Przejdź do głównej treści

Lepiej wymień dowód

| Łukasz | Finanse

Nawet 5 tysięcy złotych – to wysokość grzywny, która grozi osobie nieposiadającej lub niewymieniającej dowodu osobistego. Zachowanie takie od 2013 roku uznawane jest za wykroczenie. Warto więc sprawdzić datę ważności naszego dokumentu, który jest nam wydawany na 10 lat.

1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych. Zmian jest kilka, ale jedną z najważniejszych jest ta dotycząca obowiązku posiadania dowodu osobistego. Obywatel, który go nie ma może być ścigany jak za wykroczenie. Kara finansowa wynosi od 20 zł do 5 tysięcy złotych. Jest też kara pozbawienia wolności. To samo dotyczy osoby, która nie wymieni dowodu osobistego po wygaśnięciu jego ważności.

Sprawa kar budzi wątpliwości. Każdy z nas często posługuje się dowodem osobistym i samemu dba o aktualność dokumentu. Bezwzględnie już w sytuacji, kiedy go gubimy czy zostanie nam on po prostu skradziony.

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…