na jeszcze wcześniejsze lata można zauważyć, że co roku nasz zaoszczędzony kapitał w gotówce, bankach, akcjach i obligacjach oraz na funduszach inwestycyjnych i emerytalnych rośnie o właśnie 6%.

 

Oszczędności z lokat?

Na rynku międzybankowym odnotowujemy rekordowo niskie stopy procentowe, co oczywiście się przekłada na oprocentowanie lokat. Jednak to właśnie zainteresowanie depozytami bankowymi wzrosło najbardziej. Więc czemu banki zawdzięczają takie zaufanie konsumentów? Odpowiedź możemy znaleźć w funduszach inwestycyjnych oraz innych opcjach inwestowania. Wszystkie te produkty odnotowują spadki. To dowodzi temu, że racjonalnie podejmujemy decyzje. Mimo tego, że na lokatach nie zarobimy na razie majątku to nadal wybieramy ten produkt bankowy, ponieważ prawdziwy jest fakt, że lepiej zarobić 3 proc. na lokacie niż stracić 10 lub 15 proc. inwestując na rynkach kapitałowych.

Oszczędzajmy skutecznie

Niestety to, że na lokatach nie jesteśmy w stanie wygenerować większych odsetek wprowadza wiele osób w pewien rodzaj niepewności w co zainwestować. To często skutkuje brakiem podjęcia jakiejkolwiek decyzji o metodzie inwestowania oraz pozostawieniem pieniędzy na zwykłych rachunkach oszczędnościowych, które nie są oprocentowane. O wiele mądrzejszym posunięciem byłoby włożenie pieniędzy na konto oszczędnościowe. W tym depozycie bankowym mamy ciągły dostęp do naszych środków i przy tym są nam naliczane odsetki. Oprocentowanie, jednak będzie nieco niższe niż te, które gwarantują najlepsze lokaty. Dlatego warto jest się zastanowić czy rzeczywiście będziemy potrzebowali płynnej gotówki w najbliższym czasie i ulokować nasze pieniądze na lokacie bankowej. Oczywiście zależnie od sytuacji finansowej należy wybrać odpowiedni okres zapadalności, abyśmy nie stracili naliczonych odsetek przez przedwczesne wypłacenie pieniędzy.

Mimo wzrostu naszych oszczędności jesteśmy daleko za Europą Zachodnią. Chociażby w Holandii aktywa finansowe gospodarstw domowych odpowiadają trzykrotności rocznego PKB.

 

Dodaj komentarz

Zasady są częścią składową polityki prywatności: https://www.eoborniki.pl/home/polityka-prywatnoci.html. Treści użytkownika serwisu eoborniki zwanego Autorem komentarza - zamieszczane, prezentowane, przechowywane i udostępniane są w serwisie eoborniki.pl w imieniu własnym Autora komentarza, na jego rzecz i na jego odpowiedzialność. Autor komentarza zamieszcza treści dobrowolnie i nie domaga się za to zapłaty.
Dane gromadzone w serwisie to: adres IP, adres email, nazwa autora komentarza. Usuniecie komentarza oraz wszystkich danych możliwe jest po przesłaniu maila z adresu wprowadzonego w trakcie przesłania wpisu na adres kontakt@eoborniki.pl.
Eoborniki.pl nie ponosi odpowiedzialności za zawartość treści zamieszczonych, publikowanych, przechowywanych i udostępnianych przez Autora komentarza na stronach serwisu. Eoborniki.pl zastrzega sobie prawo do usunięcia, zmiany wpisów uznanych za obraźliwe, niezgodne z prawem lub inne według uznania.
Przesłanie komentarza jest jednoznaczne z potwierdzeniem przeczytania i akceptacją niniejszych zasad.
W wypadku zauważenia naruszenia Zasad oraz innych uwag prosimy o zgłoszenie na adres kontakt@eoborniki.pl.

Kod antyspamowy
Odśwież