Przejdź do głównej treści

Zasady rocznego rozliczenia PIT emerytów i rencistów

| Łukasz | Finanse

Do końca lutego emeryci i renciści otrzymali od organów rentowych roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach uzyskanych od organu rentowego na formularzu PIT-11A.

Kiedy emeryt lub rencista nie musi składać zeznania, a w jakim przypadku ma taki obowiązek?

Jeśli jesteś emerytem lub rencistą, to do końca lutego otrzymałeś z ZUS-u lub KRUS-u roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A lub informację o dochodach PIT-11A za 2024 r.

Otrzymałem PIT-40A – co dalej?
Jeśli za 2024 r.:
- otrzymasz tylko jeden PIT i będzie nim PIT-40A oraz
- nie korzystasz z ulg podatkowych i
- nie uzyskałeś innych dochodów, które mają wpływ na kwotę podatku jaką obliczył organ rentowy w PIT-40A,
to nie musisz składać zeznania podatkowego.

Jeśli otrzymasz nie tylko PIT-40A lub chcesz np. rozliczyć się z małżonkiem lub skorzystać z ulg i odliczeń, np. ulgi rehabilitacyjnej, to musisz złożyć zeznanie podatkowe.

Otrzymałem PIT-11A – co muszę zrobić?
Jeśli od organu rentowego otrzymasz informację PIT-11A z dochodami do opodatkowania, musisz złożyć zeznanie podatkowe do urzędu skarbowego. Jeśli oprócz tej informacji otrzymasz inne PIT-y od płatników (np. PIT-11 od zleceniodawcy), to dochody z tych PIT-ów również uwzględniasz w swoim zeznaniu. Jeśli dochody wykazane na informacjach od płatników stanowią Twoje
jedyne dochody, to właściwym formularzem do rozliczenia jest PIT-37.

Jak złożyć zeznanie?
Najprostszym sposobem na złożenie zeznania podatkowego PIT-37 jest skorzystanie z usługi Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym. W usłudze Twój e-PIT znajdziesz automatycznie wygenerowane zeznanie uzupełnione danymi z informacji od płatników, w tym informacjami z PIT-11A. Zeznanie podatkowe możesz także złożyć elektronicznie za pomocą systemu e-Deklaracje.
Możesz również złożyć PIT tradycyjnie – wypełnić formularz w formie papierowej i zanieść lub wysłać do urzędu skarbowego.
Jeśli do 30 kwietnia nie złożysz zeznania w usłudze Twój e-PIT, nie odrzucisz go, albo nie złożysz zeznania w inny sposób (np. papierowo), zeznanie przygotowane w usłudze Twój e-PIT zostanie zaakceptowane automatycznie z upływem 30 kwietnia.

Co zrobić jeśli chcesz przekazać 1,5% podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)
Jeśli chcesz przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP masz taką możliwość.

Jeśli otrzymałeś PIT-40A i nie musisz składać zeznania podatkowego, a chcesz przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz OPP, masz dwie możliwości:
- jeżeli chcesz by 1,5% podatku trafiło na konto tej samej OPP, która była wskazana w rozliczeniu PIT w ubiegłym roku i nadal znajduje się ona w Wykazie OPP - to nie musisz nic robić. Urząd skarbowy zrobi to za Ciebie.
- jeżeli chcesz przekazać 1,5% podatku na rzecz innej OPP niż w ubiegłym roku lub robisz to po raz pierwszy - złóż zeznanie podatkowe na formularzu PIT-37 albo oświadczenie PIT-OP. Najprościej zrobisz to w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym.
Jeśli chcesz przekazać 1,5% podatku OPP wystarczy podać jej numer KRS w składanym zeznaniu podatkowym lub oświadczeniu PIT-OP. Wskazać kwotę do przekazania, która nie może przekroczyć 1,5% podatku należnego wynikającego z Twojego rozliczenia PIT. W przypadku zeznania udostępnionego w usłudze Twój e-PIT kwota jak i numer KRS będą uzupełnione automatycznie w oparciu o dane organizacji, którą wspierałeś w ubiegłym roku (o ile jest ona nadal uprawiona do korzystania z tego rozwiązania). Jeżeli chcesz zmienić OPP, możesz zaktualizować te dane.
Więcej informacji o rozliczeniach dla emerytów i rencistów znajdziesz w Poradniku dla Emerytów i Rencistów na stronie:
https://www.podatki.gov.pl/pit/poradniki-pit/#emeryci

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…