Skip to main content

Kredyt we frankach. Jak poradzić sobie z zadłużeniem?

| MP | Finanse

franki

Tysiące Polaków zapożyczyło się we frankach szwajcarskich, ale tylko nieliczni dokładnie poznali istotę problemu, w który są uwikłani i podjęli decyzję, w jaki sposób chcą dochodzić swoich praw. Co można zrobić, aby zmniejszyć swoją comiesięczną ratę kredytu zaciągniętego w obcej walucie? Jak złożyć pozew przeciwko bankowi i z jakimi konsekwencjami to się wiąże? 

Czy da się obniżyć ratę kredytu? 

W myśl nowych przepisów, osoba, która wzięła kredyt w obcej walucie ma prawo regulować jego ratę. Wymieniając pieniądze po korzystniejszym kursie niż kurs oferowany przez dany bank, kredytobiorca ma możliwość zaoszczędzenia nawet 120 złotych miesięcznie. Cena kupna i sprzedaży franka czy euro w poszczególnych e-kantorach i bankach sięga niejednokrotnie nawet 60-90 groszy. Warto więc zdecydować się na kupno waluty właśnie tam, gdzie są najniższe kursy lub tam, gdzie sami możemy negocjować i wpływać na koszty sprzedaży bądź kupna. Jeśli chcemy dokonywać spłaty w innej walucie niż złoty należy złożyć odpowiedni wniosek o aneks do umowy kredytowej. Można to zrobić osobiście lub zadzwonić na infolinię i zapytać o wszystkie niezbędne szczegóły. Aneks do umowy wchodzi w życie zazwyczaj od 7 do 14 dni. 

Pozew – zbiorowo czy samodzielnie?

W sądzie możemy dochodzić swoich praw na dwa sposoby: zbiorowo bądź indywidualnie. Pierwszy sposób wymaga zebrania przynajmniej dziesięciu osób, które są w analogicznej sytuacji. Muszą one mieć zaciągnięty kredyt w tym samym banku, tak samo skontruowaną umowę i mieć te same roszczenia do banku. Zdarza się, że pozew zbiorowy wnosi grupa licząca 5-6 tysięcy osób. Zaraz na początku rozmowy z prawnikiem warto zapytać o stawki danej kancelarii prawnej i koszty złożenia pozwu. Warto też wcześniej skopiować wszystkie umowy kredytowe i wszelkie aneksy, które posiadamy. To właśnie na ich podstawie nasz adwokat oceni, czy sytuacja, w której się znaleźliśmy pozwala na złożenie pozwu z innymi kredytobiorcami czy indywidualnie. Musimy także liczyć się z faktem, że postępowanie sądowe nie będzie trwało krótko. Jeden rok to szacunkowy termin na wyrok Sądu I instancji. W zależności od tego, czy sąd utrzyma wyrok czy też go uchyli albo wycofa do ponownego rozpatrzenia – zapadnięcie wyroku prawomocnego trudno jest w przybliżeniu określić. (źródłohttp://www.franki.biz/).

W ub.r. ZUS przeprowadził kontrole u ponad 461 tys. osób z zaświadczeniem o czasowej niezdolności do pracy

Jak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w ub.r. przeprowadzono o ponad 7% więcej kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy niż w 2022 roku. Z kolei o przeszło 21% wzrosła rdr. liczba wydanych zaświadczeń o skróceniu zasiłku chorobowego.

Rodzicu wyślij wniosek o 800 plus w kwietniu

Prawie 292 tys. wniosków o świadczenie 800 plus, na nowy okres świadczeniowy, wysłali mieszkańcy Wielkopolski. W całym kraju ZUS przyjął prawie 3 mln wniosków.

Faktoring eksportowy jako rozwiązanie finansowe dla małych i średnich firm

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, przedsiębiorstwa — bez względu na ich wielkość — mają unikalną szansę rozwijać swoją działalność na arenie międzynarodowej dzięki dostępowi do faktoringu eksportowego. Średnie i nawet małe firmy mogą teraz skorzystać z tego elastycznego narzędzia finanso...

ZUS otwiera okno transferowe

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. ZUS otwiera okno transferowe. Po raz kolejny można będzie zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE. Następne okno transferowe aktywne będzie dopiero za cztery lata. 

Raport: OFE najbardziej opłacalnym sposobem oszczędzania na emeryturę

 W ostatniej dekadzie dzięki Otwartym Funduszom Emerytalnym można było zarobić „na czysto” prawie 8 proc. rocznie. Z raportu Analiz Online wynika, że inne formy oszczędzania, np. inwestycje w fundusze akcji polskich czy globalnych, przyniosły znacznie mniejsze zyski. „Wyniki finansowe OFE na prze...

GUS ogłosił przeciętny dochód rozporządzalny za 2023r.

Główny Urząd Statystyczny informuje, że przeciętny miesięczny dochód rozporządzalny na 1 osobę ogółem w 2023 r. wyniósł 2678,30zł.

Nowa tablica do wyliczania emerytur

Od 1 kwietnia br. ZUS będzie korzystał z nowej tablicy średniego dalszego trwania życia, ogłoszonej przez Główny Urząd Statystyczny. Co do zasady, nowa tablica nie dotyczy osób, które już przeszły na emeryturę. Nie ma zatem sensu składanie wniosków o ponowne przeliczenie świadczenia.