Przejdź do głównej treści

Obowiązkowy KSeF przesunięty na 1 lutego 2026 roku

| Marcin | Finanse

Sejm przyjął ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF do 1 lutego 2026 r. 

W kolejnym etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje dwuetapowe wprowadzenie obowiązku. W związku z przesunięciem daty rozpoczęcia obowiązywania Krajowego Systemu e-Faktur, Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o podzieleniu prac legislacyjnych na dwie części.

W projekcie legislacyjnym Ministerstwo przedstawi propozycje uproszczeń obowiązków związanych z wdrożeniem KSeF oraz zaproponuje etapowe wejście w życie obowiązkowej e-faktury: .

  • 1 lutego 2026 r. dla przedsiębiorców, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) przekroczyła w 2025 r. 200 mln zł., .
  • 1 kwietnia 2026 r. dla pozostałych przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy zyskali więcej czasu „Przedsiębiorcy mają więcej czasu na zapoznanie się z darmowymi narzędziami stworzonymi przez resort: Aplikacją Podatnika oraz e-mikrofirmą. Niebawem ma się pojawić Aplikacja Mobilna KSeF, która umożliwi wystawianie podstawowych faktur, ich korekt, a także pozwoli na podgląd faktur wystawionych i otrzymanych w KSeF.” – mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu – Małgorzata Spychała - Szuszczyńska.

Na dzień dzisiejszy nic się nie zmienia w procesie wystawiania przez przedsiębiorców faktur. Nadal mogą oni korzystać z dotychczasowych narzędzi i rozwiązań. Od stycznia 2025 roku zostanie uruchomiona specjalna infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dla spraw związanych z KSeF.

Pracownicy urzędów skarbowych chętnie odpowiedzą na pytania związane z działalnością systemu. Aby nie tracić czasu i nie stać w kolejce, warto umówić się na wizytę w urzędzie na konkretny dzień i godzinę, za pomocą formularza na stronie internetowej. Można przy tym dodać komentarz i wskazać, że tematem spotkania jest uzyskanie informacji nt. KSeF.

źródło:  Krajowej Informacji Skarbowej

Nie najlepsze dane z gospodarki w I kwartale roku oraz inflacja o połowę niższa niż w chwili ostatniej obniżki stóp – to zdaniem Ludwika Koteckiego, członka RPP, wystarczająco mocne powody przemawiające za cięciem kosztu pieniądza już na majowym posiedzeniu.
Osobom fizycznym pozostało niewiele czasu na rozliczenie się z fiskusem. Sezon rozliczeń podatkowych za rok 2024 mija 30 kwietnia. Tymczasem z najnowszych danych Ministerstwa Finansów wynika, że niemal połowa jeszcze tego nie zrobiła.
Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Pierwsza wypłata nastąpi w maju 2025 r. wraz z rentą, z wyrównaniem od stycznia.
Urząd Skarbowy w Obornikach przypomina o możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Rozliczenia podatkowe za rok 2024 należy złożyć do 30 kwietnia.
Każda szanująca się platforma handlowa Forex oferuje dziś dostęp do swoich zasobów w dwóch wariantach – tradycyjny, desktopowy, który uruchomimy na laptopie czy komputerze stacjonarnym, a także mobilny, dostosowany do korzystania z niego np. na smartfonie. Czy wersje te różnią się czymś od siebie…
Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracowników w gospodarce narodowej zarabiała w październiku 2024 r. nie mniej niż 6 856 zł, a druga nie więcej.
Małe firmy to prawdziwi bohaterowie codzienności – przetrwają burze podatkowe, ataki klientów „wszystkowiedzących” oraz niekończące się telefony z ofertami „najlepszego prądu na rynku”. Ale gdy przychodzi do zarządzania finansami, nawet najtwardszym zdarza się złapać zadyszkę. Dlaczego? Bo płynność…